Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.4.2021

Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné opatření, které zakazuje setkávání více než dvou lidí. Důvodem jsou podle něj obavy epidemiologů, aby větší rozvolnění nezvrátilo křehký pozitivní trend vývoje epidemie.

Pražská zoo a botanická zahrada přivítaly první stovky návštěvníků

Přes 500 lidí dnes zavítalo do pražské zoo otevřené po více než čtyřech měsících. Start a návštěvnost poznamenalo špatné počasí, jinak den podle mluvčí zoo Lucie Dosedělové proběhl bez problémů. Nedalekou Botanickou zahradu Praha navštívilo 200 lidí, což mluvčí zahrady Michaela Bičíková označila jako „příjemné“. Zoologické a botanické zahrady se dnes otevřely poprvé od 18. prosince, jejich návštěvnost je omezena na 20 procent kapacity. Mohou zpřístupnit jen venkovní expozice, občerstvení pak pouze formou výdejního okénka.

Pražská burza dnes uzavřela nejvýš za posledních skoro 60 týdnů

Pražská burza v úvodu nového týdne posílila na nejvyšší hodnotu od začátku koronavirové epidemie v Česku. Index PX dnes stoupl o 0,42 procenta na 1096,47 bodu, což je jeho nejlepší závěr od 20. února loňského roku. Dařilo se většině hlavních titulů, nejvíce ale indexu pomohly k růstu akcie společnosti ČEZ a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z dat na webu burzy.

Některé ZUŠ v Praze se kvůli testování zaměstnanců otevřou až příští pondělí

Provoz základních uměleckých škol (ZUŠ) v Praze se bude tento týden lišit. Zatímco většina jich dnes obnovila prezenční individuální výuku hry na hudební nástroj, některé zůstaly zatím zavřené. Důvodem odložení obnovení prezenční výuky je to, že část škol nestihla zajistit testování zaměstnanců na covid-19. Pedagogové ZUŠ se dnes podle ředitelů většinou testovali na veřejných testovacích místech pro antigenní testování. Zájem o prezenční výuku je mezi žáky velký, shodli se.

Praha 5 plánuje rozšířit školu, s dalším projektem nesouhlasí magistrát

Radnice Prahy 5 bude pokračovat v přípravě rozšíření základní školy v Nepomucké ulici v Košířích. Dnes o tom na mimořádném jednání rozhodli radní městské části. Ti zároveň kritizují hlavní město, které se staví negativně k možnosti stavby na magistrátních pozemcích při ulicích Na Výši a V Cibulkách ve stávajícím areálu speciální základní školy.

Praha 10 neprodá dům v Moskevské, chce ho přenechat magistrátu

Radnice Prahy 10 zrušila původní záměr prodat šestipatrový dům v Moskevské ulici, kde bylo dříve obuvnictví Baťa. Namísto toho jej radnice plánuje přenechat magistrátu, který by v něm měl zrekonstruovat byty a využívat je k sociálním účelům. Dnes o tom rozhodli zastupitelé městské části. Souhlasili také s převodem na město dalšího domu v Záběhlicích, u třetí stavby to naopak odmítli. Převzetí budov budou muset ještě schválit orgány hlavního města.

Počet návštěvníků poboček Městské knihovny v Praze je zatím nízký

Ústřední budovu Městské knihovny v Praze (MKP) dnes za 75 minut provozu navštívilo 137 čtenářů. Před pandemií do hlavní budovy knihovny na Mariánském náměstí v Praze 1 za pondělní odpoledne zavítalo obvykle přes tisíc lidí. Od dnešních 13:00 je otevřená většina poboček knihovny. Provoz je ale omezený, řekla mluvčí MKP Lenka Hanzlíková. Kvůli epidemickým restrikcím si lidé od poloviny února mohli knihy objednat a následně vyzvednout pouze prostřednictvím výdejních okének na jednotlivých pobočkách.

Senioři v Praze mohou využít na cestu k očkování proti covidu mikrobusy

Senioři a handicapovaní obyvatelé v hlavním městě budou moci využít pro cestu k očkování proti covidu-19 mikrobusy, které si budou moci telefonicky přivolat. Služba je určena pro seniory nad 70 let s omezenou pohyblivostí a nad 80 let bez omezení. Pro město v současné době provozují mikrobusy na zavolání společnosti Societa a Handicap-Transport. Dopravu si senioři mohou objednat na telefonních číslech 274 772 290, 778 007 858, 602 267 040.

O víkendu se konal pohřeb nejbohatšího Čecha Petra Kellnera

O víkendu se konal pohřeb vlastníka finanční skupiny PPF a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Na twitteru to dnes sdělil ředitel PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář. Podle serveru Blesk.cz se obřad uskutečnil v zahradě Kellnerovy vily v pražských Dejvicích za účasti rodiny a nejbližších přátel a kolegů zesnulého podnikatele. Kellner zemřel ve věku 56 let při nehodě vrtulníku 27. března na Aljašce.

Praha chce do roku 2030 stavět 500 městských bytů ročně

Pražský magistrát chce do roku 2030 docílit toho, aby v metropoli každý rok vzniklo alespoň 500 nových městských bytů. Celkem by pak do stejného roku v metropoli mělo přibývat alespoň 9000 bytů ročně. Vyplývá to ze strategie bydlení, kterou dnes schválili městští radní. O strategii budou ještě příští týden jednat zastupitelé, v případě schválení na ní mají navázat další konkrétní akční plány pro konkrétní oblasti. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení.

Praha letos investuje do vodovodní sítě asi 2,65 miliardy Kč

Městem vlastnění Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos chce do vodovodní sítě v metropoli investovat 2,65 miliardy korun. Vyplývá to z finálního plánu investic, který dnes schválili městští radní. Peníze na rekonstrukce, modernizace a rozšiřování sítě půjdou převážně z nájemného, které městu platí firma Pražská vodohospodářská společnost (PVK). Většinovým vlastníkem PVK je Veolia, menšinovým Praha.

V Písnici vznikne v budově bývalého SOU gastronomie a podnikání nová ZŠ

V pražské Písnici vznikne v budově bývalého SOU gastronomie a podnikání nová základní škola. Pražští radní dnes schválili svěření budovy do majetku městské části. Radnici chybí v současné době asi desítka tříd. Než bude budova zrekonstruovaná, dočasně se sem nastěhuje soukromá grafická škola sídlící v ZŠ v Praze-Libuši. Novinářům to dnes řekli pražský radní Jan Chabr (TOP 09) a starosta Prahy-Libuše Jiří Koubek (TOP 09). Budova bývalého SOU je od září 2019 nevyužívaná. Kdy přesně bude škola přestavěná a na kolik oprava vyjde, zatím není jasné.

Praha vypíše tendr na provozovatele příměstských vlaků S49 a S61

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na provozovatele příměstských vlakových linek S49 a S61. Maximální cena zakázky by neměla přesáhnout zhruba 1,96 milionu korun za čtyři roky. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Linka S49 jezdí z Libně přes Holešovice a Bubeneč do Roztok u Prahy. Linka S61 by v budoucnu měla propojit Hostivař a Běchovice. Příměstské linky jsou součástí pražské integrované dopravy (PID) spojující veřejnou dopravu Prahy a Středočeského kraje.

Pražští zastupitelé chtějí doplnit testování dětí ve škole o PCR test

Pražští zastupitelé navrhují doplnit testování dětí ve školách tzv. PCR poolingovými testy, které jsou neinvazivní, a pro děti tak pohodlnější. Nyní nařízené antigenní testy jsou podle nich navíc nespolehlivé. Poté by bylo možné případně zrušit rotaci a do škol vrátit víc děti. Tomu by se přizpůsobil školní týden, kdy by byl zkrácený na čtyři dny a v pondělí by platila distanční výuka a testovalo se. Po ministerstvu zdravotnictví budou žádat výjimku, aby mohly některé radnice navržený systém vyzkoušet.

Do čistíren a prádelen v Praze přišlo dnes minimum lidí, někde vůbec neotevřely

Pražské čistírny a samoobslužné prádelny byly dnes dopoledne podle zjištění většinou bez zákazníků. Vláda ode dneška povolila jejich provoz, některé sítě ale po nuceném uzavření zůstaly nadále zavřené. Otevřít dnes mohly i další služby jako zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti. Fungovat smějí prodejny s dětským oblečením a obuví nebo papírnictví.

V Modřanské ulici vzplála hala, požár je pod kontrolou, hasiči stále dohašují

V pražské Modřanské ulici dnes ráno vzplála hala. Požár byl lokalizován, hasiči ho mají pod kontrolou, stále dohašují, řekl mluvčí hasičů Martin Kavka kolem 13:00. Chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat, překročení hygienických limitů ale nezjistili. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu, nyní je už Modřanská ulice částečně zprůjezdněná. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že zatím nemusela nikoho ošetřit.

V Praze v neděli přibylo 149 nových případů covidu, nejméně od 6. prosince

Laboratoře odhalily v neděli v Praze 149 nově pozitivních na nemoc covid-19, o 76 méně než před týdnem. Je to nejnižší nedělní nárůst případů od loňského 6. prosince. Současně v mezitýdenním srovnání přibylo očkovaných. V neděli zdravotníci v hlavním městě aplikovali 2585 dávek vakcíny proti koronaviru, přičemž předchozí neděli jich dali o zhruba 700 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Skončil nouzový stav se zákazem cestování mezi okresy

Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce nouzový stav a opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Zároveň se do škol vrací žáci prvního stupně a do školek předškoláci.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/12/b2/b9/3259641_1148133_Prg_13_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.4.2021