ODS kritizuje koalici v čele s Piráty…

Pražská koalice se zdražováním jízdenek lidem neříká pravdu

Pražská koalice neříká lidem pravdu, když se rozhodla o čtvrtinu zdražit jednorázové turistické jízdné. Před rokem totiž tvrdila, že k tomu, aby se stabilizovalo hospodaření dopravního podniku, je nezbytné zvyšovat cenu jednorázových jízdenek a každý rok postupně zdražovat i kupony o 365 korun. Opírala se přitom o materiál, který zpracoval organizátor pražské dopravy Ropid spolu s poradenskou společností Deloitte. Upozorňuje na to pražská ODS.

„Zdá se, že tady někdo lidem vědomě neříká pravdu. Pouhé zdražení turistického jízdného totiž nezajistí udržení současného rozsahu a kvality MHD v Praze. Kdyby nebyli populisté museli by přiznat, že se MHD neobejde bez postupného růstu příspěvku cestujících, nebo bude muset dojít ke snížení komfortu a redukci autobusových a tramvajových linek, nebo nočních spojů,“ podotkl předseda klubu zastupitelů magistrátu hlavního města Zdeněk Zajíček.

předseda klubu zastupitelů magistrátu hlavního města Zdeněk Zajíček

Ten upozorňuje na zmatky a rozpor se sliby a reálnými kroky, které ale budou mít dopad do peněženek lidí. Zvyšování ceny jízdného totiž přichází poté, co pražská koalice ještě vloni v prosinci tvrdila, že zatím jízdné ve veřejné dopravě nebude zvyšovat. V červenci přitom oznámila, že ke zdražování kuponů bude docházet postupně, každý rok o korunu denně, tedy každý rok o celkovou částku 365 korun. A ještě před komunálními volbami Piráti lidem slibovali jízdné zcela zdarma.

Starosta Městské Části Praha – Běchovice Ondřej Martan upozorňuje, že koalice v čele s Piráty zdražuje jízdné, aniž by měla nějaký audit či analýzu, z níž by vyplynulo, že zvýšením jednorázového jízdného se skutečně vybere více peněz, když třeba turisté v hlavním městě teď nejsou a do Prahy se budou vracet pomalu. „Chybí mimo jiné analýza nákladů vozohodin autobusů, která je zásadní pro zhodnocení ekonomické situace dopravního podniku. Piráti přitom před volbami slibovali transparentnost a otevřenost, teď ale obrátili a argumentují, že to je obchodní tajemství,“ připomněl Ondřej Martan. „Pražané měli být nejdříve seznámeni s tím, zda se zvýšení cen jízdenek nějak promítne do kvality MHD v následujících letech. Férové vůči Pražanům by rovněž bylo, aby je vedení Prahy seznámilo s tím, v jakém trendu bude zdražování pokračovat a proč. Ruku v ruce s návrhem na zvýšení jízdného je třeba veřejnosti ukázat analýzu fungování ekonomiky dopravního podniku,“ dodal Martan.

Starosta Městské Části Praha – Běchovice & zastupitel ZHMP Ondřej Martan

Podle ODS by koalice pod vedením Pirátů měla veřejnosti také vysvětlit, proč dojde ke skokovému zdražení i sms jízdenek. Pro některé lidi je to dostupný a jednoduchý způsob, jak si pořídit jízdenku. Prodej jízdenek přes sms ale nevyžaduje náklady jako prodejní automaty. Není ale jasné, na základě jaké analýzy nebo alespoň předpokladu, koalice dospěla k tomu, že se musí navyšovat cena i sms jízdenek.

„Proto na dnešní jednáním zastupitelstva chceme zařadit bod k hospodaření dopravního podniku a k důvodům pro zdražení jízdného v Praze. Věřme, že Pražané na tyto otázky, které chceme položit, dostanou odpověď,“ uzavřel Zdeněk Zajíček.

ODS kritizuje Piráty a koalici za to, že bere dětem peníze na sport

Občanští demokraté proto chtějí do sportu přidat chybějících 210 milionů korun.

Děti a mládež se staly oběťmi naprosto nezodpovědných politiků, kteří berou pražským sportovním organizacím a tělovýchovným jednotám finanční podporu. Za poslední dva roky se jedná o snížení o částku 210 milionů korun na provoz a investice. To je pro ODS nepřijatelné. Na koalici v čele s Piráty proto tlačí, aby chybějící peníze do sportu vrátila. Na podfinancování pražského sportu upozorňuje i zpracovaný Plán rozvoje sportu a sportovních zařízení v hl. m. Praze pro období let 2021 – 2032.

„Přeci nám všem musí být jasné, že děti po roce sezení za počítačem budou potřebovat pohyb, být zpět v kolektivu a zase začít plnohodnotně sportovat. Pirátům a zbytku koalice je to evidentně jedno, protože jinak seškrtání sportovních grantů nemá žádné logické vysvětlení. Sama mám dvě dcery a moc dobře vím, jak jim sportování chybí. Každý rodič vidí, s čím vším si naše děti musely v době pandemii projít a také tušíme, že to nebude bez následků. Takže místo toho, abychom se to snažili našim dětem alespoň trochu kompenzovat a pomoct jim zpět k normálnímu životu, tak se Piráti rozhodli, že na děti a jejich zdravý vývoj kašlou. To není jen nezodpovědné, to je totálně bezcitné a pro nás nepřijatelné“ vyčítá Alexandra Udženija vládnoucí koalici v čele s Piráty snížení dotací do sportu. K němu koalice přikročila se zdůvodněním, že je třeba v rozpočtu města hledat úspory kvůli dopadům covid-19, ale hledat úspory třeba v dopravě přitom odmítla.

zastupitelka ZHMP Alexandra Udženija za ODS

Opoziční ODS teď po koalici žádá, aby podfinancovaný sport v hlavním městě urychleně stabilizovala a vrátila mu peníze, které potřebuje. „I pro sportovní organizace a tělovýchovné jednoty je velice důležité, aby financování a podpora sportu a tělesné výchovy v Praze byla předvídatelná. Bez toho nemůžeme sport v hlavním městě plánovat a rozvíjet,“ uzavírá Karel Hanzlík.

Autor: Redakce, ODS, Praha, ČR, 22.4.2021