Praha 3 zahajuje pátrání po významných stromech, které budou zařazeny do celopražské databáze…

Zajímají nás nejen stromy ve veřejném prostoru, ale i stromy soukromých zahrad, vnitrobloků a dalších pozemků, kam není běžný přístup.

Příběhy vyslechnuté z úst prarodičů mají vždy své kouzlo. I obyčejné věci jsou v tu chvíli neobyčejné, protože se udály v době, která nám připadá až neuvěřitelně vzdálená. Zkuste se zeptat svých babiček a dědečků, zda nemají v paměti nějaký zajímavý příběh stromu či událost, která se váže k nějakému jedinci. Pomozte nám je oživit!

Poselství stromu je jednou z důležitých součástí, abyste mohli strom navrhnout do zařazení mezi významné stromy Prahy 3. Mimo stromů, které jsou spojeny s historickou událostí, patří k významným stromům i jedinci nadprůměrného vzrůstu či věku nebo význačné krajinné dominanty.

Z vámi navržených stromů budou vybráni nejpozoruhodnější jedinci, kteří rozšíří celopražskou databázi významných stromů umístěné na webu Pražské stromy. Vyhodnocení a zveřejnění výsledku pátrání proběhne v říjnu toho roku.

Chcete nám pomoci s nalezením významných stromů? Připravte si tyto informace:

  1. Čím je strom významný — doložte novinový článek, sepsané ústní vyprávění či jiný údaj o výjimečnosti daného jedince
  2. Orientační určení druhu — například javor, dub, lípa…
  3. Místo, kde strom roste — ulice, čp. domu, název veřejného prostranství (s upřesněním lokalizace)
  4. Další informace — můžete připojit například informaci o stavu stromu, odhadované stáří, fotografie, …

Své návrhy zasílejte na e-mailovou adresu (info@planujtrojku.cz) nebo nás kontaktujte telefonicky (222 116 241). Můžete se stavit i osobně – potřebné materiály přineste v obálce nadepsané slovy „Významné stromy“ a předejte v Infocentru (Milešovská 846/1, Praha 3).

Autor: Redakce, Praha 3, ČR, 29.4.2021

Zdroj:

https://www.praha3.cz/radnicni-noviny/zpravy/hledame-vyznamne-stromy-n921157.htm

http://www.prazskestromy.cz/