Peníze jsou určeny například na opravu osvětlení hlavního schodiště nebo opravy kamenných prvků fasády…

Větší část peněz půjde z rozpočtu radnice, zbytek ze státního programu regenerace městských památkových rezervací. Přidělení peněz dnes projednali zastupitelé městské části. Letos uplyne 1100 let od smrti sv. Ludmily. Babička sv. Václava byla zavražděna v roce 921.

Druhá městská část dá na opravu osvětlení u hlavního schodiště 230.000 korun. „Pokud se odehrává něco tak významného (jubileum sv. Ludmily), zástupci příslušné samosprávy udělají nějaký akt dobra. Dohodli jsme se že, by bylo potřeba opravit osvětlení hlavního schodiště,“ řekla starostka Jana Černochová (ODS). Radnice podle starostky rovněž uspořádá u kostela společenské akce.

Farář Jakub Karel Berka na zasedání zastupitelů řekl, že kandelábry, které vyžadují opravu, jsou originálním dílem vynálezce Františka Křižíka. „Podařilo se všechna torza toho osvětlení najít. S památkáři jsme potom řešili skleněné doplňky,“ řekl. Kompletně instalováno bude opravené osvětlení letos v srpnu a podle Berky pak bude slavnostně odhaleno při zahájení slavností 5. září.

V loňském roce farnost investovala zhruba 1,1 milionu korun do oprav například střechy nebo soklů, řekl zastupitelům Berka. Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) rovněž zrenovovala ciferníky věžních hodin.

Zbylých 180.000 korun dostala radnice z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který vytváří ministerstvo kultury. Římskokatolická farnost dostane peníze na restaurování a opravy kamenných prvků fasády kostela.

Vinohradští radní schválili projekt farního kostela sv. Ludmily na hlavním, tehdy Purkyňově náměstí, začátkem listopadu 1888. Na místě budoucího kostela, kde byly ještě čtyři roky před tím žitné lány a stával tu i cirkus, se 25. listopadu 1888 odehrála slavnost položení a posvěcení základního kamene. Stavba, kterou prováděla vinohradská obec ve vlastní režii, pokračovala rychle. Její význam podtrhl svou návštěvou v roce 1892 císař František Josef I. Obřad posvěcení se konal 8. října 1893 a trval šest hodin.

Autor: Redakce, Praha 2, ČTK, ČR, 26.4.2021

Psali jsme zde: