Protesty proti covid opatřením proběhly o víkendu ve Vídni…

Policie hovoří celkem o 15 zatčených a 3 000 účastnících. Během demonstrace ve Vídni bylo podáno několik stovek správních, trestních oznámení za porušení předpisů. Vídeňské státní policejní ředitelství dále oznámilo, že  bylo zatčeno celkem 15 osob, deset za trestné činy a pět za správní trestné činy. Kromě toho byli zraněni tři policisté a dvě firemní vozidla.

Video zde:

Účastníci akce, kterou policie předem zakázala, se původně shromáždili ve Schweizergarten poblíž vídeňského hlavního nádraží – později došlo ke střetům s policií, která po pokusu o prorazení zátarasů použila také pepřový sprej.Organizátoři kolem protikoronového demonstranta Martina Ruttera volali pod heslem „Park volá“, aby lidé s dětmi přišli za slunečného počasí a užili si čerstvý vzduch. Zpočátku demomstrace začala s několika stovkami lidí, později s přibližně 3 000 očíslovanými účastníky – mimo jiné sociální mluvčí FPÖ Dagmar Belakowitsch a identitář Martin Sellner. Kromě rakouských, duhových a federálních státních vlajek byly vystaveny také vlajky konspirační ideologie QAnon.

Někteří z účastníků měli transparenty s nápisy „Krátká (Kurz – kancléř Rakouska) je cesta k diktatuře“. Nebyly zde žádné projevy, pilo se hlavně pivo a poslouchala hudba. Událost z větší části neměla „žádný veřejný projev“, uvedl policejní mluvčí. Policie uzavřela ulice kolem Schweizergarten až k hlavnímu vlakovému nádraží.

Někteří z účastníků demonstrace se později přestěhovali do Landstraßer Gürtel, kde nastal pokus o proražení bariéry a vedl ke střetu s policií. Policie chtěla zabránit střetu s protidemonstrací asi 1000 účastníků protifašistických skupin. Poté, co demonstranti hodili na úředníky plechovky od piva a pokusili se prolomit bariéru, byl použit také pepřový sprej a demonstrace byla prohlášena za rozpuštěnou. Kolem 16. hodiny se situace prozatím uklidnila – mnoho účastníků shromáždění opustilo.

Kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) po protestech, znovu zdůraznil potřebu současných proti korona opatření směrem k demonstrantům. „Je naprosto jasné, že opatření jsou nepopulární. Jsme jako vy a zbytek populace.“ Každý chce zpět svůj starý život. „Zároveň, pokud jsme nemocní a potřebujeme místo na jednotce intenzivní péče, všichni ho chceme získat.“

Autor: Redakce, Praha, ČR, Wienerzeitung.at, Vídeň, Rakousko, 12.4.2021

Zdroj:

https://www.wienerzeitung.at/nachrichten/chronik/wien-chronik/2099908-Festnahmen-und-Pfefferspray-Einsatz-bei-Demo.html