Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 21.4.2021

V úterý bylo v Česku očkováno proti nemoci covid-19 nejméně lidí za všední den za skoro dva týdny. Podáno bylo 51.199 dávek vakcín, což je téměř o pětinu méně než předchozí úterý. Naposledy bylo ve všední den méně očkovaných 7. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V úterý ale také dál pokračovalo zpomalování šíření epidemie. Bylo potvrzeno 3787 případů covidu, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem. Dále ubývá i zemřelých, od 11. dubna se počet úmrtí lidí s covidem-19 drží pod 100 za den.

Dalším poklesem se pražský burzovní index PX vrátil pod 1100 bodů

Pražská burza dnes znovu klesla, index PX po třech dnech zakončil pod 1100 body. Dnes ztratil 0,92 procenta na 1092,13 bodu. Dolů šly akcie Erste Bank a Komerční banky, rostly cenné papíry Moneta Money Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes po předchozí stagnaci posílila k euru, mírně si polepšila také vůči dolaru.

Praha kvůli nedostatku vakcíny Moderna upraví strategii očkování

Hlavní město po dohodě s ministerstvem zdravotnictví upraví svoji očkovací strategii. V metropoli se v menších očkovacích místech dosud používala vakcína Moderna, té je ale málo, a tak město v některých přejde na látku Pfizer/BioNTech. Několik míst také skončí. Na dnešním jednání to řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek. V Kongresovém centru se podle něj nyní očkuje 950 lidí denně, od června by to měl být dvojnásobek.

Praha dostane ze SFDI 387,15 milionu Kč, což je meziročně více

Hlavní město dostane letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 387,15 milionu korun, což je zhruba o 20 milionů více než v loňském roce. Peníze jsou určeny na rozvoj a opravy komunikací nahrazujících Pražský okruh. Vyplývá to z dokumentu, který měl dnes na programu magistrátní výbor pro dopravu. Částka ze SFDI pro Prahu až do loňska klesala.

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálu od 1. září 2021

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálního provozu letos od 1. září. V květnu by mohl být prodloužen provoz metra a od 1. července zavedeny prázdninové jízdní řády. Záležet bude ale na dalším vývoji počtu cestujících a protipandemických opatřeních. Vyplývá to z dokumentu, který dnes projednal magistrátní výbor pro dopravu. Nyní jezdí MHD kvůli pandemii covidu-19 podle upravených řádů a omezeny byly některé spoje. Kvůli pandemii poklesl počet cestujících.

Některé nemocnice v Praze budou snižovat kapacitu odběrových míst na testy

Některé nemocnice v Praze budou snižovat kapacitu odběrových míst na testy na covid-19 či zkracovat provozní dobu těchto míst. Důvodem je snižující se zájem o PCR testy a mnohde i o testy antigenní.

Policie podezírá pětici lidí z terorismu kvůli bojům na východě Ukrajině

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn, informovali státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze a mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem zahraničí Jakuba Kulhánka

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval Jakuba Kulhánka (ČSSD) novým ministrem zahraničí. Ve funkcil nahradil minulý týden odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Post šéfa české diplomacie v mezičase zastával vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Praha 9 podává žalobu, aby se všechny děti mohly vrátit do školek a ZŠ

Městská část Praha 9 dnes plánuje podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Domáhá se jejich zrušení tak, aby se do základních a mateřských škol mohli vrátit všichni žáci s negativním testem na covid-19. Městská část o tom dnes informovala v tiskové zprávě, na podání žaloby ze strany Prahy 9 upozornil i server SeznamZprávy.cz.

Hnutí Chcípl PES vyslalo z Prahy po Česku pojízdné kadeřnictví

Politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES dnes vyslalo v rámci kampaně po České republice pojízdné kadeřnictví. V něm se budou moci lidé nechat ostříhat nebo si koupit pivo. Kadeřnictví vyjelo od pražského rybníku Šeberák a během měsíce dojede do Ostravy. Fungovat bude jako petiční místo. Hnutí vzniklo sdružením lidí, kteří nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu-19. V minulosti organizovala proti opatřením protestní akce nebo vyzývala restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely.

Ve školkách v Praze 6 budou testovat PCR testy ze slin

PCR testy ze slin se budou na covid-19 testovat předškoláci v mateřských školách, které zřizuje Praha 6. Jednotlivé mateřské školy vypsaly výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků a na laboratoře, které budou testy vyhodnocovat. S testováním by se mohlo začít v týdnu od 26. dubna, sdělila dnes radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS).

Kostel sv. Haštala v Praze má po 105 letech opět všechny zvony

Pražský kostel sv. Haštala na Starém Městě má po 105 letech opět všechny zvony. Jeřáb dnes okolo 08:00 vyzvedl na věž dva nové zvony Haštal a František. Sbírku na jejich výrobu vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal. Zvony vyšly na 1,2 milionu korun a odlilo je zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Kromě sv. Haštala dostane nové zvony také kostel sv. Havla, kde již byly požehnány a čekají na vyzvednutí na věže.

V Praze v úterý přibylo 365 nakažených covidem, o 70 méně než před týdnem

V úterý přibylo v Praze 365 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 70 méně než před týdnem. Byl to nejnižší denní přírůstek za úterý od poloviny listopadu. Zdravotníci v metropoli v úterý aplikovali 7198 dávek vakcíny proti novému koronaviru, o téměř 980 méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Školy čekají další dodávku testů na covid-19

Hasiči začnou dnes ráno rozvážet další antigenní testy na testování na covid-19 ve školách. Ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Poleradech, Olomouci a Štítině je převezou do krajských distribučních center po celé ČR, odkud budou testy dál putovat do škol. Správa má podle pokynu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) pro tyto účely uvolnit 3,5 milionu testů Singclean. Ty nyní pro samotestování používají školy v moravských krajích, kde je někteří kritizovali jako nepraktické.

Policie bude dnes na stovkách míst v ČR měřit rychlost aut

Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality vybrala policie na základě hlasování občanů, které se uskutečnilo v únoru. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed marathon se policejní hlídky zapojí pošesté a jejím cílem je snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost a plynulost dopravy.

Předsedové Parlamentů zemí V4 dnes budou jednat mimo jiné o koronaviru

Předsedové Parlamentů zemí Visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) dnes budou on-line jednat mimo jiné o epidemické situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií, proberou také očkovací strategie. Mimo koronavirovou agendu se budou zabývat také bezpečností v digitálním a informačním prostoru.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.4.2021