Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.5.2021

Od pondělí 10. května bude nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Na twitteru posléze doplnil, že se o změně opatření rozhodne definitivně ve čtvrtek podle epidemické situace.

Policie pátrá po muži, který odpoledne přepadl banku na pražském Smíchově

Policie pátrá po asi padesátiletém muži, který dnes odpoledne přepadl banku na pražském Smíchově. Podle kriminalistů z místa utekl poté, co mu pokladní ve strachu o svůj život vydala peníze. Na policejním webu o tom informovala mluvčí Eva Kropáčová. Díky kamerovému systému v pobočce získali kriminalisté podobu pachatele. S prosbou o pomoc se nyní obracejí na veřejnost. Pokud má někdo informace vedoucí k totožnosti či pohybu lupiče, má volat linku 158.

Pražská burza dnes posílila, ČEZ uzavřel nejsilnější od začátku roku

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX dnes zpevnil o 0,45 procenta na 1105,22 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů v čele s likérkou Stock. Akcie společnosti ČEZ uzavřely s nejvyšší cenou od začátku roku. Výraznějšímu růstu indexu bránily hlavně akcie banky Moneta. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Na pražském Vítkově má vzniknout umělecký holubník

Praha 3 plánuje ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy (GHMP) umístit na vrch Vítkov umělecky ztvárněný holubník. Galerie vyhlásila výzvu pro autory, kteří mohou přihlásit svoje návrhy. Radní Prahy 3 pro životní prostředí Jan Bartko (Piráti) uvedl, že shromažďování holubů na jednom místě je osvědčenou metodou, jak zabránit hnízdění na nežádoucích místech a regulovat populaci ptáků. Praha plánuje celkovou úpravu vrchu Vítkov, který je mezi Žižkovem a Karlínem.

Praha 2 zahájila program k připomínce výročí úmrtí sv. Ludmily

Praha 2 ve spolupráci s římskokatolickou farností kostela sv. Ludmily dnes na náměstí Míru slavnostně zahájila program, který letos připomene 1100 let od mučednické smrti první české světice. Ludmilu v Praze připomenou výstavy, koncert nebo videomapping, tedy promítání na baziliku sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Kromě toho se chystá řada akcí po celé zemi, které organizuje spolek Svatá Ludmila 1100 let.

V příměstských vlacích CityElephant v Praze bude nově wi-fi

Cestující v příměstských vlacích pražské integrované dopravy (PID) se ve vozech CityElephant dočkají připojení k internetu prostřednictvím wi-fi, přibudou zásuvky na dobíjení laptopů a mobilních telefonů a upraveno bude ovládání dveří. Vyměněny budou podlahové krytiny a sedačky dostanou nové čalounění. Úpravy se dočká všech 70 vlaků CityElephant, které v PID jezdí.

Praha vypíše tendr na testování žáků na covid PCR testy

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na testování žáků na covid-19 na víceletých gymnáziích a taneční konzervatoři pomocí PCR testů. Vybraná firma by měla dodat nejen testy, ale i systém přihlášení se k němu, nakládání se vzorky a vyhodnocení. Jedním z důvodů je nedostatek antigenních testů, kterými jsou nyní školáci testováni. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Magistrátní odbory veřejných zakázek a školství chystají veřejnou zakázku v hodnotě do dvou milionů korun.

YMCA otevře v nové budově Prahy 10 centrum pro mládež

V pražských Vršovicích má v polovině roku začít fungovat nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které bude provozovat mládežnická organizace YMCA.Městská část pro účely centra pro mládež postavila novou budovu na místě ruiny mateřské školy, práce na stavbě začaly v září 2019 a byly dokončeny koncem ledna. Podle informací radnice vyšly na 15,7 milionu korun.

Lidé mohou padlým z Pražského povstání zapálit virtuální svíčku

Lidé, kteří chtějí vzdát poctu padlým při výročí Pražského povstání v roce 1945, tak mohou učinit prostřednictvím interaktivní mapy, kterou nechal zpracovat magistrát. Zapálit mohou buď virtuální svíčku, nebo se podle mapy vydat na konkrétní místo a tam zažehnout tu skutečnou či položit květiny. V mapě je zaneseno na 800 míst. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a publicista a historik Jiří Padevět. Při povstání zemřelo zhruba 3000 Čechoslováků. Kvůli pandemii covidu-19 Praha letos nebude pořádat v rámci vzpomínky žádnou hromadnou akci.

Praha koupí 3080 vakcinačních sad pro očkování proti covidu

Pražský magistrát koupí vakcinační sady, kterými jsou lidem při očkování aplikovány vakcíny proti covidu-19. Město je rozdá praktickým lékařům zapojeným do systému očkování proti covidu, celkem koupí 3080 sad. Lékaři budou očkovat imobilní pacienty nad 80 let. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Město zároveň řeší dodávky samotných vakcín pro lékaře, kterým doveze očkovací látky pro druhé očkování. V Praze budou dočasně kvůli nedostatku vakcín uzavírána některá očkovací centra.

Britské vojáky zapojené do Pražského povstání připomene pamětní desky

Britská ambasáda ve středu odhalí v Praze pamětní desku dvěma britským vojákům, kteří se v květnu 1945 zapojili do Pražského povstání. Mimo jiné pomohli vyjednat kapitulaci německého oddílu, který představoval vážné nebezpečí pro povstalce u nedaleké budovy Československého rozhlasu. Bojů v Pražském povstání se podle historiků po boku Čechů zapojili cizinci mnoha národností.

Praha zahájí pronajímání soukromých bytů přes vlastní agenturu

Pražský magistrát spustí prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) Městskou nájemní agenturu, která bude lidem v bytové nouzi pronajímat za výhodné ceny byty vlastněné soukromníky. Ti tím získají garantovaný příjem od města, které také bude řešit všechny případné potíže s nájemníky. O zkušebním provozu agentury rozhodli radní.

Na maximální kapacitu se očkovací centrum v O2 universum dostane v červnu

Za odpoledne dostalo očkování proti covidu-19 v novém centru v O2 universum v Praze přes 500 lidí, na dnešek jich je objednáno asi 1100. V dalších dnech se kapacita zvýší, na maximální se očkovací centrum dostane v druhé polovině června, kdy bude lidem zároveň podávat první i druhé dávky vakcíny.

První návštěvníci přišli dnes na Pražský hrad, kontroly u vstupu zůstaly

Lidé ode dneška mohou po více než půl roce znovu navštěvovat Pražský hrad. Otevřel se celý areál Hradu i některé objekty v něm. Při vstupu do areálu stále zůstávají zátarasy. Kancelář prezidenta republiky uvádí, že policisté by neměli již návštěvníky kontrolovat plošně, ale jen namátkově.

Praha si nechá vypracovat seznam legálních plakátovacích ploch

Vedení hlavního města si nechá vypracovat dokument, kde budou sepsány a vyjmenovány legální plakátovací plochy. Cílem je regulovat reklamu, zamezit černým výlepům a omezit tzv. vizuální smog. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Dokument pro město vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR) do konce letošního září.

Salony pro psy mají v Praze zpravidla na měsíc až dva obsazeno, pracují přesčas

Salony pro psy a kočky se dnes otevřely po dvou měsících nuceného uzavření. V Praze mají zpravidla na měsíc až dva obsazené termíny, pracují přesčas. Mnoho plemen potřebuje pravidelnou údržbu, výpadek v návštěvě může způsobit například kožní problém. Jaro je navíc pro tyto salony hlavní sezonou.

Praha vypíše tendr na dozor stavby lávky z Holešovic do Karlína

Pražský magistrát vypíše zakázku na zajištění technického dozoru stavby železobetonové lávky přes Vltavu z Holešovic do Karlína. Vybraná firma zpracuje i podklady pro vedení dlouhodobého hmotného majetku. Náklady budou maximálně 7,95 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Rozhodli také o tom, že při obnově horní části Václavského náměstí budou vypracovány projekty tramvajové trati a podzemní vodní nádrže společně, nikoliv odděleně.

V salonech bez nutnosti objednávky se dnes v Praze fronty většinou netvořily

Zákazníci se dnes ráno a dopoledne v Praze o obsloužení u kadeřníka či na manikúře nepřetahovali. Na místech, kde není nutné se předem objednat, se fronty většinou netvořily. Některé salony krizi nezvládly a jsou vystěhované.

Na Pražském hradě se návštěvníkům otevřela velká výstava o Komenském

V Jízdárně Pražského hradu se jako jedna z prvních výstav po době, kdy byly galerie a muzea uzavřené kvůli pandemii, otevřela výstava o Janu Amosovi Komenském. Na návštěvníky čekalo pět stovek exponátů půjčených z 80 institucí z několika zemí od 20. prosince. Výstava nazvaná Comenius 1592—1670 – Doba mezi rozumem a šílenstvím bude přístupná denně do 31. května. Dnes ji zahájil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Lidem se dnes otevře Petřínská rozhledna a Staroměstská radnice

Pražanům i návštěvníkům metropole se dnes otevře Petřínská rozhledna a Staroměstská radnice, které byly kvůli pandemii covidu-19 uzavřené. Na rozhlednu si budou moci nově koupit vstupenku online nebo prohlídku s průvodci nejen na rozhledně, ale i na vrchu Petřína. V pátek 7. května se lidem otevřou další věže, mj. Prašná brána. Kvůli pandemii covidu loni klesl turistický ruch meziročně o 73 procent.

V neděli v Praze přibylo nejméně případů covidu-19 od srpna

V neděli v Praze přibylo nejméně nakažených koronavirem za den od konce loňského srpna. Bylo potvrzeno 68 případů nemoci covid-19, což bylo oproti předchozí neděli zhruba o čtvrtinu méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Klesl ale i počet očkovaných. Podáno bylo 2645 dávek vakcín proti covidu-19, což bylo nejméně za neděli od 4. dubna.

V Praze začne fungovat očkovací centrum v O2 universum, naočkuje asi 1000 lidí

V hlavním městě začne dnes ráno fungovat velkokapacitní očkovací centrum v hale O2 universum. V provozu bude denně od 08:00 do 20:00. První den naočkuje asi tisícovku lidí, kapacitu bude postupně zvyšovat. Při maximálním vytížení budou lékaři schopni podat vakcínu proti covidu-19 až 7000 lidí denně.

Dnes se otevírají kadeřnictví a části žáků školy

V Česku se dnes po delší době otevřou kadeřnictví a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly zavřené kvůli epidemii onemocnění covid-19. V Praze a šesti krajích s nejpříznivější epidemickou situací se navíc vrací do lavic žáci druhého stupně základních škol, zatím rotačně. Otvírají se tam také galerie a muzea. Ze tří na sedm ode dneška stoupne počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti.

Dnes je poslední den pro podání daňového přiznání papírově

Dnes končí termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2020 v papírové podobě. Jde o prodloužený termín z původního 1. dubna. Dnes je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. V elektronické verzi lze přiznání podat do 1. června místo 3. května. V případě daňových přiznání podaných daňovým poradcem je standardní lhůta do 1. července.

Ve středních školách začíná období přijímacích zkoušek

Ve středních školách začíná dnes období přijímacích zkoušek. Na čtyřleté obory se koná první termín jednotných přijímacích testů, které ale letos kvůli epidemii covidu-19 mohly školy nahradit školními přijímacími zkouškami. V případě, že škola nemá převis zájemců, mohla uchazeče přijmout i bez zkoušek. Jednotné přijímací testy zůstaly povinné jen na víceletých gymnáziích, kde budou ve středu a ve čtvrtek.

Vláda znovu projedná urychlení výkupu pozemků pro Pražský okruh

Vláda dnes znovu projedná záměr na zahájení výkupu pozemků pro stavbu části Pražského okruhu u Běchovic, což by mělo stavbu urychlit asi o deset měsíců. Náklady na výkup, který by měl začít ještě před dokončením územního řízení, jsou odhadovány na přibližně tři miliardy korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva dopravy. Vláda měla původně bod na programu už před měsícem, tehdy však rozhodnutí odložila. Úsek 511 na jihovýchodě metropole už územní rozhodnutí ke stavbě nepravomocně získal loni, bylo však proti němu podáno odvolání.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/ca/4e/bf/3264347_1151061_Prg_16_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, Praha, ČR, 3.5.2021