Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 4.5.2021

V Česku přibylo v pondělí 2216 potvrzených případů nemoci covid-19, o 360 méně než před týdnem. Naopak o téměř 11.000 byl vyšší proti minulému pondělí počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru, zdravotníci naočkovali 66.507 lidí. V současnosti v Česku připadá na 100.000 obyvatel 131 nových případů nákazy za posledních sedm dní, to je o tři méně než předchozí den.

Pražská burza dnes oslabila, ztrácela většina hlavních titulů

Pražská burza dnes po pondělním posílení otočila směr a ztrácela, index PX klesl o 0,59 procenta na 1098,74 bodu. Z hlavní titulů byly v zisku jen akcie Erste Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový zobchodovaný objem dosáhl 669 milionů korun.

Provoz tramvají v okolí Pražského hradu zkomplikoval strom spadlý na koleje

Provoz tramvají v okolí Pražského hradu komplikuje stržené vedení. Problémy způsobil strom, který spadl na koleje. Pět linek jezdí odklonem. Mimo provoz jsou zastávky Královský letohrádek a Pražský hrad, v úseku Královský letohrádek – Brusnice tramvaje nejezdí. Na svém webu o tom informoval dopravní podnik.

V Pražské tržnici otevřou nové obchody

V Pražské tržnici v Holešovicích se otevře papírnictví, opravárna, keramická dílna, optika nebo další obchody s potravinami. Jak informoval pražský magistrát v tiskové zprávě, radní v pondělí schválili nové nájemní smlouvy. Provozovny by měly otevřít v nejbližších měsících. Další volné obchodní prostory v areálu by měly být podle informací města připravené k pronájmu v druhé polovině tohoto roku.

Pro rychlodráhu do Drážďan bude klíčové územní řízení, začít má letos

Letos začnou práce na dokumentaci pro územní řízení k připravované vysokorychlostní trati mezi Prahou a Drážďany. Řízení je klíčové pro určení trasy železnice. Vyjasnit by také měla termín zahájení a zprovoznění stavby. Novinářům to dnes řekli projektoví manažeři rychlodráhy Petr Provazník ze Správy železnic a Kai Müller z DB Netz.

Praha upraví projekt úprav Revoluční, začít se má v roce 2024

Pražský magistrát nechá upravit studii proměny Revoluční ulice v Praze 1 z roku 2018. Proti původní bude nová verze počítat s vydlážděním vozovky a zavedením rychlostního limitu 30 kilometrů za hodinu. O změnách rozhodli radní. Plán počítá i s tím, že se v ulici přesune tramvajová zastávka, rozšíří chodníky a přibudou stromy. Začít by se mělo roce 2024.

V dodávce na Pražském okruhu odhalili veterináři 80 kg špatně přepravovaných ryb

Veterináři ve spolupráci s celníky odhalili v dodávce na Pražském okruhu nedaleko Jesenice u Prahy více než 80 kilogramů ryb a mořských plodů, které byly převážené v nevhodných podmínkách a bez dokladů. Za porušení zákona nyní hrozí přepravci až milionová pokuta, sdělil dnes za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Většinou však veterináři ukládají pokuty řádově nižší, za celý loňský rok činily celkem zhruba 33 milionů Kč.

V pondělí v Praze přibylo 256 nakažených, o 59 víc než před týdnem

Laboratoře v Praze odhalily v pondělí 256 nově nakažených koronavirem, což je v mezitýdenním srovnání o 59 víc. Zjednodušené reprodukční číslo v metropoli k dnešku stouplo na 0,99 z předchozích 0,93. Hodnota pod jednou ukazuje, že šíření epidemie zpomaluje. Nad jednou bylo R v Praze naposledy 7. března. Tempo očkování proti koronaviru v hlavním městě zrychlilo. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Sněmovna by dnes měla volit čtveřici členů Rady České televize

Sněmovna by dnes měla volit čtveřici členů Rady České televize. Poslanci by také mohli znovu hlasovat o zákonech, které jim vrátil k posouzení Senát. Schůze dolní komory pokračuje od odpoledne.

V Praze začne oficiální část návštěvy předsedy Vojenského výboru NATO Peache

Slavnostním přivítáním na čestném dvoře památníku na Vítkově dnes začne oficiální část třídenní návštěvy předsedy Vojenského výboru NATO Stuarta Peache v Praze. Hlavní představitel Severoatlantické aliance se nejprve setká s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou, v poledne ho pak přijme i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Policie pátrá po muži, který odpoledne přepadl banku na pražském Smíchově

Policie pátrá po asi padesátiletém muži, který včera odpoledne přepadl banku na pražském Smíchově. Podle kriminalistů z místa utekl poté, co mu pokladní ve strachu o svůj život vydala peníze. Na policejním webu o tom informovala mluvčí Eva Kropáčová. Díky kamerovému systému v pobočce získali kriminalisté podobu pachatele. S prosbou o pomoc se nyní obracejí na veřejnost. Pokud má někdo informace vedoucí k totožnosti či pohybu lupiče, má volat linku 158.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.5.2021