Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.4.2021

V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 546 méně než před týdnem po prodlouženém velikonočním víkendu. V nemocnicích bylo s koronavirem 5129 lidí, nejmíň od konce loňského prosince. Ve vážném stavu je nyní 1097 hospitalizovaných, méně jich bylo naposledy před dvěma měsíci. Ukončené očkování proti nemoci covid-19 má zatím v Česku více než tři čtvrtě milionu lidí, očkuje se od konce prosince.

Pražská burza poprvé v tomto týdnu klesla

Pražská burza dnes po předchozích čtyřech dnech růstu oslabila. Index PX odepsal 0,57 procenta na 1095,28 bodu. Dolů ho táhla především emise Komerční banky. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Sedm ze 13 hlavních titulů pražské burzy uzavřelo dnešní obchodování se ztrátou a další dva stagnovaly. Ziskové byly čtyři emise.

Praha rozdělí městským částem desítky milionů korun na opravy a výstavbu bytů

Pražský magistrát rozdělí mezi tři městské části desítky milionů korun na opravy a výstavbu bytů. Nejvyšší částku 50 milionů korun dostane radnice na Zbraslavi. Peníze město vezme ze svého Fondu rozvoje dostupného bydlení. Přidělení peněz musí ještě projednat zastupitelé. Fond v minulosti město vytvořilo kvůli řešení problémů s dostupností bydlení a zvyšováním cen bytů a ke konci loňského roku v něm bylo 1,55 miliardy korun.

Most mezi Prahou 4 a Prahou 5 se má začít stavět příští rok

Dvorecký most propojující Prahu 4 a Prahu 5 by se měl začít stavět v polovině příštího roku. Pražský magistrát chce do dvou měsíců požádat o stavební povolení. Na dotaz to dnes uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Dokončení mostu podle něj město předpokládá na přelomu let 2024 a 2025. Most pro tramvaje, pěší a cyklisty má zlepšit dopravní propojení zlíchovského a podolského břehu Vltavy.

Praha plánuje vyhlášku o intenzitě veřejného osvětlení

V Praze by po dokončení aktuálně zpracovávané koncepce veřejného osvětlení měla vzniknout vyhláška, která by pro dané lokality závazně stanovovala normy povolené intenzity umělého světla. Novinářům to dnes řekl radní města pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Koncepce bude zahrnovat místa, kde se bude osvětlení podle potřeby tlumit. Letos má také vzniknout asi 100 lamp s nabíječkami pro elektromobily. Několik jich již stojí, do roku 2026 jich má být 3000.

Přednostní očkování miliardáře Sehnala nebylo trestným činem, uvedla policie

Policie ukončila prověřování případu miliardáře a předsedy Občanské demokratické aliance (ODA) Pavla Sehnala, který se počátkem března nechal naočkovat v Nemocnici Na Bulovce proti covidu-19, ačkoli nepatřil k lidem, kteří na vakcínu měli v té době nárok. Podle policie to nebyl trestný čin.

Hamáček pověřil velvyslance, aby nabídli Prahu pro možný summit Bidena s Putinem

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pověřil české velvyslance ve Spojených státech a v Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání prezidentů obou zemí Joea Bidena a Vladimira Putina Prahu. Uvedl to dnes na twitteru.

Praha chce letos stavět pro cyklisty podjezd pod Mánesovým mostem

Nejdůležitějšími stavbami pro cyklisty a pro pěší budou letos v hlavním městě podjezd pod Mánesovým mostem na Klárově v Praze 1 a zahájení stavby lávky mezi Holešovicemi a Karlínem. Magistrát plánuje letos prostřednictvím své firmy Technická správa komunikací (TSK) proinvestovat v cyklodopravě 122 milionů korun, což je o něco méně, než bylo připravené pro loňský rok. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a mluvčí TSK Barbora Lišková. Letos již byla například v Praze 14 otevřená nová trasa od Budovatelské přes Novopackou ulici.

Výpadek elektřiny uzavřel Strahovský tunel v Praze

Strahovský tunel v Praze se dnes dopoledne uzavřel kvůli výpadku elektrického proudu. Jak dlouho omezení potrvá, není zatím jasné. Podle policie se před tunelem tvoří kolony aut, provoz je omezen i na příjezdových trasách.

Studie: Nájemné v Praze u bytů 2+KK v prvním čtvrtletí kleslo o 15,9 procenta

Dlouhodobé nájemné bez energií v Praze u nejžádanější dispozice 2+KK v prvním čtvrtletí meziročně kleslo o 15,9 procenta na 14.000 korun měsíčně. Proti konci loňského roku se snížilo o 6,7 procenta. Z ostatních pěti největších měst Česka kleslo také v Ostravě (o 9,5 procenta), Plzni (o 8,7 procenta) a Brně (o 2,9 procenta). V Liberci a Olomouci stagnovalo. Vyplývá to z údajů společnosti UlovDomov.cz.

Letecká společnost Smartwings obnoví na konci dubna lety z Prahy do Petrohradu

Letecká společnost Smartwings obnoví od 29. dubna linku mezi Prahou a ruským Petrohradem. Létat bude dvakrát týdně. Dosud byla linka přerušená od loňského jara kvůli pandemii koronaviru. Dnes o tom informovala společnost Smartwings. Lety do Petrohradu doplní také spoje dceřiných ČSA do Moskvy, do hlavního města Ruska létá z Prahy nyní také společnost Aeroflot.

V Praze v úterý přibylo 432 případů koronaviru, mírně méně než před týdnem

Laboratoře v Praze v úterý potvrdily 432 případů koronaviru, o 24 méně než před týdnem a za úterý nejméně od 1. prosince. Zdravotníci v hlavním městě za úterý do večera aplikovali 7147 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v minulém týdnu byl průměrný počet v pracovní dny přes 7900 dávek. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

K očkování proti covidu-19 se mohou začít přihlašovat lidé nad 65 let

K očkování proti covidu-19 se mohou od dnešního dne začít registrovat na webu ministerstva zdravotnictví lidé, kterým je mezi 65 a 69 lety. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je jich celkem asi 670.000. Očekává ale, že se jich bude hlásit asi 400.000, protože někteří se už mohli registrovat dříve kvůli chronickým nemocem, u kterých může nákaza koronavirem jejich zdravotní stav zkomplikovat.

Soud se vrátí k případu lidí viněných z propagace neonacismu

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes vrátí k případu osmi lidí, kteří čelí obžalobě kvůli propagaci neonacismu, například uskupení Národní odpor. Stíhání obžalovaných sice soud před více než dvěma lety kvůli jeho délce zastavil a rozhodnutí následně potvrdil odvolací Krajský soud v Praze, obě usnesení však zrušil Nejvyšší soud (NS). Soudy se kauzou zabývají od roku 2010.

Soud vynese verdikt v případu žalobce Suchánka viněného z přijetí úplatku

Soud dnes vynese rozsudek v případu státního zástupce Pavla Suchánka viněného z přijetí úplatku od již dříve odsouzeného soudce Ondřeje Havlína. Muž byl už jednou obžaloby nepravomocně zproštěn, odvolací senát však verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.Žalobce minulý týden navrhl potrestat Suchánka podmíněným a peněžitým trestem. Muž vinu odmítá.

Ministerstvo financí dnes zveřejní nové odhady vývoje ekonomiky

Ministerstvo financí dnes zveřejní novou makroekonomickou prognózu. V prognóze z ledna očekával úřad letos růst české ekonomiky o 3,1 procenta. V příštím roce by podle MF měla ekonomika vzrůst o 3,4 procenta a v dalším roce o 2,1 procenta.

Zaorálek dál ministrem kultury, na zahraničí nominuje ČSSD Jakuba Kulhánka

Ministrem kultury zůstane Lubomír Zaorálek (ČSSD), na pozici ministra zahraničí navrhnou sociální demokraté místo odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD) náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po včerejším večerním jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka. Vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček původně nabídl pozici ministra zahraničí Zaorálkovi, který však dal najevo, že chce nadále řídit resort kultury. Pokud by Zaorálek změnu přijal, nastoupil by na ministerstvo kultury poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke. Českou diplomacii nyní dočasně vede Hamáček poté, co byl v pondělí odvolán Petříček.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.4.2021