Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 7.5.2021

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod dvěma tisíci. Testy prokázaly 1559 nově nakažených, o 670 méně než před týdnem. Ve čtvrtek dostalo v Česku očkování proti nemoci covid-19 nejvíce lidí v jednom dni od začátku vakcinace. Očkováno bylo 81.753 lidí, počet podaných dávek vakcín tak byl podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví zhruba o 3800 vyšší než minulý čtvrtek, kdy byl dosavadní rekord.

Akcie na pražské burze během týdne posílily na letošní maximum

Akcie na pražské burze během týdne posílily na nové letošní maximum, když index PX stoupl o 0,9 procenta na 1109,9 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce přidaly opět akcie bankovní skupiny Erste, největší pokles naopak postihl akcie Monety. Předchozí týden akcie stouply o 1,2 procenta.

V Praze Uhříněvsi rychlík usmrtil člověka, provoz vlaků je zastaven

V Praze Uhříněvsi dnes před polednem rychlík srazil a usmrtil člověka. Provoz vlaků mezi Uhříněvsí a Hostivaří je zastaven. Podle předpokladu Českých drah uvedeném na webu přerušení potrvá do 14:30. Cestující mohou využít MHD. Pražská integrovaná doprava (PID) postupně posílá náhradní autobusy.

Zastupitel Prahy 1 kritizuje smlouvy bývalého místostarosty

Bývalý zástupce starosty Prahy 1 Michal Valenta (ODS) dostával od radnice peníze za konzultační služby v době, kdy zároveň radil reklamní firmě JCDecaux, což kvůli sporným pronájmům reklamních ploch v metru řeší soud. Uvedl to předseda kontrolního výboru městské části David Bodeček (Piráti) a vyplývá to z registru smluv. Podle Bodečka však Valenta u soudu řekl, že na radnici působil jen v komisích. To Valenta popřel. Soud loni Valentu a firmu JCDecaux zprostil obžaloby, rozsudek však v únoru po odvolání státního zástupce zrušil odvolací soud a vrátil věc k novému projednání.

Vědci zkoumají vliv šetrného hospodaření na ptactvo v Praze a v okolí

Vliv změny hospodaření na stav ptactva zkoumají vědci na stovkách hektarů půdy v majetku hlavního města Prahy. Tým sleduje ptáky v polích, kde se hospodaří šetrným způsobem i na konvenčně obstarávaných plochách. Opatření byla zavedena loni. Česká společnost ornitologická (ČSO) o výzkumu informovala v dnešní tiskové zprávě. Spolupracují na něm odborníci z ČSO, Akademie věd ČR (AV) a České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

Letiště Praha chce rámcový úvěr za až 7 mld. Kč, hledá jeho poskytovatele

Letiště Praha si plánuje otevřít rámcový úvěr ve výši až sedmi miliard korun. Financovat z něj bude své současné závazky a také další rozvoj. Společnost proto nyní zahájila výběrové řízení na poskytovatele úvěru. Provoz na letišti je už víc než rok kvůli pandemii koronaviru v útlumu. Letiště po většinu krize zatím fungovalo z vlastních zdrojů.

Klub zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Zastupitelé dnes budou volit nového předsedu svého klubu. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018.

Praha získá novou leteckou linku, EgyptAir budou nově létat do Hurgady

Pražské letiště získá v květnu novou linku. Letecká společnost EgyptAir spustí od 23. května přímé lety z Prahy do egyptské Hurgady, spoje budou létat až dvakrát týdně. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Do Hurgady v současnosti z Prahy létají také Smartwings a Air Cairo.

V Praze se otevírají další muzea a výstavy pro návštěvníky

Muzea a galerie v Praze postupně otevírají své prostory pro návštěvníky. Mohla stejně jako v dalších šesti krajích otevřít už 3. května, jen málokterá instituce ale dokázala svůj provoz připravit pro první diváky během několika málo dní. Od víkendu či příštího týdne se přidají další, třeba Uměleckoprůmyslové muzeum, centrum DOX nebo Galerie Rudolfinum. Od pondělí 10. května se mohou otevřít muzea a galerie v celé zemi

Hřib: Dostálová porušila sliby samosprávám o stavebním zákoně

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) při projednávání stavebního zákona, který dnes schvaluje Sněmovna, nezohlednila požadavky velkých měst a Svazu měst a obcí ČR (SMO), i když to přislíbila. Novinářům to dnes řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). On a další zástupci samospráv požadují například to, aby schvalování územních plánů přešlo plně pod kontrolu města.

V Praze epidemie dál slábne, očkováno bylo ve čtvrtek rekordních 11.320 lidí

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11.320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. V celé republice zdravotníci ve čtvrtek aplikovali přes 81.700 dávek, což je dosavadní rekord.

Úřad práce dnes zveřejní údaje o dubnové nezaměstnanosti

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za duben. Podle odhadů analytiků nezaměstnanost v dubnu především díky zahájení sezonních prací klesla na čtyři až 4,1 procenta z březnových 4,2 procenta. Trhu práce podle nich pomáhají v pokračující pandemii nadále i vládní podpůrné programy.

ČSÚ zveřejní březnová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za březen. V únoru táhl českou ekonomiku zahraniční obchod. Jeho přebytek byl meziročně o 2,2 miliardy vyšší, činil 22,5 miliardy korun. Naopak průmysl se v únoru po lednovém meziročním růstu propadl o 2,6 procenta a stavební výroba zrychlila meziroční pokles na 11 procent. Podle analytiků únorové výsledky ovlivnil vývoj epidemie koronaviru a s tím související vládní opatření či nejistota ohledně budoucího vývoje.

Síť mateřských center pořád Festival rodiny, potrvá do Dne otců

Po celé republice dnes začíná druhý ročník Festivalu rodiny, který má upozornit na hodnotu rodiny pro každého člověka. Program symbolicky startuje před nedělním Dnem matek a potrvá do Dne otců, který připadá na 20. června. Zahrnuje aktivity ve virtuálním i reálném prostředí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.5.2021