Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.4.2021

V Česku ve čtvrtek přibylo 2216 potvrzených případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od konce září. Oproti stejnému dni předchozího týdne byl nárůst nižší o 413 případů. Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 72.843 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvíc za den od začátku vakcinace. Plně naočkovaných je v Česku téměř milion lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet covidových pacientů v těžkém stavu je nejnižší za posledních 20 týdnů.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 1,2 procenta

Akcie na pražské burze během týdne posílily, index PX stoupl o 1,2 procenta na 1100,3 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce přidaly akcie bankovní skupiny Erste, největší pokles naopak postihl akcie likérky Stock Spirits. Předchozí týden akcie klesly o 1,5 procenta.

Od pondělí se po půl roce otevře areál Pražského hradu

Pražský hrad se po více než půl roce otevře v pondělí 3. května veřejnosti. Otevře se celý areál Hradu včetně návštěvnických objektů a výstav. Areál bude denně přístupný od 06:00 do 22:00, zahrady a horní část Jeleního příkopu jsou již od dubna otevřeny denně od 10:00 do 18:00.

Pražská Patočkova ulice ve směru do centra projde od 10. května opravami

Pražská Patočkova ulice projde od pondělí 10. května ve směru do centra opravami. Vyměněn bude povrch vozovky a opraveny budou obrubníky. Při první fázi oprav budou kvůli rekonstrukci neprůjezdné některé křižovatky. Práce skončí do 24. června. Výměna povrchu ve směru z centra byla provedena v roce 2017.

Baláž byl v arcibiskupství se souhlasem nadřízených, uvedlo prezidium

Šéf Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž byl spolu se svým náměstkem Radimem Kinclem na úterním jednání v pražském Arcibiskupském paláci s vědomím a souhlasem nadřízených. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Oba muži nyní čelí kázeňskému řízení kvůli tomu, že se na místě pohybovali bez ochrany dýchacích cest. Mluvčí dodala, že výsledek řízení bude znám zřejmě v řádu dnů.

SŽ začne v soutěži hledat novou podobu železničního mostu na Výtoni

Novou podobu železničních mostů pod pražským Vyšehradem bude hledat architektonická soutěž, kterou v příštích dnech vyhlásí Správa železnic. Most přes Vltavu mezi Výtoní a Smíchovem by měl mít tři železniční koleje a také prostor pro pěší a cyklisty. Na podobu mostu by mělo v budoucnu navázat nové uspořádání v okolí Výtoně. Dnes o tom informovala Správa železnic. Most je nyní ve špatném technickém stavu.

Čtyři koncerty Pražského jara se v květnu uskuteční za přítomnosti publika

Čtyři koncerty festivalu Pražské jaro, včetně zahajovacího 12. května, se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční za přítomnosti publika. Do pilotního projektu ministerstva kultury byly dále zařazeny repríza zahajovacího koncertu 13. května, Debut Pražského jara 26. května a závěrečný koncert 3. června.

Čestní občané Prahy mají nově nárok být pohřbeni na Vyšehradě

Na hrobové místo na pražském hřbitově na Vyšehradě budou mít automaticky nárok čestní občané hlavního města. Novinářům to dnes řekli radní Milena Johnová (Praha Sobě), ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený a ředitel NKP Vyšehrad Petr Kučera. Magistrát zároveň změnil složení komise, která o uložení ostatků na hřbitově rozhoduje. Nově nebude posuzovat pouze popularitu osobnosti, ale rovněž další její činnost.

Policisté řeší násilný čin z Dolních Chaber jako pokus o vraždu

Pražská policie řeší násilný trestný čin z Dolních Chaber jako pokus o vraždu. Hrozí za něj 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Na webu to dnes uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Podle dřívějších informací médií se terčem útoku nožem stali v noci na středu žena a její syn. Policisté pak pátrali po čtrnáctiletém chlapci, kterého našli poblíž.

V Praze ve čtvrtek stoupl počet prokázaných nákaz koronavirem

Laboratoře v Praze ve čtvrtek odhalily 235 případů nákazy koronavirem. Je to o šest víc než ve středu a o 23 víc než před týdnem. Reprodukční číslo v metropoli ke dnešku stouplo na 0,92 ze čtvrtečních 0,89. Hodnota pod jednou ukazuje, že šíření epidemie zpomaluje. Nad jednou bylo R v Praze naposledy 7. března. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Nahnutý sloup zastavil vlaky mezi Prahou a Dobřichovicemi

Kvůli nakloněnému sloupu trakčního vedení je přerušen provoz vlaků na frekventované trati mezi Prahou a středočeskými Dobřichovicemi. Správa železnic zjišťuje rozsah poškození, mezi Dobřichovicemi a pražským Smíchovem je zavedena náhradní autobusová doprava. Podle webu společnosti Ropid, která organizuje dopravu v Praze a středních Čechách, by se vlaky mohly znovu rozjet kolem 09:00.

ČSÚ zveřejní první odhady vývoje ekonomiky v 1. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní první odhady vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí. Podle odhadů analytiků ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli přetrvávajícím protipandemickým omezením klesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o zhruba jedno procento. V meziročním srovnání pak hrubý domácí produkt klesl o zhruba tři procenta.

Čarodějnice podruhé bez oficiálních akcí, pro hasiče jsou malé ohně rizikovější

Poslední dubnový večer je tradičně spjat se zapalováním ohňů k pálení čarodějnic. Filipojakubskou noc i letos v Česku ovlivní omezení, která mají zabránit šíření koronaviru. Už podruhé lidé nemohou slavit čarodějnice na oficiálních akcích, mnozí si tak udělají alespoň táborák na zahradě. Hasiči v této souvislosti upozorňují, že malé ohýnky často představují větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 30.4.2021