Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.5.2021

V pátek přibylo v Česku 2161 případů covidu, o 440 míň než o týden dřív a nejméně ve všední den od konce září. Reprodukční číslo mírně kleslo na 0,85. Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než milion lidí, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel. Očkuje se čtyři měsíce. Aspoň jednou dávkou bylo dosud očkováno 23,6 procenta populace starších 16 let. Počet lidí s covidem v nemocnicích dál klesá. V pátek jich bylo 2676, nejméně od první poloviny loňského října. V těžkém stavu je 527 pacientů.

Protesty na 1. máje se v Praze obešly bez konfliktů, uvedla policie

Policisté dnes nemuseli zasahovat na žádné z více než desítky demonstrací pořádaných v Praze. Protesty se obešly bez konfliktů, policie nemusela nikoho zadržet. Některé z účastníků i svolavatelů však nahlásila správním orgánům kvůli nedodržování vládních protikoronavirových opatření, zejména pak nenošení respirátorů či roušek.

Na Petříně hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES nabídlo pivo, hudbu i polibek

Na demonstraci na Petříně, kterou pořádalo politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, se dnes odpoledne sešla přibližně stovka lidí. Účastníci se sešli na Újezdě, odkud se pochodem vydali k Petřínské rozhledně. V parku je Smetanovou skladbou Vltava v úpravě pro housle přivítala hudba skupiny Lovci Nedvědů hrající repertoár Františka a Jana Nedvěda. „Máme jediný cíl, život bez jakýchkoliv podmínek,“ řekl v úvodním projevu předseda hnutí a majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert.

V Praze přibylo v pátek 217 nákaz, méně než před týdnem

V Praze testy prokázaly v pátek dalších 217 případů nemoci covid-19, což je oproti minulému týdnu i dnu o dvacet méně. Na 100.000 obyvatel hlavního města připadá nyní 110 nakažených za poslední týden, o jednoho méně než předchozí den, zatímco celostátní průměr je 139. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za obnovu hostince U Brabců Praha 9 zaplatí 72 milionů korun

Úpravy domu na Starém Proseku, známé jako hostinec U Brabců, budou Prahu 9 stát 72 milionů korun. Oproti původně plánované rekonstrukci objektu z roku 1837 totiž bylo nutné část budovy strhnout a znovu postavit. Restaurace s kulturním sálem by se pro veřejnost mohla otevřít v září.

Pražští hasiči kvůli čarodějnicím zasahovali jen dvakrát

Letošní pálení čarodějnic v Praze bylo klidné. Hasiči museli během noci vyjíždět jen ke dvěma případům, které s touto tradicí filipojakubské noci souvisely, informoval jejich mluvčí Martin Kavka. Na Jižním Městě hasiči uhasili nezabezpečené opuštěné ohniště, v Kolodějích zase jedna jednotka likvidovala požár trávy v okolí opuštěného ohniště.

V Praze dnes budou menší oslavy Svátku práce i protivládní demonstrace

V Praze se dnes uskuteční několik shromáždění u příležitosti Svátku práce, stejně jako několik protivládních demonstrací. Prvomájové oslavy ale budou podobně jako loni výrazně zredukovány kvůli koronavirové epidemii. Komunisté i ODS zrušili své tradiční akce v Praze.

V 70 železničních stanicích se dnes otevřou cyklopůjčovny Českých drah

Od dnešního dne budou v 70 železničních stanicích znovu otevřeny cyklopůjčovny Českých drah. K půjčení budou především trekingová kola, ve vybraných stanicích budou k dispozici i elektrokola nebo koloběžky. Provoz většiny půjčoven potrvá do konce října, v šesti stanicích déle. Otevření půjčoven zdržela koronavirová krize.

Ode dneška je v Česku povolený lov dospělých srnců

Ode dneška do konce září mohou myslivci lovit srnce. Tuto možnost mají od loňského roku, dříve mohl lov dospělých kusů začít až v polovině května. Podle mysliveckých statistik se počet ulovených kusů srnčí zvěře pohybuje v posledních letech kolem 100.000 ročně. Za poslední myslivecký rok šlo podle mysliveckých statistik o 46.044 srnců, 29.869 srn a 23.245 srnčat. Podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty však jde nyní spíše o historické datum prvního lovu v novém mysliveckém roce, nyní se spárkatá zvěř do dvou let věku může lovit celoročně.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 1.5.2021