Sněmovna dala v úvodním kole šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, jak by to dopadlo v ZHMP?

Poslanecká sněmovna parlamentu ČR, podpořila zároveň navrhované zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Snahy o zamítnutí obou předloh už v prvním čtení dolní komora po čtvrteční čtyřhodinové diskusi odmítla.

Kdyby se hlasovalo při zasedání ZHMP, pak by podle vyjádření představitelů koalice Piráti – Spojené síly pro Prahu – Praha Sobě, manželství pro stejnopohlavní páry prošlo.

Proti by se zjevně postavila opoziční ODS a také část ANO.

Hlasování se ve sněmovně nezúčastnil lidovecký poslanec a také pražský zastupitel za Praha Sobě, Jan Čižinský. Pražská koalice je aktivistům z LGBTQ více než nakloněná. Nedávno protlačila dotaci na letošní ročník Prague Pride 2021, i když opozice byla proti a muselo se o dotaci hlasovat opakovaně. 

Psali jsme zde: 

Přehled o hlasování ve sněmovně:

https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=76121&l=cz

Zamítnutí novely občanského zákoníku o manželství homosexuálů prosazovali poslanci ODS, SPD a Trikolóry. Návrh získal podporu 41 z 93 přítomných poslanců. Předlohu tak bude projednávat ústavně-právní a sociální výbor. Zvýšení ochrany manželství jako svazku muže a ženy doplněním ústavní listiny práv a svobod chtěli zamítnout Piráti. Jejich snahu podpořilo 30 z 95 přítomných poslanců. Novela zamířila do ústavně-právního výboru a do ústavní komise. Manželství i pro homosexuály navrhlo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství se podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Nyní novela zamíří k posouzení do výborů. Výbory budou mít na projednání novel 80 dnů místo standardních 60 dnů. I proto není jisté, zda zákonodárci rozhodnou o předlohách do říjnových voleb.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 1.5.2021