Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.5.2021

Ve středu byl v Česku očkován proti nemoci covid-19 druhý nejvyšší počet lidí za den od začátku vakcinace. Očkovaných bylo 76.099, což je skoro o desetinu více než před týdnem. Přibylo 1857 potvrzených případů covidu-19, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem. Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí přidají ke zbývajícím krajům v rotační výuce na 2. stupních základních škol a k plné výuce v mateřských školách. Od pondělí 10. května se obnoví také klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol. Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Nebudou se ale nadále moci konat skupinové prohlídky, což se týká především památkových objektů. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle ministra mohlo nastat od 24. května.

Pražská burza ztrácela, nedařilo se akciím Monety, Avastu a ČEZ

Pražská burza dnes přes den sice posilovala, po otevření trhů v zámoří ale otočila směr a nakonec skončila v červeném. Index PX klesl o 0,49 procenta na 1096,51 bodu. Dolů ho stáhly především akcie Monety Money Bank, technologické společnosti Avast a elektrárenské ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

U Sokola na Vinohradech bude nové sportovně-kulturní centrum

Na nevyužívané ploše za budovy TJ Sokola Královské Vinohrady v Riegerových sadech vznikne víceúčelové sportovně-kulturní centrum. Bude tu beachvolejbalové hřiště, dva profesionální stoly na stolní tenis nebo půjčovna her do parku. Lidé budou mít možnost si rovněž koupit občerstvení. Areál se lidem otevře v pondělí 10. května. Dnes to sdělila Natálie Mohoritová z obecně prospěšné společnosti Containall, která areál ve spolupráci se Sokolem vybuduje. Společnost v minulosti vytvořila obdobný prostor ve Stromovce, odkud se ale musela kvůli rekonstrukci parku přestěhovat.

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace v Evropě a ve světě. Kontroly na Hradě trvaly od léta 2016 do letošních Velikonoc, kdy byly zrušeny v souvislosti se znovuotevíráním Hradu po zmírnění protipandemických opatřeních.

České dráhy obnoví další vlaky z Prahy do Ostravy, Vídně nebo Hradce Králové

České dráhy připravují další posílení dálkové dopravy. Od pátku přidají další spoje na trase mezi Prahou a Ostravou, od 20. května pak do plného provozu vrátí vlaky například na linkách z Prahy do Vídně, Hradce Králové či Chebu, informovaly dnes dráhy. Dopravu, kterou omezovala koronavirová krize, postupně obnovují i další dopravci. V posledních týdnech roste poptávka cestujících, v současnosti jich jezdí vlaky asi polovina proti normálu.

Veterináři: Trhovci v Praze loni chybovali v 17 pct případů, meziročně méně

Veterináři loni v Praze provedli 83 kontrol na 28 farmářských trzích. V 17 procentech kontrol zjistili pochybení, sdělil dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Předloni šlo o chyby v 29 procentech případů, o rok dříve v 24 procentech, ve dalších letech pak chybovost překročila i 30 procent. Proti průměru republiky byla loni chybovost v Praze o čtyři procentní body vyšší.

Stavba lávky z Holešovic do Karlína získala platné stavební povolení

Stavba lávky HolKa propojující Holešovice a Karlín začne na konci letošního léta. Praha nyní získala platné stavební povolení. Vybudována bude do konce roku 2022. Praha vypsala v první polovině dubna veřejnou zakázku na zhotovitele. Náklady budou maximálně 197 milionů Kč. Lávka usnadní pěším a cyklistům cestu na ostrov Štvanice a bude dalším propojením mezi Holešovicemi a Karlínem, které od roku 2015 v létě zajišťuje také přívoz HolKa. Autorem lávky je architekt Marek Blank.

Praha: Středeční počet případů covidu nejnižší od léta, počet vakcín rekordní

V Praze přibylo ve středu 156 případů covidu, což je nejmenší středeční nárůst od začátku září. Zdravotníci v metropoli aplikovali ve středu rekordních 10.562 dávek vakcín, přes 10.000 dávek podali i v úterý. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Rada ČNB dnes bude jednat o sazbách a zveřejní novou prognózu

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků rada nechá úrokové sazby beze změny. Změnu sazeb očekávají ekonomové až později ve druhé půlce roku s odkazem na vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že rada zahájí debatu o změně sazeb po srpnovém zasedání. Od nové prognózy, kterou ČNB dnes zveřejní, očekávají především zvýšení odhadu inflace v letošním roce.

Kulhánek dnes bude v Praze jednat s rakouským ministrem Schallenbergem

V Praze dnes budou jednat ministři zahraničí České republiky Jakub Kulhánek (ČSSD) a Rakouska Alexander Schallenberg. Zabývat se budou aktuálními bilaterálními i unijními otázkami. Půjde o první vzájemné setkání obou ministrů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.5.2021