Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.5.2021

První květnový den přibylo v Česku 1169 případů koronaviru, o 137 méně než minulou sobotu. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie je 0,88. Na 100.000 obyvatel ČR nyní připadá 137 případů covidu za sedm dní. V Karlovarském kraji činí tento ukazatel 53, ve Zlínském kraji je to čtyřnásobek. Lidé mezi 50 až 54 lety se od středy budou moci registrovat k očkování, řekl premiér Andrej Babiš. Doufá, že nejpozději 1. června se budou moci registrovat všichni.

Vláda znovu projedná urychlení výkupu pozemků pro Pražský okruh

Vláda v pondělí znovu projedná záměr na zahájení výkupu pozemků pro stavbu části Pražského okruhu u Běchovic, což by mělo stavbu urychlit asi o deset měsíců. Náklady na výkup, který by měl začít ještě před dokončením územního řízení, jsou odhadovány na přibližně tři miliardy korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva dopravy. Vláda měla původně bod na programu už před měsícem, tehdy však rozhodnutí odložila. Úsek 511 na jihovýchodě metropole už územní rozhodnutí ke stavbě nepravomocně získal loni, bylo však proti němu podáno odvolání.

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem, méně se i očkovalo

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem. Zároveň v mezitýdenním srovnání ubylo lidí naočkovaných proti koronaviru. První květnový den aplikovali zdravotníci 1749 dávek vakcíny, což proti minulé sobotě představuje pokles o zhruba 2400. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze se otevře velké očkovací centrum, menší se naopak omezila

V hlavním městě začne v pondělí fungovat velké státní očkovací centrum v hale O2 universum. Kromě toho v Kongresovém centru na Vyšehradě magistrát od začátku dubna provozuje další velkokapacitní centrum, které zatím naočkovalo přes 10.000 lidí a plánuje zvyšovat kapacitu. Další velká centra jsou v nemocnicích, v těch nyní na očkování čekají tisíce registrovaných lidí. Některá menší centra v metropoli se kvůli nedostatku vakcíny Moderna dočasně uzavřela.

První máj byl letos klidný, lidé na demonstracích kritizovali vládní opatření

Oslavy 1. máje, které se druhý rok po sobě konaly v době epidemie koronaviru, byly komorní a klidné. Několik stovek lidí se na několika místech Prahy či v Brně zúčastnilo demonstrací proti vládním restrikcím. Řadu tradičních akcí politických stran organizátoři kvůli restrikcím předem zrušili. Svátek, které je pro některé svátkem práce a pro jiné oslavou lásky, si tak lidé připomněli jen se svými blízkými či na sociálních sítích.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.5.2021