Kobylisy…

V minulém článku jsme si vysvětlili, jak hustě protkaná je minulost i přítomnost pražských částí na severu. Ďáblice, které jsme si představili minulý týden, se s katastrem Kobylis protínají na mnoha místech. Kobylisy jsou částí Prahy, která se v posledních desetiletích neustále rozrůstá. To, co dříve patřilo k jiným katastrům, spolkla dnes tato prosperující městská část. Unikátní výhledy, maloměstská atmosféra a dostatek všech služeb jsou stěžejními plusy tohoto okraje Prahy. 

Stíny minulosti odvál čas

Historie osídlení v této oblasti sahá až daleko do minulosti.  Stopy osadníků z pozdní doby kamenné i doby bronzové jsou dnes významnou vzpomínkou na život pravěkých lidí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1297. V 18. stol. byly okolní lesy vykáceny a všude kolem postupně vznikaly pastviny, pole a sady. V 19. a 20. stol. se v obci nacházela cihelna a zpracovával písek. K Praze byly Kobylisy připojeny v roce 1922 a od 50. let 20. stol. se jejich území začalo značně rozšiřovat. Dnes patří obec k Praze 8 a je významnou pražskou částí, která se může pochlubit bohatou infrastrukturou i blízkostí přírody. Po historické dominantě, zaniklé usedlosti Stírka, dnes není ani památky. Areál bývalé usedlosti pocházející z 15. stol., který byl koncem 70. a počátkem 80. let 20. stol. památkově chráněn, byl i přes protesty v roce 1986 stržen. 

Moderní architektura protkaná zelení i historií

Obec je spojením pestrosti a různorodosti – na východě lemována sídlištěm, na západě osázena rodinnými domky a na severu pokryta zelení Ďáblického háje. Srdcem Kobylis je náměstí, jehož dominantou je kostel sv. Terezie od Dítěte Ježíše. Stavba zapadá svým moderním vzhledem do městské zástavby a přirozeně doplňuje sousedící Salesiánské středisko Dona Bosca. Moderní objekty jsou nedílnou součástí Kobylis. Další sakrální stavbou v moderním kabátku je kostel U Jákobova žebříku. Už z dálky zahlédnete sousedící zvonici, která se tyčí na okraji nevelikého lesoparku. Ulice obce lemuje několik funkcionalistických vil. Nepřehlédnutelným objektem je místní Ďáblické sídliště. Paneloví velikáni skýtají domov desítkám tisícům lidí. Sídliště navržené v 60. letech 20. stol. je architektonickým skvostem, jehož kouzlo opěvuje publikace Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi. Mezi jednotlivými domy, které vypadají, jako by se dotýkaly nebe, se linou zelené plochy, které celý komplex zútulňují. Pokud jste milovníkem historie, určitě si nenechte ujít Kobyliskou střelnici. Tento prostor pocházející z 19. stol. původně sloužil pro výcvik pěchoty, poté jako výletní místo a jízdárna. V průběhu 2. světové války se však stalo symbolem smrti. Němci zde zřídili popraviště a denně se odtud ozývaly zvuky výstřelů. Svůj konec zde našlo téměř 540 lidí. Dnes pietní místo připomíná stopy těchto hrůzných činů. 

Pražská příroda na dosah ruky

I když se vám může zdát, že obec má pouze městský ráz, není tomu tak. Příroda má v okolí své nezaměnitelné místo. Vede tudy několik turistických tras, které vás zavedou do klidných zákoutí. Lesopark Okrouhlík, na jehož okraji se tyčí již zmiňovaná zvonice u kostela U Jákobova žebříku, vám poskytne náruč vysokých stromů. Jemný kus přírody uprostřed města skrývá překrásné pískovce a slepence a je domovem hned několika druhů ptáků. Směrem na Bohnice se pak můžete projít Čimickým hájem. Ve stínu především modřínů, líp a dubů se ponoříte do světa klidu a zapomenete na starosti všedních dnů. Směrem na Ďáblice se rozprostírá Ďáblický háj. O něm jsme si povídali v minulém díle. Veřejné ohniště, venkovní posilovna, dětská hřiště i bájný vrch Ládví – to vše najdete v tomto koutu na rozhraní Kobylis a Ďáblic. Na jižních svazích Kobylis, v místě bývalých vinic, najdete usedlosti Vlachovka či Hercovka. Odtud se můžete pokochat krásnými výhledy. 

Kobylisy jsou zářným příkladem toho, že i městská zástavba má své kouzlo. Moderní architektura v souladu s přírodou vytváří pohodové místo, které byste určitě neměli minout.  

Autor: Redakce, Praha, ČR, 11.4.2021

Info:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kobylisy

Psali jsme zde: