Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.5.2021

V pátek přibylo v Česku 1631 potvrzených případů covidu-19. Je to mírný nárůst proti čtvrtku, ale zároveň o 536 nakažených méně než před týdnem. Potřetí v řadě je také denní přírůstek nových případů koronaviru nižší než 2000. Zdravotníci v pátek podruhé za sebou podali více než 80.000 dávek vakcíny proti covidu-19.

Desítky protestantů a katolíků si odpustily křivdy, požehnaly si na Bílé hoře

Desítky protestantských pastorů a katolických kněží si dnes u pomníku na pražské Bílé hoře odpustily historické křivdy, které provázel vzestup protestanství a jeho následné potlačení katolíky. Na závěr ceremoniálu, který trval zhruba hodinu, si kněží s pastory navzájem požehnali. Dnešní akce se měla původně konat před půl rokem, tedy na 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Kvůli protikoronavirovým opatřením ale byla tehdy pouze v minimalistickém pojetí. Přípravy na dnešní den trvaly déle než dva roky.

Politici v čele se Zemanem si připomněli na Vítkově výročí konce války

Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem si dnes připomněli v Praze u Národního památníku na Vítkově 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. U hrobu Neznámého vojína položili věnce. Den kapitulace nacistického Německa v roce 1945 slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Slonice Amalee oslavila v pražské zoo první narozeniny

Slonice Amalee v pražské zoologické zahradě dnes oslavila první narozeniny. Spolu s dalším slůnětem Lakunou a zbytkem sloní rodiny si pochutnala na kytici z vrbových větví a zeleniny. Slunečné počasí dnes nalákalo do zoo velké množství lidí, a tak už před polednem museli čekat v dlouhé frontě. Kapacita zahrady je stále kvůli protikoronavirovým opatřením omezená, pavilony jsou zavřené. Ředitel zoo Miroslav Bobek při dnešní komorní oslavě řekl, že za současných omezení by bylo vhodnější, aby návštěvníci přišli do zoo ve všední den. V zoo může být najednou maximálně 4000 návštěvníků, tedy 20 procent maximální kapacity.

Denní nárůst nakažených v Praze byl počtvrté v řadě pod 200

V Praze přibylo v pátek 175 potvrzených případů covidu. Počtvrté v řadě tak nárůst zůstal pod 200. Očkovaných bylo v hlavním městě druhý den za sebou více než 12.000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Česko si připomene výročí konce druhé světové války v Evropě

Česko si dnes připomene 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Čelní politici a představitelé armády položí věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Vzpomínkové akce se uskuteční i na dalších místech v Česku. Rovněž letos ovlivní jejich podobu epidemie nového koronaviru. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.5.2021