Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.4.2021

Ve čtvrtek přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 za všední den od 29. září. Zaznamenáno bylo 2615 nakažených, takže proti předchozímu týdnu byl nárůst počtu případů o pětinu nižší. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Množství očkovaných proti covidu-19 ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu přesáhlo 60.000. I tak bylo ale o několik tisíc nižší než předchozí čtvrtek. Tehdy bylo očkováno přes 72.000 lidí, nejvíce za den od začátku vakcinace.

Pražská burza dnes ztrácela, nedařilo se akciím ČEZ a Komerční banky

Pražská burza dnes ztrácela, index PX klesl o 0,43 procenta na 1087,61 bodu. Dolů ho tlačily zejména akcie elektrárenské firmy ČEZ a Komerční banky. Se ztrátou ale skončila většina hlavních titulů, výjimkou byla například technologická společnost Avast. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Soud se bude znovu zabývat kauzou zveřejněných odposlechů Béma s Janouškem

Trestní stíhání někdejšího předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a bývalého policisty Jana Petržílka pokračuje. Pražský vrchní soud vyhověl stížnosti státního zástupce a zrušil usnesení pražského městského soudu, který stíhání loni v prosinci zastavil. Vyplývá to z justiční databáze. Kauza se týká vynesení odposlechů pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška.

Na Pražském okruhu začne v sobotu demolice mostu přes Chlumeckou ulici

Na Pražském okruhu začne o víkendu 24. a 25. dubna demolice severní poloviny západního mostu přes Chlumeckou ulici na Praze 9. O týden později na ní naváže demolice jeho jižní poloviny. Na jeho místě bude postaven nový most, který bude v provozu ve třetím čtvrtletí 2022. Práce vyjdou na 168,5 milionu korun. Most přes Chlumeckou byl do provozu uveden koncem roku 1984 a je ve špatném stavu. Řidiči budou muset od soboty zpomalit také na vnitřním městském okruhu, kde začnou opravy na Štěrboholské radiále.

Trasa D pražského metra je kompletně zanesena v územním plánu

Nová trasa pražského metra D je kompletně zanesena v územním plánu města. Vedení magistrátu to umožní např. dokončit nutné směny pozemků a rovněž to určuje využití okolí budoucích stanic. Změnu územního plánu schválili pražští zastupitelé. Dopravní podnik (DPP) dokončil loni v létě část geologického průzkumu na Pankráci, celý průzkum bude hotov letos. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici.

Správa zahájila poslední část přípravy trati z Ruzyně k letišti

Správa železnic zahájila poslední část projektové přípravy k nové trati mezi pražskou Ruzyní a Letištěm Václava Havla. Vypsala tendr s odhadovanou cenou 119 milionů korun na zpracování dokumentace pro stavební povolení, jejíž součástí bude i digitální model stavby (BIM). Samotná stavba dvoukolejného úseku by měla začít za tři roky. Dnes o tom informovala Správa železnic. Připravovaná novostavba je součástí chystané trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem, po které by se mělo začít jezdit v roce 2028.

V Praze ve čtvrtek přibylo nejméně nemocných ve všední den za téměř 33 týdnů

V Praze ve čtvrtek přibylo 216 potvrzených případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od 7. září. Oproti čtvrtku minulého týdne to bylo o 54 případů méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dní prokázaly testy v hlavním městě 1736 nových případů nákazy, o čtvrtinu méně než v předchozích sedmi dnech.

Lidé nad 60 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti covidu

Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti covidu-19 přes web ministerstva zdravotnictví. V Česku žije asi 650.000 lidí tohoto věku, část z nich už očkovaná jako, protože spadají do jiné preferované skupiny, například mezi zdravotníky, učitele a další pracovníky školství nebo chronické pacienty s vážnými nemocemi.

Sněmovna by mohla schvalovat vyšší přídavky na děti

Sněmovna by dnes mohla schvalovat o zvýšení přídavků na děti zhruba o čtvrtinu. Hlasovat bude o novele, podle níž by mohli obnovit živnost ti realitní makléři, kterým zanikla pro nesplnění nových zákonných požadavků.

Praha 12 bude zkoumat pochybení u revitalizace Sofijského náměstí

Praha 12 podala reklamaci na zhotovitele zpracované projektové dokumentace a výkon autorského dozoru k revitalizaci Sofijského náměstí. Na zasedání zastupitelstva Prahy 12 to dnes řekl starosta městské části Jan Adamec (Piráti). Stavba je totiž v rozporu s vyhláškou k bezbariérovému užívání staveb. Na pochybení upozornila mimo jiné Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.4.2021