Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.4.2021

V Česku ve středu přibylo 2483 potvrzených případů covidu, o 16 procent méně než před týdnem. Na 100.000 obyvatel připadá 146 nově nakažených za sedm dní. V českých nemocnicích bylo ve středu poprvé od poloviny října méně než 3000 pacientů s covidem. V těžkém stavu je 622 hospitalizovaných.

Poslední rozloučení s Ivanem Havlem se uskuteční 10. května

Poslední rozloučení s Ivanem Havlem bude 10. května v obřadní síni strašnického krematoria v Praze. Uznávaný vědec a mladší bratr někdejšího disidenta a pozdějšího československého a českého prezidenta Václava Havla zemřel v neděli ve věku 82 let.

Zastupitelé Prahy 3 odmítli dohodu s klubem o stadionu Viktorky

Koalici v Praze 3 se na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 3 nepodařilo najít většinu pro schválení dohody s fotbalovým klubem Viktoria Žižkov ohledně stadionu v Seifertově ulici. Zastupitelé hlasovali o třech verzích smlouvy, schválena nebyla ani jedna. Pro klub to zřejmě bude znamenat, že nezíská druholigovou licenci pro příští sezonu, protože nesplní požadavky Fotbalové asociace ČR (FAČR) ohledně zajištění rekonstrukce stadionu.

V Praze se sešly tisíce lidí na demonstraci proti příklonu Zemana k Rusku

V Praze se dnes v podvečer sešlo několik tisíc lidí na protestu spolku Milion chvilek proti příklonu prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků k Rusku. Protestující na Václavském náměstí dodržují hygienická opatření jako rozestupy či nošení respirátorů. Předseda spolku Benjamin Roll v projevu vyzval senátory, aby navrhli ústavní žalobu na Zemana pro velezradu kvůli výrokům prezidenta v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Demonstrace spolku se dnes konají i v dalších městech v zemi.

Pražská burza stagnovala, propadu bránily akcie ČEZ a Erste

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,02 procenta na 1103,89 bodu. Oslabení burzy bránil hlavně růst akcií energetické firmy ČEZ a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Policie řeší večírek na střeše Arcibiskupského paláce v Praze

Policie prověřuje večírek, který se konal v úterý na střeše Arcibiskupského paláce na pražském Hradčanském náměstí. Upozornil na něj Blesk. Akce se účastnil například majitel společnosti Pražské Benátky Zdeněk Bergman, vedoucí sekretariátu kardinála Dominika Duky Vojtěch Mátl či vedoucí Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž. Podle Deníku N bylo s Balážem zahájeno kárné řízení. Pořádání podobných akcí je nyní kvůli epidemii koronaviru zakázané. Na fotografiích Blesku navíc nemají účastníci večírku roušky ani respirátory.

Všechny obchody budou smět otevřít od 10. května

Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít definitivně od 10. května. Schválila to dnes vláda. Havlíček to napsal na twitteru.

Od 3. května bude rotační výuka 2. stupně ZŠ v šesti krajích a Praze

Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Ve stejných krajích také budou moci chodit do školek všechny děti. Schválila to dnes vláda.

ČNB dnes odhalila ve své centrále bustu českého bankéře Jaroslava Preisse

Česká národní banka dnes za účasti guvernéra Jiřího Rusnoka a bývalého guvernéra Zdeňka Tůmy odhalila v centrále banky v Praze v ulici Na Příkopě bustu českého bankéře a národohospodáře Jaroslava Preisse, a to při příležitosti 75 let od jeho úmrtí. Zároveň dnes centrální banka spustila svoji první on-line výstavu, která nabízí možnost seznámit se s Preissovou osobností prostřednictvím archivních dokumentů. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ČNB. Bronzový odlitek busty zhotovil akademický sochař Michal Moravec.

Praha darovala vyšívanou vlajku válečným veteránům

Sdružení válečných veteránů ČR dnes od Prahy dostalo slavnostní vyšívanou vlajku, na níž jsou znaky města i sdružení. Dar má být poděkováním válečným veteránům za jejich působení v misích po celém světě, uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru

Hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Případ se týká člověka z Indie. Pražská hygiena o tom dnes informovala na webu. Další případy této mutace v Praze neeviduje. Podezření na takzvanou indickou mutaci se už dříve v Česku objevilo v Hradci Králové.

Novým PCR testem se otestovalo asi 1000 předškoláků v Praze 6

Zhruba 1000 předškoláků ve 33 mateřských školách v Praze 6 se dnes poprvé otestovalo PCR testem Resaliva. Výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků, které vypsaly jednotlivé mateřské školy, vyhrála laboratoř Spadia. Ta bude vzorky i vyhodnocovat. Informovala o tom radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS).

Praha 4 protestuje proti podobě projektu Ekorezidence v Braníku

Vedení Prahy 4 nesouhlasí s podobou developerského projektu Ekorezidence v Braníku. Podle představitelů městské části je urbanisticky nevhodný, ztíží využitelnost okolních pozemků a zhorší dopravu v ulicích starého Braníku. Stavbu mezi Bezovou ulicí, Jižní spojkou a Kunratickým potokem povolil stavební úřad Prahy 4. Tomu vedení radnice podalo námitku, kterou úřad nyní zamítl. Projekt v Braníku patří firmě Ekospol. Vedení Prahy 4 dlouhodobě bojuje rovněž s plánovanou stavbou mrakodrapu na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova.

V Praze se konají akce na podporu uzákonění sňatků homosexuálů i proti němu

Přibližně stovka zastánců tradiční rodiny dnes na pražském Klárově sleduje přímý přenos jednání Sněmovny o uzákonění sňatků homosexuálů. Akci uspořádala Aliance pro rodinu jako demonstraci za ochranu manželství – svazku muže a ženy. Zastánci uzákonění manželství homosexuálů oproti tomu ráno rozdávali poslancům mířícím na schůzi Sněmovny červené tulipány.

V Praze opět méně nakažených než před týdnem

Tempo očkování zrychlilo Laboratoře v Praze ve středu odhalily 227 pozitivních na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je nárůst nižší o 34 případů, v porovnání s úterým je nově nakažených o 74 méně. Tempo očkovaní proti koronaviru v metropoli zrychlilo, ve středu dostalo vakcínu 8537 lidí, více než před týdnem i o den dříve. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Milion chvilek dnes pořádá sérii demonstrací, kritizuje Zemanův příklon k Rusku

Na pražském Václavském náměstí i v řadě dalších měst republiky se dnes večer uskuteční demonstrace, které pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Cílem akce nazvané Hrad za hranou, republika v ohrožení je podle organizátorů vyjádřit nesouhlas mimo jiné s příklonem českého prezidenta Miloše Zemana i dalších politiků k Rusku.

Poslanci se sejdou k pokračování úvodní debaty o manželství homosexuálů

Poslanci se dnes sejdou k novelám, které mají uzákonit sňatky homosexuálů, nebo naopak povýšit manželství muže a ženy. V návrhu programu mimořádné schůze je také zavedení trestnosti omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.4.2021