Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.4.2021

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 za středu byl nejnižším za všední den za více než půl roku. Nově přibylo 2942 potvrzených nákaz koronavirem. Nižší nárůst ve všední den byl naposledy loni 30. září. Nárůst případů covidu-19 zpomalil oproti předchozí středě o pětinu. Zároveň ale opět zpomalilo i očkování. Počet lidí naočkovaných proti covidu-19 klesl ve středu oproti předchozímu týdnu o desetinu na 58.637. Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu případů covidu-19 a zemřelo 28.787 lidí s touto nemocí.

Pražská burza stagnovala, dařilo ČEZ, Avastu či O2, naopak finance ztratily

Pražská burza stagnovala, index PX dnes stoupl o pouhé dvě setiny na 1092,33 bodu. Z předních emisí se dařilo energetické společnosti ČEZ, se ziskem uzavřela i technologická firma Avast či operátor O2. Naopak růstu indexu bránily ztráty finančních titulů, především tuzemských bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Ambasádu v Praze musí opustit dalších 63 Rusů, Rusko protikroky neoznámilo

V dosud nevídané diplomatické roztržce rozhodlo ministerstvo zahraničí o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. ČR počet diplomatů a dalších pracovníků na ruské ambasádě v Praze srovná podle současného stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Rusko má čas na stažení 63 pracovníků do konce května. Ruské ministerstvo zahraničí poté sdělilo českému velvyslanci, že Rusko přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“, počty tak budou stejné. Většina opozice postup vlády chválí, nelíbí se komunistům. Solidaritu ČR v souvislosti s výbuchy v muničním areálu ve Vrběticích, za kterými podle zjištění českých tajných služeb byla ruská vojenská rozvědka GRU, dnes vyjádřily země NATO. Tři ruské diplomaty vypovědělo Slovensko.

Zastupitelé Prahy schválili strategii rozvoje bydlení

Do roku 2030 by v Praze mělo vznikat nejméně 9000 bytů ročně, z toho 500 má stavět samo město. Vyplývá to ze strategie rozvoje bydlení, kterou dnes schválili pražští zastupitelé. Strategii kritizovali zejména zastupitelé ANO, podle kterých je dokument nedostatečný, málo ambiciózní a nepřináší nic nového. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení.

Praha vypíše tendr na stavbu bytových domů na Černém Mostě

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na výstavbu dvou bytových domů na Černém Mostě. Vzniknout by mělo celkem 28 bytů, z nichž dva budou určeny pro handicapované. Náklady by neměly přesáhnout 95 milionů korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich stoupající cenou. Vedení města na minulý týden uvedlo, že chce do roku 2030 docílit toho, aby v metropoli každý rok vzniklo alespoň 500 nových městských bytů.

Zastupitelé Prahy uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese

Pražští zastupitelé na začátku svého dnešního jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé. Vzdát hold navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vedení Prahy v minulosti například přejmenovalo náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova po opozičním ruském politikovi nebo vyzvalo k vrácení části Stromovky zabrané v roce 1968, která stále patří České republice.

U ruské ambasády v Praze hlídkuje policie, podle mluvčí dohlíží na bezpečnost

Před ruským velvyslanectvím v Praze od dnešní noci hlídkují policisté. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dohlížejí na bezpečnost v okolí ambasády. Bližší podrobnosti nesdělila. Podle serveru Info.cz je policejní přítomnost přípravou na vyhoštění dalších ruských diplomatů. Tento týden Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády v reakci na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 důvodně podezřelí agenti ruské tajné služby GRU.

Praha 1 nebude kácet javor na Smetanově nábřeží

Praha 1 po dohodě s magistrátem ustoupí od plánu kácet strom na Smetanově nábřeží, proti kterému protestovali místní obyvatelé. Javor měl ustoupit záměru zpřístupnit tzv. čapadlo, tedy průchod nábřežní zdí. V upraveném projektu bude zpřístupněno jen částečně.

Soud uložil 15 let vězení mladíkovi za to, že bojoval za Islámský stát

Soud uložil 15 let vězení Iráčanovi, kterého obžaloba viní z toho, že z Česka odjel bojovat za Islámský stát (IS). Dnešní verdikt není pravomocný. Vátik Muhammad Júsif Sammarraí je za teroristický útok a za účast na teroristické skupině stíhaný jako uprchlý. Není totiž zřejmé, kde se nyní nachází. Podle jeho právníka je vysoce pravděpodobné, že mladík už je po smrti.

Epidemie v Praze dál slábne, zpomalilo ale i očkování

Laboratoře v Praze ve středu potvrdily 264 nových případů onemocnění covid-19. Bylo to bezmála o sto případů méně než v úterý a o čtvrtinu méně ve srovnání se středou předchozího týdne. Počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru byl ve středu v metropoli nejnižší ve všední den za poslední více než tři týdny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zastupitelé Prahy proberou strategii bydlení nebo petici o stromu

Pražští zastupitelé dnes projednají strategii bydlení, podle které by město mělo například do roku 2030 stavět 500 vlastních bytů ročně. Na programu je také memorandum s městskými částmi o oblasti Trojmezí, vypsání tendru na stavbu nové základní školy v Šeberově, souhlas s podnájem vršovického Ďolíčku pardubickým prvoligovým fotbalistům nebo zakázka na provozovatele železničních linek. Na 18:00 je zařazena petice proti kácení stromu na Smetanově nábřeží.

Vláda projedná plán na rozvolnění opatření proti epidemii covidu-19

Vláda ANO a ČSSD dnes odpoledne projedná plán na rozvolňování opatření proti covidu-19 v obchodu a službách. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko směřuje k tomu, aby se obchody otevřely nejpozději 3. května. Jeho úřad nyní připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.4.2021