Městská část Praha 9 podává žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními ministerstva zdravotnictví…

Domáhá se jejich zrušení tak, aby se do základních a mateřských škol mohli vrátit všichni žáci s negativním testem na covid-19. c m

„Žaloba stojí na argumentu, že podle pandemického zákona nelze omezovat provoz mateřských a základních škol. Ten může být omezen jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, a to v ‚nezbytném rozsahu‘. Za současné situace ale toto omezení není nezbytné, „ uvedla radní Prahy 9 Jana Nowaková Těmínová (TOP 09/STAN). Dodala, že žalobu podává městská část, některé školy, které Praha 9 zřizuje, a někteří rodiče.

„Chceme zrušit rotace školáků, chceme, aby se vrátily všechny děti zpět a bez výjimek,“ uvedl k tomu starostaPrahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Záměr Prahy 9 podpořili mimo jiné i starostové Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) a Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě). Omezený počet signatářů má podle starosty Portlíka žaloba především z organizačních důvodů a nutnosti legitimace dokumentu.

Předsedkyně pražského výboru pro výchovu a vzdělávání a zastupitelka hlavního města Mariana Čapková (Praha Sobě) uvedla, že jedním ze způsobů, jak zabránit šíření nákazy ve školách, je preventivní testování žáků před vstupem do školy PCR testem jednou týdně. „Ideální by byl cyklus čtyřdenního školního týdne, to znamená jeden den testování a potom čtyři dny ve škole. Bez rotace,“ řekla s tím, že takto se bude v následujícím období testovat ve školách v Praze 7.

Do škol od minulého týdne chodí v rotační formě žáci prvního stupně základních škol a předškoláci v mateřinkách. Podmínkou je povinné testování dětí dvakrát do týdne, pro které stát zvolil antigenní testy. To však kritizují některé samosprávy, podle kterých jsou testy málo citlivé a pro tyto účely nevhodné. Vedení Prahy a Středočeského kraje minulý týden vyzvala vládu, aby schválila přechod na PCR metodu.

V Praze již PCR metodou ve svých školách testuje Praha 9, a to s využitím tzv. poolingu, tedy vyhodnocení více vzorků naráz. Do testování metody PCR poolingu se zapojily také radnice Prahy 7 a Prahy 3. V Praze 6 budou PCR testy ze slin testovat předškoláky, jak radnice informovala dnes.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 9, ČR, 21.4.2021