Dnes se vydáme prozkoumat další pražskou část, Vinoř…

Jedna z nejstarších obcí v Praze, která je od matičky stověžaté oddělena koberci polí, má nevšední kouzlo. Vinoř nenásilně zapadá do sousedních vesnic, se kterými tvoří přirozený celek. Příroda a město zde v žijí v naprosté harmonii a vzájemně se doplňují. 

Objevte stopy pravěku

Dějiny Vinoře sahají hluboko do historie. Oblast nad Vinořským potokem („V Obůrkách“) byla osídlena už v době kamenné. V zámeckém parku pak najdete stopy dnes již zmizelého slovanského hradiště, které zde stálo až do vrcholného středověku. Archeologové ve Vinoři našli řadu zbytků nádob i zvířecích sošek. Vinoř je staré historické sídlo. Vedla tudy i tzv. císařská silnice mířící z Prahy do Mladé Boleslavi, která mapuje rozmanitý chod dějin. Dnes už není po této cestě ani památky: byla zorána a nová cesta vznikla opodál. První písemná zmínka o obci pochází z 11. stol a k hlavnímu městu byla připojena v roce 1974. Dnes patří do obvodu Prahy 9.

Vinořské dominanty kralují širokému okolí

Silnou stránkou Vinoře je její pestrost. Je rájem pro milovníky architektury, historie i přírody. Dominant má Vinoř hned několik. Pokud se rádi noříte do tajů historie, určitě doporučujeme navštívit nejstarší místní dochovanou stavbu: kostel Povýšení sv. Kříže. Ten stojí na místě původního dřevěného kostela, který nahradila románská stavba. Dnešní barokní podobu získal kostel v 18. stol. Další perlou je vinořský zámek, který zaujme na první pohled. Barokní romantická stavba vznikla podle návrhu F. M. Kaňky a je ozdobou Vinoře dodnes. Sídlo patřilo rodu Černínů, kteří mají na místním hřbitově rodovou kapli.  Místo bývalo centrem mnoha významných společenských událostí. Dnes prostory zámku ale bohužel veřejnosti neslouží. Stavbu využívá Ministerstvo vnitra. Nahlédnout ale můžete do okolního parku, který se stal přírodní rezervací. Je to místo plné překrásných zákoutí a zajímavých skalních útvarů. Park v sobě skrývá hned několik pokladů, které vám doslova učarují. Vysoké valy slovanského hradiště, křivky pískovcových skalisek, tajemná vodní jeskyně, klid vyzařující z vinořských rybníků – to vše a ještě víc potkáte při procházce parkem.  Zkuste se vydat za dobrodružstvím po naučné stezce k Satalické bažantici a objevte kouzlo vinořského okolí.

Ve Vinoři najdete ještě jeden zámek. Ten se tyčí v osadě Ctěnice a je chloubou širokého okolí. Jedná se o jednu z mála dochovaných středověkých tvrzí na území Prahy. Tvrz byla v 16. stol. přestavěna na renesanční zámek. V areálu se budete cítit jako v pohádce. Dnes je zámek centrem řemesel a tradiční lidové kultury. V obnovených stájích našli svůj domov ušlechtilí koně, takže se krásou pohádkového areálu můžete pokochat přímo ze sedla. 

Rozmanitá příroda všude kolem

Vinoř je obklopena překrásnou přírodou. Leží v úrodné polabské nížině a nabízí celou řadu nevšedních zážitků. Najdete zde několik památných stromů, několik rybníků, studánek i skal. Ať už se vydáte po naučných stezkách nebo jen tak za nosem, určitě objevíte nevídané. Vypátrat můžete tajuplné jeskyňky i zříceninu nedalekého hradu Jenštějn. Záleží jen na vás, kterým směrem se vydáte. Pokud toužíte po kontaktu se zvířaty a hospodářstvím, navštivte komunitní zahradu Pastvina nedaleko pravěkého hradiště V Obůrkách. Čeká na vás hned několik domácích zvířat, prostředí plné inspirace a záhony zeleniny. Seznámíte se zde nejen se zvířaty, ale i s permakulturou a všemi taji zahrady. 

Jak vidíte, barvitost Vinoře nezná mezí. Vydejte se do této romantické vesnice a objevte kouzlo další části Prahy. 

Autor: Redakce, Praha, ČR, 25.4.2021

Info:

Psali jsme zde: