26. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se koná ve čtvrtek 22. dubna 2021…

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Zasedání ZHMP právě skončilo (pátek 23.4.2021, 0:15 hod.) Další ZHMP, se koná 27.5.2021.

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha dá na sportovní dotace 318,2 milionu korun

Na podporu sportovních projektů dá letos pražský magistrát na dotacích 318,2 milionu korun. Dnes to schválili městští zastupitelé. Nejvíce peněz půjde na podporu sportu dětí a mládeže a na provoz sportovišť. Celkovou výši dotací kritizovali zastupitelé opozičního ANO, podle kterých je částka nízká. Radní Vít Šimral (Piráti) řekl, že se letos ještě zvýší.

Praha vypíše tendr na stavbu školy v Šeberově za 349 mil. Kč

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku s odhadovanou hodnotou 349 milionů korun bez DPH na stavbu nové základní školy v Šeberově. Dnes to schválili městští zastupitelé. Škola se 14 třídami, tělocvičnou a venkovním hřištěm má vzniknout na městem vlastněném poli mezi Šeberovem a Hrnčíři. Se stavbou by se mělo začít letos.

Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol

Pražští zastupitelé vyzvali vládu, aby podpořila zavedení PCR testů ve školách a co nejrychlejší návrat všech dětí do lavic. Zastupitelstvo také pověřilo primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby jednal s ostatními kraji ohledně vypracování společné výzvy a se zdravotními pojišťovnami o alespoň částečném proplácení PCR testů. Nyní se plošně testuje ve školách antigenními testy, které jsou podle zástupců Prahy a městských částí málo spolehlivé.

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha dostane ze SFDI 387,15 milionu Kč, půjdou na opravy silnic

Praha letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 387,15 milionu korun, což je zhruba o 20 milionů více než v loňském roce. Smlouvu se státním fondem dnes schválili zastupitelé. Peníze jsou určené na rozvoj a opravy komunikací. Částka ze SFDI pro Prahu až do loňska klesala.

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Probíhá rozprava o vyhlášce zákazu hazardu…

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Zastupitelka ZHMP, za ODS Alexandra Udženija, oznámila, že podá předžalobní výzvu na radní Hanu Kordovou – Marvanovou (STAN) za její výrok o tom, že zastupitelé ODS podporují hazard a jsou s ním podnikatelsky spjatí. Udženija upozorňuje na to, že to byla její Městská část Praha 2, která jako první v Praze zakázala hazard. Udženija žádá veřejnou omluvu…

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Probíhá rozprava…

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Zastupitelé Prahy schválili strategii rozvoje bydlení

Do roku 2030 by v Praze mělo vznikat nejméně 9000 bytů ročně, z toho 500 má stavět samo město. Vyplývá to ze strategie rozvoje bydlení, kterou dnes schválili pražští zastupitelé. Strategii kritizovali zejména zastupitelé ANO, podle kterých je dokument nedostatečný, málo ambiciózní a nepřináší nic nového. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení.

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Probíhá rozprava…

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha vypíše tendr na stavbu bytových domů na Černém Mostě

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na výstavbu dvou bytových domů na Černém Mostě. Vzniknout by mělo celkem 28 bytů, z nichž dva budou určeny pro handicapované. Náklady by neměly přesáhnout 95 milionů korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich stoupající cenou. Vedení města na minulý týden uvedlo, že chce do roku 2030 docílit toho, aby v metropoli každý rok vzniklo alespoň 500 nových městských bytů.

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Zastupitelé Prahy uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese

Pražští zastupitelé na začátku svého dnešního jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé. Vzdát hold navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vedení Prahy v minulosti například přejmenovalo náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova po opozičním ruském politikovi nebo vyzvalo k vrácení části Stromovky zabrané v roce 1968, která stále patří České republice.

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Festival Prague Pride dostane od Prahy dotaci 650.000 Kč

Pořadatelé festivalu Prague Pride dostanou od hlavního města dotaci 650.000 korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Částku zastupitelé přidělili až na podruhé. Jednali o ní na březnovém zasedání, ale o přidělení tehdy nerozhodli. Přidělení peněz kritizoval například koaliční zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL) a výši částky zastupitelé opozičních ODS a ANO. Vedení pražského magistrátu dnes podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu Nové radnice.

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Probíhají interpelace občanů Prahy…

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha 1 po dohodě s magistrátem ustoupí od plánu kácet strom na Smetanově nábřeží, proti kterému protestovali místní obyvatelé. Javor měl ustoupit záměru zpřístupnit tzv. čapadlo, tedy průchod nábřežní zdí. V upraveném projektu bude zpřístupněno jen částečně.

PRAHA: 26. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Dopoledne schválili zastupitelé ZHMP program…

Zasedání je veřejné a začíná v 8.30 hodin.

Zastupitelé Prahy proberou strategii bydlení nebo petici o stromu

Pražští zastupitelé dnes projednají strategii bydlení, podle které by město mělo například do roku 2030 stavět 500 vlastních bytů ročně. Na programu je také memorandum s městskými částmi o oblasti Trojmezí, vypsání tendru na stavbu nové základní školy v Šeberově, souhlas s podnájem vršovického Ďolíčku pardubickým prvoligovým fotbalistům nebo zakázka na provozovatele železničních linek. Na 18:00 je zařazena petice proti kácení stromu na Smetanově nábřeží.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení, strategie to má pomoci řešit. Celkem by podle ní mělo v metropoli v roce 2030 přibývat alespoň 9000 bytů ročně. V případě schválení dokumentu na něj mají navázat další akční plány pro konkrétní oblasti.

Zastupitelé budou schvalovat také zakázku na stavbu školy se 14 třídami v Šeberově, která má stát 349 milionů korun. Jednat budou rovněž o memorandu o spolupráci s Prahou 10, 11 a 15 ohledně oblasti Trojmezí, která se nachází mezi těmito městskými částmi. Dále je na programu souhlas s podnájmem stadionu Ďolíček, který město vlastní, pardubickému fotbalovému klubu pro prvoligové zápasy do doby, než bude opraven stadion v Pardubicích.

Zastupitelstvo bude také schvalovat vypsání zakázky na provozovatele příměstských vlakových linek S49 a S61. První z linek jezdí z Libně přes Holešovice a Bubeneč do Roztok u Prahy, druhá by v budoucnu měla propojit Hostivař a Běchovice. Na pevný čas 18:00 je zařazena petice proti kácení javoru na Smetanově nábřeží, které plánuje Praha 1 a které vyvolalo odpor místních obyvatel.

Návrh programu zde:

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/informace_k_jednani_zastupitelstva_hl_m.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/programy_a_zapisy_zasedani/primy_prenos_zasedani_zhmp/index.html

Autor: Redakce, Praha.eu, ČR, 22.4.2021

Psali jsme zde: