Na javoru, o který se vede spor a má být pokácen, prý holub nehnízdí…

Spor se vede o javor, který má být pokácen v rámci rekonstrukce tzv. Anenského trojuhelníku na Praze 1.

Psali jsme zde

Kácení však zastavilo hnízdění holuba hřivnáče. Proti se také ozvali místní obyvatelé, ti sepsali petici a proti kácení protestují. Petici proti kácení podepsalo asi 4000 lidí. Stejně tak, je proti koaliční strana na magistrátě Praha Sobě. Kácení stromu kritizuje opozice v Praze 1, složená z Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených.

Praha 1 teď však hnízdění holuba hřivnáče zpochybňuje a tvrdí, že na stromě není ani nehnízdí. Kácení zatím zakázala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) právě kvůli hnízdění ptáka. Radnice tak nesmí strom pokácet, dokud bude hlolub na stromě hnízdit. Strom má ustoupit nové podobě celého Smetanova nábřeží.

Paradoxní je, že se změnou Smetanova nábřeží, většinou souhlasili různí aktivisté a podporovatelé jak Pirátů, tak Praha Sobě. Dnes však proti kácení stromu protestují a považují celou věc za zradu. Proti novému plánu Smetanova nábřeží, vystoupila i radnice Prahy 2.

Kvůli kácení stromu, se také mimořádně sešlo zastupitelstvo Prahy 1, na kterém se opozici nepodařilo prosadit usnesení odmítající pokácení stromu. Stejně tak už o něm dvakrát jednala i rada hlavního města na magistrátu. Tam se představitelům Praha sobě v čele s Janem Čižinským nepodařilo prosadit zákaz kácení stromu.

Celá věc tak bude jak na Magistrátu, tak na radnici Praha 1 pokračovat. Nicméně kácení stromu je na spadnutí…

Autor: Redakce, Praha, ČR, 11.4.2021