Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.4.2021

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. Laboratorní testy v sobotu potvrdily 1059 případů nemoci covid-19. Proti pátku byl denní nárůst nově nakažených přibližně o 1500 nižší a proti minulé sobotě o zhruba 480 nižší. Víkendové denní přírůstky jsou ale obecně nižší, méně se totiž testuje. Spolu se zpomalováním šíření epidemie se snižuje i počet hospitalizovaných s covidem.

Zemřel vědec Ivan Havel, bratr bývalého prezidenta

Ve věku 82 let zemřel Ivan Havel, vědec a mladší bratr někdejšího disidenta a pozdějšího českého a československého prezidenta Václava Havla. Společně patřili během revolučních dnů 1989 k zakladatelům Občanského fóra. O jeho smrti informoval na sociálních sítích ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Jarní sbírka potravin v ČR vynesla 318 tun zboží pro potřebné

V jarní sbírce potravin v Česku lidé ve více než 800 prodejnách darovali 318 tun zboží pro potřebné. Z toho bylo 286 tun potravin a 32 tun hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. Sbírka potravin se uskutečnila za přísných hygienických podmínek v sobotu a v některých obchodech byla také dnes. Do 2. května mohou lidé darovat potraviny a drogerii také prostřednictvím on-line nákupů.

Do zoo a botanické zahrady dorazily tisíce lidí, zoo opět regulovala vstup

Do pražské zoo a botanické zahrady i dnes díky slunnému počasí dorazily tisíce lidí. Zoo musela opět krátce uzavřít své brány, kvůli tomu, že dosáhla maximální povolené kapacity 4000 návštěvníků v jeden čas. Botanická zahrada vstup regulovat nemusela. Botanické a zoologické zahrady jsou po téměř čtyřměsíčním uzavření v rámci protiepidemických opatření opět přístupné od 12. dubna. Lidé si však mohou prohlédnout jen venkovní expozice a počet návštěvníků je omezen na 20 procent kapacity.

V Praze v sobotu opět ubylo nově nakažených, bylo ale i méně naočkovaných

Pražské laboratoře v sobotu odhalily 173 nových případů nemoci covid-19, o čtyři desítky méně než před týdnem. Zároveň bylo ale i méně lidí naočkováno proti koronaviru. Počet dávek, které v sobotu aplikovali zdravotníci, se v mezitýdenním srovnání snížil o téměř 1700 na 3677. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Prezident se po týdnu od propuknutí kauzy vyjádří k vyšetřování Vrbětic

Prezident Miloš Zeman se dnes v 11:00 ve zhruba dvanáctiminutovém televizním projevu vyjádří ke kauze možné účasti ruských agentů na výbuších v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Ke kauze se vysloví poprvé od jejího propuknutí v sobotu 17. dubna.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.4.2021