Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.5.2021

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 717 případů koronaviru, zhruba o 450 méně než před týdnem. Poprvé od loňského září sobotní nárůst klesl pod 1000. V zemi připadá na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 102 případů covidu, podle revidovaných dat je to o pět méně než o den dříve. Údaj je klíčový pro rozvolňování opatření.

Na demonstraci proti fašismu se v centru Prahy sešly desítky lidí

Několik desítek lidí se dnes odpoledne sešlo na pražském Václavském náměstí na protestní akci s názvem Fašismus se vrací, zastavme ho. Demonstraci pořádala Iniciativa NE základnám. Akce začala v 16:00, trvala zhruba hodinu. Velká část protestujících měla respirátory či roušky. Na dodržování opatření proti šíření epidemie účastníky upozorňovali i organizátoři.

Velký zájem o pražskou zoo zkomplikoval dopravu v Troji

Lidé dnes měli velký zájem o návštěvu zoologické zahrady v pražské Troji, maximálního množství 4000 návštěvníků bylo podle facebooku zahrady dosaženo již za hodinu a čtvrt po otevření. Jak řekla mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová, velký zájem dopoledne zkomplikoval dopravu v oblasti, kterou musela na místě řešit hlídka dopravní policie ve spolupráci s městskými strážníky. Podobné problémy dnes zaznamenaly i další české zoo.

V Čestlicích u Prahy hořela v noci restaurace Mc Donald’s, škoda deset mil. Kč

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na dnešek restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Sobotní nárůst nakažených v Praze klesl poprvé od srpna pod 100 případů

V Praze přibylo v sobotu 93 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od loňského srpna tak byl sobotní nárůst v hlavním městě nižší než 100. Ve srovnání s minulou sobotou to byl pokles o 32 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Epidemie zpomaluje již několik týdnů v celé zemi.

Dnes se v Česku slaví Den matek, děti mohou svým matkám poděkovat za péči

Na dnešek připadá Svátek matek, který má vzdát úctu a vděk všem matkám a který se v Česku slaví podle amerického vzoru druhou květnovou neděli. Den matek se připomíná po celém světě, kvůli rozdílným tradicím a historii se ale slaví v různých zemích v různé termíny. V USA byl svátek oficiálně uznán v roce 1914, v Československu se slaví od roku 1923 a jeho propagátorkou byla Alice Masaryková.

Comic-Con Prague: Home Edition dnes nabídne on-line program na třech pódiích

Akce Comic-Con Prague: Home Edition, která je náhradou za posunutý Comic-Con Prague, dnes nabídne on-line program na třech pódiích. Druhý ročník festivalu, který se zaměřuje na filmy, seriály, hry, komiksy a knihy v žánru sci-fi, fantasy a hororu, se uskuteční letos od 15. do 17. října v pražském O2 universum. Termín pořadatelé vzhledem k pandemické situaci přesunuli již potřetí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.5.2021