Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.4.2021

Ve středu přibylo v Česku 3697 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejméně za pracovní den od konce loňského listopadu a o 3355 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se po dvou dnech vrátilo pod hodnotu jedna. Zdravotníci ve středu podali 60.430 dávek vakcíny proti covidu. Je to třetí nejvyšší počet za jeden den od začátku očkování.

Mezi Piráty a ANO v Praze 11 začalo kvůli sporům dohodovací řízení

Zasedání zastupitelů Prahy 11 dnes skončilo po necelých čtyřech hodinách, když zastupitelé neschválili program zasedání. Jedním z důvodů byla snaha koaličního zastupitele Jana Říčaře (ANO) zařadit na program bod, na němž se před zasedáním zastupitelstva koalice nedohodla. Podle starosty Prahy 11 Jiřího Dohnala (Piráti) tak hnutí ANO porušilo koaliční smlouvu, a proto začne dohodovací řízení, při němž budou strany řešit spory. Místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO) označil za překážku v koaliční spolupráci snižující se počet koaličních zastupitelů za Pirátskou stranu.

Pražská burza podruhé v řadě ztrácela, PX oslabil o 0,11 procenta

Pražská burza dnes navázala na středeční pokles, index PX oslabil o dalších 0,11 procenta na 1094,11 bodu. Do ztráty ho táhl především ČEZ a dvojice rakouských finančních titulů, vyplývá z údajů na webu burzy. Koruna dnes mírně zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Divadlo Spirála se bude rekonstruovat za 153,2 milionu bez DPH

Rekonstrukci neužívaného divadla Spirála na pražském Výstavišti budou mít na starosti firmy VW WACHAL, VÁHOSTAV – SK a GRADIOR TECH. Tendr, rozdělený do dvou částí, firmy vyhrály díky nejnižší nabídkové ceně. Stavební práce a vybavení prostor divadelní technikou by tak měly stát 153,2 milionu korun bez DPH. Odhadovaná hodnota zakázky za obě části byla o 14,2 milionu korun bez DPH vyšší. Vyplývá to z dokumentů k veřejné zakázce, kterou vypsal pražský magistrát.

Radnice Prahy 2 nechá vysadit na pět desítek chybějících stromů

V Praze 2 letos nechá radnice vysadit 50 stromů. Nahradí ty, které byly poškozeny nebo uhynuly. Kromě zkrášlení ulic stromy přispějí k jejich ochlazení v létě a sníží dopady automobilismu, sdělil dnes Petr Tomíšek z radničního odboru komunikace. Ve Španělské ulici vznikne nové stromořadí. Na výsadbu pro letošek městská část vyčlenila 1,3 milionu korun.

Spotřeba energií v Praze kvůli covidu-19 klesla, nejvíce v centru

Ve srovnání s rokem 2019 se loni v Praze snížila celková spotřeba elektřiny, plynu i vody o jednotky procent. Největší pokles byl v centru města. Vyplývá to z informací, které od distributorů sesbíral městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle institutu to bylo způsobeno pandemií covidu-19, která vynutila zásadní pokles turistického ruchu a změny v chování lidí i firem, zejména práci z domova.

ČT: Škola chce pokračovat ve sporu o hidžáb, obrátila se na Nejvyšší soud

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

Předseda pražských zastupitelů ANO Radomír Nepil hnutí opustil

Předseda pražských opozičních zastupitelů ANO a zastupitel Prahy 8 Radomír Nepil se rozhodl vystoupit z hnutí ANO. Předsedou zastupitelského klubu ale nadále zůstane. Důvody na dotaz nechtěl komentovat. Server Seznamzprávy.cz, který na odchod upozornil, uvedl s odvoláním na místopředsedu klubu Ondřeje Prokopa zdravotní a osobní důvody.

Epidemie v Praze slábne, ve středu 352 nových případů, o 290 míň než před týdnem

Epidemie koronaviru v Praze dál slábne, pražské laboratoře odhalily ve středu 352 nových případů koronaviru, o 290 méně než před týdnem. Oproti úterý je nárůst nižší zhruba o 80, v pondělí přibylo podobně pozitivních testů. Od loňského března se v metropoli novým koronavirem prokazatelně nakazilo přes 178.400 lidí, více než 94 procent se vyléčilo a 2579 lidí s potvrzenou nákazou zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Benzin v Praze v uplynulém týdnu dál zdražil, nafta mírně zlevnila

Benzin v Praze v uplynulém týdnu dál zdražil, nafta zlevnila. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o 17 haléřů na 31,94 koruny za litr, nafta ve středu stála průměrně 30,20 Kč/l, tedy o tři haléře méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.

Poslanci budou pokračovat v debatě o národním plánu obnovy

Poslanci dnes budou pokračovat v debatě o národním plánu obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Diskusi přerušili koncem března. Sněmovnu také čekají pravidelné čtvrteční interpelace na členy vlády.

Nový slovenský premiér Heger dnes navštíví Česko

Českou republiku dnes navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Jak je u předních politiků obou zemí zvykem, návštěva bývalého federálního partnera je jeho první zahraniční cestou v nové funkci. Setká se nejprve v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, odpoledne ho pak čeká jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.4.2021