Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.4.2021

Ve čtvrtek bylo v Česku očkováno proti nemoci covid-19 přes 68.000 lidí, což je nejvíce za jeden den od začátku vakcinace loni v prosinci. Nově potvrzených případů covidu-19 ve čtvrtek přibylo 3238, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem a nejméně za všední den od 5. října. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ministerstva zdravotnictví. Snížily se i podíly počtu nakažených na celkovém počtu provedených testů za čtvrtek a rovněž počty hospitalizovaných.

Pražská burza po dvou poklesech v řadě rostla, dařilo se bankám a ČEZ

Pražská burza dnes po dvou poklesech v řadě rostla, index PX posílil o 0,88 procenta na 1103,78 bodu. Dařilo se především bankám a také akciím elektrárenské společnosti ČEZ, které zavřely na nejvyšší hodnotě za posledních šest let. Ve ztrátě naopak skončila například tabáková společnost Philip Morris ČR. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Pracovníci pražských lesů na jaře vysadí 112.000 sazenic stromů

Letos na jaře by se v pražských lesích mělo vysadit asi 112.000 sazenic lesních dřevin, tedy o 34.000 stromků více než v jarních měsících roku 2020. Nově se budou osazovat původní zemědělské pozemky a holiny, které vznikly mimo jiné pokácením stromů napadených kůrovcem.

Soud se zastal Kverulanta, který chce uspořádat shromáždění v areálu Hradu

Soud se zastal organizace Kverulant.org, která chce v neděli uspořádat shromáždění v areálu Pražského hradu. Vyhověl správní žalobě proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které argumentovalo tím, že areál není veřejným prostranstvím. Dnešní verdikt, podle nějž se má vnitro věcí dále zabývat, je pravomocný. Kverulant kritizuje prezidenta Miloše Zemana za to, že Hrad uzavřel.

Praha a Středočeský kraj vyzvaly vládu k PCR testování ve školách

Antigenní testy jsou pro testování dětí ve školách neúčinné, vláda by měla schválit plošný přechod na PCR metodu. Myslí si to pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), kteří v tom smyslu poslali vládě dopis. Kapacita laboratoří pro vyhodnocení PCR testů je podle nich dostatečná a s plošným testováním přesnější metodou by se v metropoli a kraji mohlo v případě souhlasu vlády začít už přespříští týden.

Vedení Prahy projedná návrh na zdražení jednorázových jízdenek MHD

V pražské integrované dopravě (PID) by mohla zdražit současná jízdenka na 30 minut z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdražení navrhl Středočeský kraj a v pondělí jej projednají pražští radní. Vedení hlavního města zároveň plánuje zlevnit jízdné pro lidi v hmotné nouzi, kteří by platili za měsíční kupon 165 korun. Běžný měsíční kupon vyjde na 550 korun. Každé tři měsíce by město kontrolovalo, zda má cestující na tuto slevu nárok. Ceny předplatních kuponů se měnit nebudou. Dnes to řekli primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a starosta Prahy 7 a předseda zastupitelů Prahy Sobě Jan Čižinský.

Začala stavba nové tramvajové smyčky na Zahradním Městě

Dnes začala stavba nové tramvajové smyčky na Zahradním Městě, cestující tu budou mít možnost přestoupit z tramvají či autobusů na vlak. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a technický ředitel Pražského dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský. Stavba by měla být dokončena v září letošního roku a náklady jsou asi 98 milionů korun. Praha spolu s DPP nyní buduje i prodloužení tramvají z Barrandova do Holyně a Slivence a rovněž chystá stavbu trati z Modřan na Libuš.

V novém odběrovém místě na Mariánském náměstí se testuje PCR testy ze slin

Nové odběrové místo na testy na covid-19 dnes otevřel pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem na Mariánském náměstí. V nabídce jsou kromě antigenních testů rovněž PCR testy ze slin. Jejich výhodou je kromě snazšího odběru i jejich nižší cena v porovnání s PCR testy, kdy se vzorek odebírá z nosohltanu. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Farmářské trhy na pražské náplavce v sobotu nebudou

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se v sobotu konat nebudou. Městská firma Trade Centre Praha (TCP) zrušila původní souhlas s řešením, které spolek navrhl pro splnění vládních omezení.Trhy se na náplavce za běžných okolností konají každou sobotu.

Rencar odmítl tvrzení DPP o jeho příjmech z reklamy v MHD, podnik na něm trvá

Společnost Rencar, která se soudí s pražským dopravním podnikem (DPP) o platnost smlouvy na provozování reklamy v MHD, odmítla vyjádření podniku o jeho příjmech za pronájem reklamních ploch Rencaru. Ředitel Rencaru a předseda představenstva české pobočky jeho mateřské firmy JCDecaux Pavel Slabý v tiskové zprávě sdělil, že firma platila DPP 80 milionů korun ročně, a nikoliv 50 milionů, jak tvrdí podnik. DPP na svém tvrzení trvá, doložil ho vyúčtováním nájemného z roku 2016.

Epidemie koronaviru v Praze zpomalila na úrovně z počátku loňského září

V Praze šíření koronaviru zpomalilo na úrovně z počátku loňského září. Laboratoře ve čtvrtek odhalily v hlavním městě 265 případů nákazy, nejméně v pracovním dni od 7. září. Proti minulému čtvrtku se denní přírůstek snížil více než o třetinu. Očkování v metropoli ve čtvrtek dostalo 8709 lidí, počet se tak podruhé za sebou dostal nad dosud nejvyšších 8700 dávek za den. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

TK k žádosti Prahy a Středočeského kraje

TK k žádosti Prahy a Středočeského kraje o přehodnocení metody testování žáků ve školách a nalezení cesty financování vhodnějších PCR testů. Možnost on-line přenosu TK na YouTube na kanálu Portál Praha.

Sněmovna bude pokračovat ve schvalování změn v exekucích

Sněmovna dnes bude pokračovat ve schvalování změn v exekucích. Ve finálním kole jsou také sporné předlohy k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany a k uzákonění nejméně pětitýdenní dovolené, jak to prosazuje KSČM.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.4.2021