Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.4.2021

Testy v neděli potvrdily 820 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. září, tedy za posledních 32 týdnů. Od začátku epidemie nového koronaviru loni v březnu zemřelo v Česku přes 29.000 lidí, u kterých byl covid prokázaný. Rychlost šíření epidemie v posledních týdnech klesá, stejně jako počty úmrtí. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza smazala část ztrát a posílila, pomohly jí akcie bank

Pražská burza dnes posílila, a smazala tak část ztrát z minulého týdne. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 1095,20 bodu. Burze pomohl k dnešnímu posílení růst ceny akcií bank. Na začátku minulého týdne se index burzy dostal na 1108,01 bodu, což byla nejvyšší úroveň od loňského 10. února. Do pátku ale po několika ztrátách zase klesl na 1087,61 bodu.

Zastupitelé Prahy 2 vyzvali poslance a senátory k odvolání Zemana

Zastupitelé Prahy 2 dnes vyzvali poslance zvolené v Praze a senátory zvolené za Prahu 2, aby podnikli kroky k odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta České republiky. Důvodem je podle navrhovatele usnesení, zastupitele Jana Hrušky (Dvojka Sobě), dlouhodobé působení Zemana proti zájmům ČR, které podle něj vyvrcholilo nedělním projevem o kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Na opravy kostela sv. Ludmily na Vinohradech půjde 410.000 Kč

Na opravy kostela sv. Ludmily na pražských Vinohradech půjde 410.000 korun. Peníze jsou určeny například na opravu osvětlení hlavního schodiště nebo opravy kamenných prvků fasády. Větší část peněz půjde z rozpočtu radnice, zbytek ze státního programu regenerace městských památkových rezervací. Přidělení peněz dnes projednali zastupitelé městské části. Letos uplyne 1100 let od smrti sv. Ludmily. Babička sv. Václava byla zavražděna v roce 921.

DPP opraví tramvajovou trať mezi Ohradou a Palmovkou

Pražský dopravní podnik (DPP) zrekonstruuje tramvajovou trať z žižkovské Ohrady na Palmovku. Jak zjistila z věstníku veřejných zakázek, podnik na práce vypsal tendr s odhadovanou hodnotou zhruba 231 milionů korun.

V Praze vzniknou nová sportoviště, strategii schválili radní

Pražský magistrát by měl stavět nová sportoviště a rozšiřovat sportovní infrastrukturu pro veřejnost i pro školy. Vyplývá to ze strategie rozvoje sportu do roku 2032, kterou dnes schválili městští radní. Podle radního pro školství a volný čas Víta Šimrala (Piráti) v Praze chybí například velodrom, rozšiřovat by se měly také bazény a stavět multifunkční haly. Dodal, že magistrát nyní připravuje plán prioritních investic, který by měl být hotov v červnu.

Praha vypracuje studii vedení sítí na území Bubny–Zátory

Pražský magistrát nechá vypracovat studii zásobování sítěmi technické infrastruktury (voda, kanalizace či teplovod) na území Bubny–Zátory, kde v budoucnu vznikne nová čtvrť. Dokument bude hotový do konce letošního srpna a vyjde na 1,5 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Na území o rozloze 110 hektarů vznikne zcela nová čtvrť. Bude zde bydlet až 25.000 lidí, mají tu být administrativní budovy a vznikne nový park.

Praha 8 vrátila městu část půjčky na dostavbu Centra Palmovka

Radnice Prahy 8 vrátila magistrátu zhruba 55,2 milionu korun jako splátku z půjčky 300 milionů korun, kterou dostala před zhruba třemi roky na dostavbu Centra Palmovka. Vzhledem k tomu, že budovu nedokončila, musí peníze vrátit. Důvodem splátek je špatná finanční situace Prahy 8. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Budova měla být dokončená podle dohody uzavřené při poskytnutí půjčky do 30. června 2019. Vedení Prahy 8 uvedlo, že problém nyní s městem řeší, více současnou situaci starosta Ondřej Gros (ODS) nechtěl komentovat. Původně měla Praha 8 vrátit celou částku najednou již loni.

V Praze v neděli přibylo 93 nakažených, týdenní průměr ukazuje pokles

V Praze laboratoře v neděli potvrdily 93 případů koronaviru, o devět víc než před týdnem. V týdenním průměru ale nakažených ubylo. Očkování proti nemoci covid-19 je v hlavním městě dál pomalejší než dřív, nedělních 2648 dávek bylo téměř o čtvrtinu méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Dnes se do začátku července opět uzavře Koněvova ulice

Ode dneška do 4. července bude úplně uzavřena Koněvova ulice na pražském Žižkově. Dosud šla projet ve směru do centra. Důvodem je pokračování rekonstrukce, kvůli které byla frekventovaná ulice kompletně uzavřena už loni. Práce za celkovou cenu 118,5 milionu korun provádí firma Strabag.

Soud začne projednávat kauzu Bereta, jednání je nařízeno do středy

Okresní soud Praha-východ se dnes začne zabývat tzv. kauzou Bereta, která se týká údajného vynášení informací z trestních řízení. Obžalobě čelí pět lidí – pražská žalobkyně Dagmar Máchová, bývalý vedoucí odboru protikorupční policie Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal. Hlavní líčení je zatím nařízené do středy.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/e0/44/17/3262875_1150122_Prg_15_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.4.2021