Přinášíme informace o rozhodnutích 26. zasedání ZHMP…

Zasedání trvalo přes 16 hodin. Pražští zastupitelé projednali strategii bydlení, podle které by město mělo například do roku 2030 stavět 500 vlastních bytů ročně. Vypsali tendr na stavbu nové základní školy v Šeberově. Probrali také petici proti kácení stromu na Smetanově nábřeží. Magistrát se radnicí Praha 1 dohodl na tom, že se Javor kácet nebude. 

Pořadatelé festivalu Prague Pride dostanou od hlavního města dotaci 650.000 korun. 

Částku zastupitelé přidělili až na podruhé. Jednali o ní na březnovém zasedání, ale o přidělení tehdy nerozhodli. Přidělení peněz kritizovali zastupitelé opozičních ODS a ANO. Vedení pražského magistrátu podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu Nové radnice.

Psali jsme zde:

Pražská koalice se zdražováním jízdenek lidem neříká pravdu, tvrdí ODS

Pražská koalice neříká lidem pravdu, když se rozhodla o čtvrtinu zdražit jednorázové turistické jízdné. Před rokem totiž tvrdila, že k tomu, aby se stabilizovalo hospodaření dopravního podniku, je nezbytné zvyšovat cenu jednorázových jízdenek a každý rok postupně zdražovat i kupony o 365 korun. Opírala se přitom o materiál, který zpracoval organizátor pražské dopravy Ropid spolu s poradenskou společností Deloitte. Upozorňuje na to pražská ODS.

Psali jsme zde:

26. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:


Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 26. zasedání ZHMP:

Praha dá na sportovní dotace 318,2 milionu korun

Na podporu sportovních projektů dá letos pražský magistrát na dotacích 318,2 milionu korun. Nejvíce peněz půjde na podporu sportu dětí a mládeže a na provoz sportovišť. Celkovou výši dotací kritizovali zastupitelé opozičního ANO, podle kterých je částka nízká. Radní Vít Šimral (Piráti) řekl, že se letos ještě zvýší.

Praha vypíše tendr na stavbu školy v Šeberově za 349 mil. Kč
Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku s odhadovanou hodnotou 349 milionů korun bez DPH na stavbu nové základní školy v Šeberově. Škola se 14 třídami, tělocvičnou a venkovním hřištěm má vzniknout na městem vlastněném poli mezi Šeberovem a Hrnčíři. Se stavbou by se mělo začít letos.

Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol
Pražští zastupitelé vyzvali vládu, aby podpořila zavedení PCR testů ve školách a co nejrychlejší návrat všech dětí do lavic. Zastupitelstvo také pověřilo primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby jednal s ostatními kraji ohledně vypracování společné výzvy a se zdravotními pojišťovnami o alespoň částečném proplácení PCR testů. Nyní se plošně testuje ve školách antigenními testy, které jsou podle zástupců Prahy a městských částí málo spolehlivé.

Praha dostane ze SFDI 387,15 milionu Kč, půjdou na opravy silnic
Praha letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 387,15 milionu korun, což je zhruba o 20 milionů více než v loňském roce. Smlouvu se státním fondem schválili zastupitelé. Peníze jsou určené na rozvoj a opravy komunikací. Částka ze SFDI pro Prahu až do loňska klesala.

Spor Udženija vs. Kordová – Marvanová 
Zastupitelka ZHMP, za ODS Alexandra Udženija, oznámila, že podá předžalobní výzvu na radní Hanu Kordovou – Marvanovou (STAN) za její výrok o tom, že zastupitelé ODS podporují hazard a jsou s ním podnikatelsky spjatí. Udženija upozorňuje na to, že to byla její Městská část Praha 2, která jako první v Praze zakázala hazard. Udženija žádá veřejnou omluvu…

Zastupitelé Prahy schválili strategii rozvoje bydlení
Do roku 2030 by v Praze mělo vznikat nejméně 9000 bytů ročně, z toho 500 má stavět samo město. Vyplývá to ze strategie rozvoje bydlení, kterou schválili pražští zastupitelé. Strategii kritizovali zejména zastupitelé ANO, podle kterých je dokument nedostatečný, málo ambiciózní a nepřináší nic nového. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení.

Praha vypíše tendr na stavbu bytových domů na Černém Mostě
Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na výstavbu dvou bytových domů na Černém Mostě. Vzniknout by mělo celkem 28 bytů, z nichž dva budou určeny pro handicapované. Náklady by neměly přesáhnout 95 milionů korun. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich stoupající cenou. Vedení města na minulý týden uvedlo, že chce do roku 2030 docílit toho, aby v metropoli každý rok vzniklo alespoň 500 nových městských bytů.

Festival Prague Pride dostane od Prahy dotaci 650.000 Kč
Pořadatelé festivalu Prague Pride dostanou od hlavního města dotaci 650.000 korun. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Částku zastupitelé přidělili až na podruhé. Jednali o ní na březnovém zasedání, ale o přidělení tehdy nerozhodli. Přidělení peněz kritizoval například koaliční zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL) a výši částky zastupitelé opozičních ODS a ANO. Vedení pražského magistrátu dnes podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu Nové radnice.

Javor zachráněn
Praha 1 po dohodě s magistrátem ustoupí od plánu kácet strom na Smetanově nábřeží, proti kterému protestovali místní obyvatelé. Javor měl ustoupit záměru zpřístupnit tzv. čapadlo, tedy průchod nábřežní zdí. V upraveném projektu bude zpřístupněno jen částečně.

Zastupitelé Prahy uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese
Pražští zastupitelé na začátku svého dnešního jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé. Vzdát hold navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vedení Prahy v minulosti například přejmenovalo náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova po opozičním ruském politikovi nebo vyzvalo k vrácení části Stromovky zabrané v roce 1968, která stále patří České republice.

Zasedání ZHMP právě skončilo (pátek 23.4.2021, 0:15 hod.) Další ZHMP, se koná 27.5.2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.4.2021

Psali jsme zde: