Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.4.2021

Testy v Česku v pondělí potvrdily 2560 nových případů onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 777 případů, tedy zhruba o čtvrtinu. Téměř o desetinu nižší byl v pondělí počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru. V současnosti v Česku připadá na 100.000 obyvatel 156 nových případů nákazy za posledních sedm dní. V pondělí to bylo 163.

Pirátský místostarosta: Firmu jsem prodal, z rodinných jsem odešel

Místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl (Piráti), který čelil kritice za působení ve firmách dodávajících do České republiky ochranné pomůcky proti covidu-19 z Číny, společnost prodal a v těch vlastněných svou rodinou už nepůsobí. Politik to dnes řekl na jednání zastupitelstva městské části, kde jej opět kritizovala opozice a opoziční zastupitel Petr Venhoda (ANO) neúspěšně navrhl jeho odvolání.

Pražská burza mírně posílila, rostly Erste či KB, ztratily ČEZ, Avast či O2

Pražská burza dnes mírně posílila, index PX stoupl o 0,11 procenta na 1096,44 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Erste Bank a Komerční banky, naopak ztrácely energetická společnost ČEZ, technologická firma Avast či operátor O2. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Strážníci dnes v Praze sbírali injekční stříkačky po narkomanech

Pražští strážníci dnes na pravidelné akci nasbírali na asi 600 místech v metropoli 330 kusů jehel, stříkaček a dalšího infekčního materiálu zbylého po drogově závislých. Podobné celoměstské akce se konají zhruba dvakrát ročně, jinak strážníci jehly sbírají i při svých běžných pochůzkách.

Exministr zahraničí Schwarzenberg dnes v Praze převzal vysoký ukrajinský řád

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes v Praze převzal jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny, Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy. Ocenění někdejšímu šéfovi české diplomacie a nynějšímu poslanci TOP 09 loni v srpnu udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity. Nyní Schwarzenbergovi toto vyznamenání osobně předal ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.

Soud přerušil lobbistovi Janouškovi výkon trestu na další dva roky

Krajský soud v Brně prodloužil lobbistovi Romanu Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Uvedla to dnes Česká televize. Podle ní není rozhodnutí pravomocné, protože proti němu podal stížnost státní zástupce.

Sdílené skútry či motocykly budou mít na Praze 8 vlastní stání

Řidiči využívající sdílené skútry či motocykly budou mít na Praze 8 vlastní stání. Radnice nyní chystá pilotní projekt, v němž pro ně vytvoří na asi 20 místech v Karlíně a na Palmovce parkovací stání. Stát zde budou moci i sdílená kola a koloběžky. Důvodem jsou stížnosti obyvatel, že zabírají parkovací místa v zónách placeného stání. Na dotaz to sdělil mluvčí Martin Šalek. Zóny začaly v Praze 8 platit v roce 2016. Nejsou na celém území, ale jsou zavedeny jen v částech.

NSS definitivně potvrdil pokutu 11 milionů pro Prahu za Trojský most

Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 11 milionů korun, kterou Praze uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v roce 2017. Pokutu hlavní město dostalo za chyby ve veřejné zakázce na výstavbu Trojského mostu, který je součástí tunelového komplexu Blanka. Rozhodnutí NSS, kterým zamítl kasační stížnost Prahy, je dostupné na úřední desce soudu. Pokutu už dříve potvrdil svým rozsudkem Krajský soud v Brně, právě jeho rozsudek kasační stížnost napadla.

Řidiče čekají omezení kvůli opravě mostu přes D1 v Chillské ulici

Řidiče čekají dopravní omezení na mostě v Chillské ulici na pražském Jižním Městě. Důvodem je oprava mostu vedoucího přes D1. Dopravní omezení se uskuteční postupně na mostě i na dálnici. Práce začnou 4. května a skončí do září. TSK nyní rovněž podepírá kvůli špatnému stavu most přes dálnici D10 v ulici Bystrá a oprava čeká most přes železniční trať v ulici Za Černým mostem v Praze 14.

Na zdi Vychovatelny v Praze-Libni vzniká velký obraz Anthropoid

Na zdi Vychovatelny v pražské Libni vzniká velký obraz, který zobrazí operaci Anthropoid, při které se českoslovenští parašutisté pokusili zlikvidovat v květnu 1942 říšského protektora Reinharda Heydricha. Tzv. mural bude hotov v následujících týdnech a slavnostně odhalen 22. května 2021. Zeď je nedaleko místa, kde parašutisté 27. května 1942 zautočili. V minulosti zde již vznikl pomník.

V Praze přibylo 199 nakažených, nejméně ve všední den od 7. září

V Praze v pondělí přibylo 199 potvrzených případů koronaviru, o 60 méně než před týdnem. Je to nejmenší nárůst počtu nakažených ve všední den od 7. září loňského roku. Znovu ale zpomalilo tempo očkování. Zdravotníci v hlavním městě v pondělí podali přibližně 6000 dávek vakcíny, o 2000 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Koalice Spolu oznámí svůj postup poté, co Babiš nepožádal Sněmovnu o důvěru

Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, dnes oznámí své další kroky poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) nevyhověl výzvě, aby vláda požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry. Koalice před necelými dvěma týdny oznámila, že pokud Babiš výzvě nevyhoví, začne sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře.

Exministr zahraničí Schwarzenberg dnes v Praze převezme vysoký ukrajinský řád

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes v Praze převezme jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny, Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy. Ocenění někdejšímu šéfovi české diplomacie a nynějšímu poslanci TOP 09 loni v srpnu udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity. Nyní Schwarzenbergovi toto vyznamenání osobně předá ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.4.2021