Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 13.4.2021

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí, úmrtí ale v posledních dnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pondělí 3843, nejméně za pracovní den od 30. listopadu. Počet hospitalizovaných s covidem-19 mírně stoupl nad 5300.

Pražská burza poprvé od loňského 19. února zavřela nad hranicí 1100 bodů

Index PX pražské burzy poprvé od loňského 19. února zavřel nad hranicí 1100 bodů. Dnes posílil o 0,46 procenta na 1101,54 bodu. Dařilo se zejména akciím společnosti ČEZ a technologické firmy Avast. Ztrácely naopak některé finanční tituly. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů dosáhl nadprůměrných 780 milionů korun.

DPP vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových trolejbusů

Na lince číslo 140 z pražské Palmovky do Miškovic budou jezdit trolejbusy. Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových vozů. Vítěz tendru by měl být známý letos na podzim a první vozidlo by mělo do hlavního města dorazit v roce 2022. Za trolejbusy DPP zaplatí maximálně 300 milionů korun. DPP chystá elektrifikaci na dalších nyní autobusových trasách, například na letiště v Ruzyni.

Praha 5 koupí od Penty školku na Waltrovce
Radnice Prahy 5 koupí od firmy Penta mateřskou školu, kterou společnost postavila v rámci svého projektu Waltrovka a původně ji měla městské části bezplatně na 15 let zapůjčit. Zastupitelé dnes na základě nabídky Penty schválili, že namísto zápůjčky budovu odkoupí za 34,5 milionu korun. Zhruba 24,5 milionu Kč z toho radnice dá z dříve dohodnutého příspěvku od firmy na rozvoj infrastruktury, zbytek doplatí z rozpočtu. Postup kritizovala opozice, a to stejně jako smlouvu s další developerskou firmou Landia Management.

Na odstranění bariér v Praze dá magistrát na dotacích letos 1,68 milionu Kč

Na odstraňování bariér v hlavním městě dá magistrát na dotacích v letošním roce 1,68 milionu korun. Peníze půjdou například na zpřístupnění prostor pro handicapované nebo instalaci plošiny v poliklinice. Praha podpoří sedm projektů od šesti zadavatelů. Vyplývá to z dokumentu, který projednali pražští radní. Část projektů v hodnotě do 200.000 korun radní schválili, zbylé musí schválit zastupitelé.

Hygiena: Na dvou stavbách v Praze byli dělníci bez platného testu na covid

Na dvou stavbách v Praze 5 pracovali podle zjištění pražské hygienické stanice lidé bez platného antigenního testu na nemoc covid-19. Z téměř padesátky pracovníků, které na počátku dubna hygienici na stavbách zkontrolovali, doložili negativní výsledek testu dva. Několik dalších uvedlo termín provedeného testu a negativní výsledky sdělili hygienikům pouze ústně. Někteří dělníci pak uvedli, že testovaní ještě nebyli. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Plánovaná trať mezi Prahou a Brnem zničí 3300 hektarů půdy, vadí zemědělcům

Zemědělci chtějí jednat se státem o výstavbě vysokorychlostní trati mezi Prahou a Brnem. Koridor má zabrat přes 3300 hektarů úrodné půdy, což vadí Zemědělskému svazu ČR. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda svazu Martin Pýcha. O koridoru chce jednat také Agrární komora ČR. První setkání se zástupci ministerstva dopravy se již uskutečnila v uplynulých dnech, další by měla být na začátku května. Podle svazu hrozí i to, že severní varianta koridoru ovlivní hydrologickou bilanci povodí řeky Vrchlice, které je zdrojem pitné vody pro 60.000 obyvatel Kutnohorska.

Koalice v Praze 1 vyřadila z programu zastupitelů body opozice

Zastupitelé Prahy 1 dnes neprojednají opoziční návrhy na odvolání starosty Petra Hejmy (STAN), vyhlášení místního referenda o kácení stromu na Smetanově nábřeží a další. Koalice My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), TOP 09, ODS a ANO body navržené opozicí z programu vyřadila.

Muž venčící psa, který napadl v Praze dítě, byl obviněn z ublížení na zdraví

Muž venčící psa, který v Praze 1. dubna vážně zranil dítě, byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Na webu policie to dnes oznámila mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Státní veterinární správa nyní na podnět policie rozhoduje, zda bude pes odebrán ženě, které patří. Majitelce psa by hrozil postih, pokud by se prokázalo, že byla při některém z útoků také přítomna, dodal Siřišťová.

České dráhy obnoví provoz vlaků z Prahy na západ Čech, posílí i spoje do Německa

České dráhy obnoví od soboty provoz většiny dálkových vlaků mezi Prahou a Plzní na tzv. chebské větvi. Většina spojů linky Ex6 tak znovu pojede v celé trase z Prahy přes Plzeň až do Chebu, do provozu se dále vrátí dva páry vlaků pendolino denně mezi Prahou a západech Čech. Dráhy zároveň mírně posílí i spoje do Mnichova, informoval dnes dopravce. V současnosti už opět jezdí i spěšné vlaky z Chebu do Norimberku a také regionální přeshraniční spoje do Německa. Dosud byl provoz omezen kvůli koronavirové krizi.

Praha vypsala tendr na stavbu lávky HolKa propojující Holešovice a Karlín

Pražský magistrát vypsal veřejnou zakázku na stavbu lávky HolKa propojující pražské Holešovice a Karlín. Vybudována bude do konce příštího roku. Náklady na stavbu by měly být podle údajů ve věstníku veřejných zakázek maximálně 197 milionů korun. Lávka usnadní pěším a cyklistům cestu na ostrov a zároveň bude dalším propojením mezi Holešovicemi a Karlínem, které od roku 2015 v létě zajišťuje také přívoz HolKa. Autorem podoby lávky je architekt Marek Blank. Praha loni otevřela novou lávku z Císařského ostrova do Troje. Původní se zřítila na konci roku 2017.

DPP vypsal zakázku za 350 milionů korun na tramvaj do Libuše

Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal veřejnou zakázku s odhadovanou hodnotou 350 milionů korun na prodloužení tramvajové tratě z Modřan do Libuše. Podle dřívějších informací podniku by stavba měla začít v říjnu a hotova být na konci příštího roku. Trať chce podnik v budoucnu prodloužit až na Nové Dvory.

V pondělí pražské laboratoře odhalily 341 nakažených, nejmíň od 7. prosince

V pondělí prokázaly testy v Praze 341 případů nemoci covid-19, to je nejmenší přírůstek ve všední den od loňského 7. prosince. V mezitýdenním srovnání je to sice dvojnásobek, minulé pondělí bylo ale Velikonoční, tedy volný den. Zdravotníci v hlavní městě během pondělí aplikovali 6649 dávek vakcíny, minulý týden byl průměrný počet podaných látek ve všední dny přes 7800. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Statistici dnes zveřejní údaje o březnové inflaci

Český statistický úřad dnes bude informovat o vývoji inflace za březen. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v březnu stoupla v průměru na 2,4 procenta z únorových 2,1 procenta. Důvodem jsou především dopady zdražení ropy v prvním čtvrtletí na ceny pohonných hmot. Inflace podle ekonomů zůstane nad dvěma procenty i v dalších měsících.

Zaorálek se vyjádří k návrhu, aby se přesunul z kultury do Černínského paláce

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se dnes dopoledne vyjádří k svému případnému návratu do čela Černínského paláce. Předseda sociálních demokratů, vicepremiér Jan Hamáček chce, aby se bývalý šéf české diplomacie Zaorálek stal znovu ministrem zahraničí namísto odvolaného Tomáše Petříčka a aby na jeho místo na ministerstvu kultury nastoupil poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (všichni ČSSD).

Sněmovna rozhodne o kvótách na potraviny, mohla by vybírat radní ČT

Poslanci by dnes mohli hlasovat o předlohách, které jim vrátil Senát. Patří k nim sledovaná potravinová novela, v níž senátoři odmítli uzákonit povinný podíl některých tuzemských potravin ve větších obchodech. V předběžném programu je také výběr čtveřice členů Rady České televize (ČT). Řádná schůze Sněmovny začne odpoledne.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.4.2021