Spor na radnici…

Zasedání zastupitelů Prahy 11 včera skončilo po necelých čtyřech hodinách, když zastupitelé neschválili program zasedání. Jedním z důvodů byla snaha koaličního zastupitele Jana Říčaře (ANO) zařadit na program bod, na němž se před zasedáním zastupitelstva koalice nedohodla. Podle starosty Prahy 11 Jiřího Dohnala (Piráti) tak hnutí ANO porušilo koaliční smlouvu, a proto začne dohodovací řízení, při němž budou strany řešit spory. Místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO) označil za překážku v koaliční spolupráci snižující se počet koaličních zastupitelů za Pirátskou stranu.

Důvodem rozporů v koalici se stal bod do programu, který navrhl zastupitel Prahy 11 a předseda pražského krajského sdružení hnutí ANO Říčař. Chtěl projednat situaci ve školství, které mají v gesci Piráti, s odkazem na otevřený dopis, v němž ředitelé základních škol na Jižním Městě v únoru vyjádřili nespokojenost se spoluprací se zřizovatelem. Podle Říčaře jsou zastupitelé ANO toho názoru, že námitky ředitelů škol nebyly vyslyšeny.

Říčař podle Dohnala navržením předem neprojednaného bodu porušil podmínku uvedenou v koaliční smlouvě. „Takový postup a porušení smlouvy nelze akceptovat, budeme chtít od koaličních partnerů v rámci dohodovacího řízení slyšet, co je k tomuto kroku vedlo,“ uvedl starosta Dohnal po ukončení zasedání. Doplnil, že požadavky, které ředitelé škol uvedli v otevřeném dopise, se průběžně vypořádávají.

Vedení jihoměstských škol kritizovalo mimo jiné to, že od svého zřizovatele dostávají nejednoznačné a chaotické pokyny a nemohou se účastnit jednání, které přímo ovlivňují jejich práci a rozhodování, například jednání k rozpočtu pro školství, k účtování dotací nebo k elektronickým zápisům. Dopis, zaslaný radním městské části a předsedům koaličních stran ve čtvrtek 11. února, podepsali ředitelé všech devíti základních škol, které Praha 11 zřizuje. Komunikaci mezi řediteli základních škol a radnicí měly zlepšit pravidelné schůzky ředitelů s radními pro majetek, finance a školství. V únoru to uvedla radní Zuzana Ujhelyiová (Piráti), která má ve své gesci školství.

Podle Prokopa je překážkou spolupráce to, že z devíti pirátských koaličních zastupitelů, kteří byli v roce 2018 zvoleni, je jich nyní pouze sedm. Kritice podrobil i to, že zastupitelka za Pirátskou stranu Michaela Al-Ali Poláková odmítla podepsat koaliční smlouvu, a tím se připojit k programovému prohlášení stávající rady. Poláková složila slib zastupitele na dnešním zasedání zastupitelstva. Nahradila bývalého zastupitele Milana Minaříka, který na mandát už dříve rezignoval. „Zastupitelský klub hnutí ANO (…) se tímto cítí kolegy z řad České pirátské strany podveden, neboť její představitelé do poslední chvíle tvrdili, že nová zastupitelka koaliční smlouvu podepíše,“ uvedl místostarosta.

Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Městská část, kde žije 77.600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 11, ČR, 16.4.2021