Lesy hlavního města Prahy (LHMP) letos vysadí na vrchu Vítkov mezi Žižkovem a Karlínem 125 stromů, další asi stovku už vysadily ve Stromovce…

Dnes to řekli ředitel městské organizace Ondřej Palička a primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Podle Hlubučka bylo od roku 2019 v metropoli vysázeno 370.000 stromů, zejména v zeleném prstenci kolem metropole. Město si vytyčilo cíl jich do roku 2026 vysázet milion.

primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN)

Stromy na Vítkově se nyní již sázejí, podle Paličky se jich na jaře vysází 107 a zbytek na podzim. Hlubuček dodal, že jde o 25 různých druhů, aby byla výsadba co nejpestřejší a i pro návštěvníky parku na pohled zajímavější. Náměstek dodal, že pracovníci LHMP rovnou při výsadbě ke kořenům stromků dávají hnědé uhlí, které je jednak zdrojem uhlíku a jednak absorbuje vodu, což v suchu napomáhá zavlažování stromu.

Podle dřívějších informací LHMP by se letos na jaře v pražských lesích mělo vysadit asi 112.000 sazenic lesních dřevin, tedy o 34.000 stromků více než v jarních měsících loňského roku. Nově se osazují původní zemědělské pozemky a holiny, které vznikly mimo jiné pokácením stromů napadených kůrovcem. Většina stromů bude v budoucnu tvořit nový les u přírodní památky Lítožnice.

V loňském roce LHMP nejvíce stromů – přes 70.000 – vysázely v nově budovaném lese Na Musile nebo v lesoparku V Ladech na východním okraji Prahy. Podle informací města se loni ve Stromovce vysázelo 255 nových stromů, na Petříně jich bylo 61 a na Dívčích hradech 441. Město také obnovilo sad Rádiovka v Satalicích, doplnilo stromy v Třešňovce v Hrdlořezích a vytvořilo sad jedlých kaštanů v Jinonicích o 48 stromech. V Blanické ulici pak vznikla nová alej.

Stromy město někdy i kácí, v posledních letech se několikrát objevily případy, kdy se proti tomu postavili místní obyvatelé. To byl případ dvou javorů na zahradě školy v ulici Na Smetance z důvodu výstavby sportoviště. I přes odpor lidí se kácení uskutečnilo. Místní naopak uspěli v případě aleje v Lužické ulici na Vinohradech, od jejíhož kácení nakonec město ustoupilo. Stejně tak zřejmě zůstane zachován strom na Smetanově nábřeží, který chtěla odstranit Praha 1, což vyvolalo velký odpor místních obyvatel a opozice na městské části.

Autor: Redakce, LHMP, ČTK, Praha, ČR, 5.5.2021

Informace: