Rozhovor s místostarosou na Praze 8, Jiřím Vítkem. O současnosti s covidem, o Bohnickém hřbitově bláznů, o kavárnách obklopených betonem…

Jste místostarosta na Praze 8. To je celkem velká část Prahy. Máte na starosti (Krizové řízení, Územní rozvoj, Bezpečnost Sport, kultura a volný čas), jak to teď v době covidu jde uřídit? A jak se chystáte na dobou po koronaviru?

Vzhledem k tomu, že náš tým krizového řízení je složen z lidí, kteří v minulosti pracovali v nějaké složce IZS nebo mají již zkušenosti z povodní , podařilo se nám zajistit pro občany od prvních měsíců vše co bylo potřeba, naposledy například distribuce více jak 70.000 ks respirátorů, které jsme bezplatně rozdaly našim občanům, dezinfekce apod. Prioritou bylo pro nás samozřejmě zajistit ochrannými prostředky sociální zařízení to vše spadá pod bezpečnost, nakonec jsme pomáhali i okolním městským částem , především Praze 7, které jsme poskytly dar 500 litrů dezinfekce a po jejich žádosti jsme jim prostřednicvím našich dobrovolných hasičů dezinfikovali jejich radnici . No a co se týká kultury samozřejmě byla a stále je velmi přibržděna, tam plánujeme po uvolnění především venkovní akce , kdy jsem z úspor zakoupil například mobilní podium pro akce mimo kulturní domy, nově otevíráme v Libni kulturní centrum , které má vzpomenout na významné obyvatele od Hrabala, Listiga, Štorcha po významné události jako například operaci Anthropoid, která jak známo úspěšně proběhla u nás na osmičce.

Místostarosta Jiří Vítek (uprostřed), zdroj: Praha 8

Jak se chystáme , až to skončí, stejně jako před rokem. Věříme, že otevřeme veřejná kluziště v zimě, rozjedou se sportovní a kulturní akce a určitě příjde bohužel i nárůst drobné kriminality, která v době pandemie výrazně klesla.

Co je na Praze 8 pro místního politika zásadní? Co nejvíce místní trápí?

Upřímně v Praze je pro občana velmi nesrozumitelné, že o silnice, chodníky někde i o úklid či zeleň se starají magistrátní firmy , které nejsou tak pružné jako samospráva a vše někdy strašně trvá. Stejné je to s městkou policií, kterou zřizuje hlavní město a městská část jí, když to řeknu napřímo nevelí. Tahle nevýhoda hlavního města se pak odráží právě v tom, že když nesedí na městské části stejná koalice jako na magistrátu , tak se mi někdy zdá, že je to u některých žádostí a projektů  ještě pomalejší než si pomalost lze představit. Jinak nejvíce nás v Praze 8 asi trápí historicky rozestavěná radnice na Palmovce, to je velký balvan, který máme uvázaný na noze. Jen pro informaci městská část nemůže vydávat žádné vlastní vyhlášky, takže skutečně mnohokrát menší obce za Prahou  mají více pravomocí než stotisícová Praha 8. To nebudu mluvit o přerozdělování peněz pro městské části , to je kapitola na celý rozhovor.

Angažoval jste se hodně ve věci Bohnického hřbitova „bláznů“, ten je teď převeden na Prahu 8, můžete více příblížit o co vlastně jde?

Já bych to upravil, jde o ústavní hřbitov na název hřbitov bláznů jsem trochu pes, přece jen se o něj starám jako dobrovolník skoro osm let, než mi to úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vlastník hřbitova zarazil, takže ho mám hodně v srdci. Jde o hřbitov, který patřil bohnické léčebně v Bohnicích , což asi nemusím představovat, když se řeknou Bohnice vše je jasné. Tento hřbitov sloužil k poslednímu odpočinku především pacientů léčebny od roku 1909 do roku 1970, následně začal chátrat, co šlo ukrást se ukradlo, kaple s márnicí byla úmyslně zapálena a pak se to stalo skládkou odpadu z širokého okolí. Já jsem jako dobrovolník na své náklady odvezl téměř 35 tun odpadu z místa a jak jsem o hřbitově získával více a více informací, začal jsem organizovat komentované prohlídky, ty se staly neuvěřitelně populární a díky dobrovolným příspěvkům jsem mohl financovat například velkoobjemové kontejnery při likvidaci náletových dřevin. Současně jsem žádal, aby z ministerstva zdravotnictví, které o hřbitov nemělo zájem z důvodu finanční náročnosti a údržby, proběhl krkolomný převod na stát, magistrát a následně Prahu 8, což se nyní po šesti letech. Když to bylo v majetku státu, bylo mi zakázáno z „bezpečnostních důvodů“ na hřbitov chodit, což bylo směšné, že by na mě mohla spadnout větev. Dříve jsem měl smlouvu s léčebnou, že si nesu za riziko zranění odpovědnost sám apod. No a na magistrátu na třetí pokus Rada rozhodla, že tento můj původní plán posune do cílové rovinky. Během těch let jsem se z hasiče stal místostarostou a také radním pro kulturu, čímž se jeden kruh uzavřel, ale práce na radnici není rozhodně jen hřbitov, ale věřte, že už se těším na to jak budu znovu provádět návštěvníky a brigádničit na tomto magickém místě.

Psali jsme zde:

Sledujete i dění na magistrátě, co myslíte, že se stávající koalici Piráti-Praha Sobě-Spojené síly pro Prahu, nedaří?

Já bych spíše popsal co se jim daří, vytvářet různé kavárny obklopené betonovými zábranami u silnic jak někde v Donbasu. O plánovaných opravách mostů zatím nic moc není slechu ani vidu, ale PR zatím dobrý. Paradoxně největší práci dělá věci brzdit, například plán magistrátu více zahušťovat Prahu je pro mě nepřijatelný v kombinaci s jejich bojem proti osobní dopravě. Věci jako nechat naočkovat osmnáctileté dobrovolné hasiče ve své obci kde je jeden z radních starostou,  nebo když jsem u očkování , tak přednostní očkování jedné městské části , která má starostu taky na magoši u kormidla , ale je miláčkem současných  svazáckých médií. Myslel jsem, že ten malér budou Piráti, ale narovinu ten skutečný malér je jeden z jejich koaličních partnerů , kdo to nezažil neuvěří. Prahu možná zachránil kovid, jinak by při normálním fungování šla do kopru, na druhou stranu  bohužel občan Prahy nevidí naplno co dokážou resp. Nedokážou. Takhle jako zahraniční politiku, tu jako jedou nejvíc Ukrajina, Bělorusko, Thajwan, Čína, Barma

Místostarosta Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8) Zdroj: Praha 8

Co říkáte na magistrátní tažení proti automobilové dopravě?

Paradoxem nejsem řidič, nevlastním řidičák, služební auto jsem odmítl, takže není široko daleko politika, který by byl zelenější než žába v Bečvě a já. Přesto vidím tolik experimentů, které mají vést k otrávení řidičů, že tuhle válku vesnických politiků s velkoměstem zatím normální občan prohrává, kdo Prahu zná vidí ty cyklostezky pro kamikadze uprostřed frekventovaných komunikací, jen aby byla. Nemá to koncepci a Praha prostě není Amstr, a pak ty modré zóny jsou pro mnohé politiky mantra a klíč k řešení všeho.

Za co byste naopak koaliční vedení města pochválil?

Zrušení segwayů a omezení těch pitomých pivních kol. Dobrá komunikace s mnoha radními.

Co v současné době považujete za nejdůležitější pro město?

Bude to znít asi nečekaně, ale udržet fungování sportovních klubů, spolků a kulturních kroužků pro děti. Motivovat je, ať se vrátí k pravidelné činnosti . Zvýšit prestiž strážníkům městské policie a myslet na budoucnost nejen ve formě zelených střech, ale také posílení energetické soustavy proti případnému blackoutu. Mohu toho napsat samozřejmě více, ale důležité je hlavně ať to skončí, ať může kadeřnice stříhat a hospodský obsluhovat spokojené hosty.  

Děkujeme za rozhovor.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 14.4.2021

Informace:

Jiří Vítek, Místostarosta MČ Praha 8

https://www.praha8.cz/appo/card/74/Vitek-Jiri.html

https://www.facebook.com/vitekmistostarosta8/

https://pp87.webnode.cz/