Letňany

Většina lidí si Letňany spojuje s místním letištěm. Letňany toho ovšem nabízí mnohem víc než jen ocelové ptáky na nebi. Pokud jste milovníkem historie, v Letňanech toho kromě leteckého muzea moc nenajdete. Tato pražská část má totiž typicky městský ráz. Lidé se sem sjíždí především za zábavou.

Dávno zapomenutou historii připomíná především letecké muzeum

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1348. V 17. stol. se Letňany staly součástí vinořského panství a v roce 1850 získaly samostatnost. Na počátku 20. stol se do obce přistěhovala celá řada dělníků, kteří pracovali ve vysočanských továrnách. Letňany se tak začaly postupně rozrůstat. Největší rozvoj obce začal spolu se založením leteckého průmyslu. V roce 1925 se sem z Kbel přistěhovala továrna na letadla a vzniklo zde první letiště zřízené na území Československa. I když sláva letňanského letiště už pominula, dodnes zde funguje veřejné vnitrostátní letiště. Původní centrum vesnice nahradily domy a vily. V roce 1990 došlo k největšímu rozmachu obce díky nově postavenému Obchodnímu centru Letňany. Jde o jedno z největších obchodních center v republice, ke kterému přibyl ještě zimní stadion a aquacentrum. Součástí Prahy se Letňany staly v roce 1968. 

Co v Letňanech navštívit

Letecký průmysl je neodlučitelnou částí Letňan. Letiště, které funguje dodnes, provozuje vyhlídkové lety, funguje zde letecká škola, prostory využívají letečtí modeláři a pro milovníky historie má své dveře otevřené letecké muzeum, tzv. Stará aerovka. Dva hangáry, které skrývají celou řadu letounů, vás vtáhnou do historie československého letectví. Prohlédnete si tak světové unikáty a na chvíli se ponoříte do světa ocelových velikánů. Travnatá plocha celé oblasti je ovšem domovem i ohroženého sysla obecného. Vznikla zde Národní přírodní památka letiště Letňany.

Jediné, co zbylo z původní obce, je park a kaple sv. Kříže pocházející z roku 1895. Kaple vznikla na místě původní zvoničky a dnes je posledním němým svědkem staré podoby Letňan. Kaple je chráněna nízkým plotem a společnost jí dělá skupinka vzrostlých stromů. Městská zástavba, sídliště a nové domy a vily pohltily veškeré stopy historie. 

O zábavu je ovšem v Letňanech postaráno velkolepě. Kina, kavárny, veletržní areál, kde se pořádají výstavy, koncerty i festivaly, sportovní haly, obchody, golfové hřiště, bazény… Najdete zde služby všeho druhu. 

Letňanská příroda láká k relaxu

Místo, kam si lidé chodí vyčistit hlavu, je místní lesopark. Ten vznikl na místě, kde se dříve rozprostírala pole a později sklady. Letňanský lesopark dnes patří mezi největší nově vzniklé plochy zeleně na území Prahy. A je to doslova ráj v Letňanech. Projít se zde můžete ve stínů listnatých i jehličnatých velikánů a upravené travnaté plochy zase vábí k pikniku. Dětské hřiště ve tvaru letadla je oblíbeným cílem malých návštěvníků. Lákadlem je také síť stezek pro terénní cyklistiku. Pokud patříte k adrenalinovým cyklistům, můžete se zde opravdu vyřádit. 

I když jsou Letňany typicky městskou částí obklopenou sídlišti a velkými obchodními areály, mají své nezaměnitelné kouzlo. Přijeďte sem strávit alespoň jeden den a uvidíte jejich originalitu na vlastní oči.   

Autor: Redakce, Praha, ČR, 18.4.2021

Info:

https://www.praha18.cz/

Psali jsme zde: