Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24.4.2021

V pátek přibylo v Česku 2587 případů nemoci covid-19, naposledy byl ve všední dny nižší denní nárůst počtu nakažených na konci září. V mezitýdenním srovnání bylo zjištěných nákaz zhruba o 600 méně, proti čtvrtku jejich počet klesl minimálně, o čtyři desítky. Zároveň ale zpomalilo očkování. V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl Právu ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. Případ je podle něj relativně dobře vytrasován. Nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka.

Počasí nalákalo lidi do zoo a botanické zahrady, zoo musela vstup regulovat

Slunečné počasí dnes přilákalo tisíce lidí do pražské zoologické a botanické zahrady. Zoo dosáhla v jednu chvíli maximální povolené kapacity 4000 návštěvníků v jeden čas, proto musela na pár minut vstup do areálu zastavit, před vchody se tak vytvořily fronty. Zájem byl i o botanickou zahradu, vzhledem ke své rozlehlosti ale nemusela podobnou situaci jako zoo řešit. Botanické a zoologické zahrady jsou po téměř čtyřměsíčním uzavření v rámci protiepidemických opatření opět přístupné od 12. dubna, povolen je ale jen vstup do venkovních expozic a počet návštěvníků je omezen na 20 procent kapacity.

Epidemie v Praze v mezitýdenním srovnání dál slábne, v pátek 231 případů

Laboratoře v Praze v pátek potvrdily 231 nových případů nemoci covid-19, o dvacítku více než ve čtvrtek, kdy přibylo nejméně nakažených ve všední den od 7. září. Proti minulému pátku byl ale nárůst počtu pozitivních o zhruba stovku nižší. Dávek vakcíny proti koronaviru zdravotníci v metropoli v pátek aplikovali 7507, přibližně o 1500 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve stovkách obchodů dnes bude Sbírka potravin pro potřebné

Ve více než 800 obchodech v Česku dnes mohou lidé koupit trvanlivé potraviny či drogistické zboží a darovat je potřebným. Jarního kola Sbírky potravin se zúčastní osm obchodních řetězců a tři e-shopy. Ve většině kamenných prodejen bude sbírka dnes od 8:00 do 18:00, v e-shopech lze on-line nákupy pomáhat až do 2. května. Dary se dnes budou sbírat také ve stanu na pražském náměstí Míru. Podle zástupců České federace potravinových bank v Česku v důsledku koronavirové krize skokově narostl počet lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.

Od pondělí může být na venkovním hřišti více sportujících skupin

Místo uvažovaného šestimetrového odstupu dvojic na venkovním sportovišti se bude od pondělí uplatňovat plocha 15 metrů čtverečních na osobu. Na jednom hřišti přitom bude možné vytyčit více sportovišť s dvanáctičlennými skupinami. Haly a tělocvičny zatím zůstanou pro amatéry dál zavřené.

Zkouška z češtiny pro žadatele o trvalý pobyt v ČR se od září ztíží

Zkouška z češtiny pro cizince, kteří pochází ze zemí mimo EU a chtějí v ČR získat trvalý pobyt, se od září ztíží. Vláda tento týden schválila novelu nařízení vlády, podle které budou žadatelé o trvalý pobyt nově prokazovat znalost českého jazyka zhruba na úrovni pokročilých. Na webu o tom informovalo ministerstvo školství, které návrh vládě předložilo. Dosud cizincům stačilo umět jen základy češtiny. Těžší zkoušku podle ministerstva nebudou muset skládat cizinci, kteří podají žádost o trvalý pobyt do konce letošního srpna.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.4.2021