Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.4.2021

V neděli přibylo v Česku 823 případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. září. Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo v neděli nejméně od 18. října, a to 3913. Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených koronavirem a 28.532 zemřelých lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, se k dnešku oproti neděli nezměnilo a dál se drží pod zlomovou hodnotou jedna.

V Praze na Ruzyni přistál český vojenský speciál s vyhoštěnými diplomaty

Na pražském ruzyňském letišti přistál krátce po 21:30 český vojenský speciál s dvacítkou vyhoštěných zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Rusko museli opustit kvůli českému vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. Mezi diplomaty by měl být i zástupce velvyslance Luboš Veselý.

Pražská burza dál posílila, rostly Moneta či Avast, naopak ČEZ či KB ztratily

Pražská burza v úvodu týdne dál posílila. Index PX stoupl o 0,38 procenta na 1108,01 bodu, uzavřel tak nejvýše od loňského 10. února. Přes hranici 1100 bodu se dostal v minulém týdnu. Nahoru ho dnes táhly především Moneta Money Bank a technologická společnost Avast. Se ziskem zakončily obchodování i rakouské tituly. Naopak ztratily akcie energetické firmy ČEZ či Komerční banky. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha 7 požaduje ukončení okupace části Stromovky u ruské ambasády

Zastupitelstvo MČ Praha 7 na svém zasedání dne 19. 4. 2021 vyzvalo Vládu České republiky, aby ukončila více než půl století trvající okupaci části Stromovky Ruskou federací. Sedmá městská část požaduje návrat pozemku u ruské ambasády zabranéhov roce 1968 zpět Pražanům.

Hygiena: Firmy v Praze testovaly správně, pět porušení izolace a karantény

Pražští hygienici zkontrolovali za březen a duben 125 firem kvůli povinnému testování zaměstnanců na nákazu koronavirem. Od začátku dubna také prověřili 93 lidí v karanténě a izolaci, porušení bylo pět. Hygienická stanice Hlavního města Prahy o tom dnes informovala na webu.

Praha přikáže svým školám kupovat vejce z bezklecových chovů

Pražský magistrát přikáže od září svým školám nakupovat pro školní jídelny vejce od slepic z bezklecových chovů. Dnes o tom rozhodli městští radní. Schválené usnesení umožní školám nadále dočasně nakupovat i z klecových chovů za předpokladu, že neseženou za přijatelnou cenu vejce z neklecových. Praha zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké škol. Základní a mateřské provozují městské části.

Přestavba vysočanského nádraží začala, stará budova zmizí do konce týdne

Do konce tohoto týdne by z pražského železničního nádraží ve Vysočanech měla zmizet stará výpravní budova, její demolice začala minulý týden. Nahradí ji nová odbavovací hala, na nádraží se zároveň změní i vedení kolejiště a vzniknou nová nástupiště. Celá stavba by měla být hotová do konce příštího roku. Přestavba vysočanské stanice je součástí velké rekonstrukce trati z Prahy do Mstětic.

Praha chce od Ruska zpět část Stromovky zabranou v roce 1968

Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví. Důvodem k rozhodnutí jsou víkendové informace o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Prahou vlastněná firma vypíše tendr na přístřešky zastávek MHD

Pražská městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) vypíše tendr na rámcovou smlouvu s hodnotou 300 milionů korun na dodávky stovek přístřešků MHD. Dnes to odsouhlasili pražští radní. Přístřešky nahradí ty nyní provozované a vlastněné firmou JCDecaux, které na konci června vyprší smlouva s městem. První přístřešky by měly být podle dojednané dohody mezi městem a firmou vyměněné v listopadu letošního roku.

Zemědělci kritizují plánovanou vysokorychlostní trať z Drážďan do Prahy

Zemědělcům kritizují plán vysokorychlostní tratě z Prahy do Drážďan. Trať se dotkne pěstitelů, kteří produkují chmel a zeleninu, sdělili dnes zástupci Agrární komory ČR. Podle Svazu pěstitelů chmele ČR se tak stát na jedné straně snaží o zápis chmelařské krajiny do Seznamu světového dědictví UNESCO, na druhé straně chce stejně cennou oblastí s dlouhodobou pěstební historií vést vysokorychlostní trať. Dříve se již zemědělci ozvali proti jiné větvi plánovaných tratí – z Prahy do Brna.

V Praze přibývá vloupání do aut, ve vazbě skončilo 11 podezřelých

Policisté v uplynulých 30 dnech zadrželi a poslali do vazby 11 lidí podezřelých z vloupání do aut v Praze. Podle ní v hlavním městě v posledních měsících meziročně přibylo o desítky procent případů vloupání do aut, přičemž nejexponovanější je v tomto ohledu centrum a městské části 6 a 7.

Vedení Prahy schválilo podobu terminálu na Smíchově

Pražský magistrát zadá projektantům, aby začali s přípravou dokumentace pro územní rozhodnutí stavby plánovaného dopravního terminálu na Smíchovském nádraží. Radní města dnes schválili finální podobu, na základě které sdružení společností Metroprojekt, Sudop EU, Sudop Praha a ateliér A69 architekti projekt připraví. Oproti původním plánům se mírně proměnila konstrukce střechy terminálu, z projektu zmizela také centrála Správy železnic (SŽ), na kterou byla vypsána zvláštní architektonická soutěž.

Soud začne projednávat kauzu Viktoriagruppe a chybějící nafty

Pražský městský soud dnes začne projednávat kauzu chybějící české nafty, kterou v bavorském Kraillingu skladovala firma Viktoriagruppe. Obžalobě z podvodu vůči Správě státních hmotných rezerv (SSHR) čelí zkrachovalá Viktoriagruppe, její jednatel Petr Malý a tři další zaměstnanci. Mužům hrozí pět až deset let vězení. Podle obžaloby způsobili státu škodu přes 108 milionů korun.

Pražští radní projednají zdražení jízdného, tématem bude i terminál Smíchov

Pražští radní dnes projednají zdražení jednorázových jízdenek MHD, které navrhl Středočeský kraj. Na programu rady je také podoba plánovaného dopravního terminálu u Smíchovského nádraží nebo povinnost škol zřizovaných městem nakupovat do svých jídelen vejce od slepic z bezklecových chovů. Praha Sobě chce opět otevřít otázku kácení stromu na Smetanově nábřeží.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.4.2021