Rozhovor s Ondřejem Prokopem, zastupitelem ZHMP za ANO a místostarostou na Praze 11…

Vy sám, na zasedání ZHMP vystupujete a kritizujete současnou koalici. Koalice má za sebou více jak dva roky trvaní. Co Vám na ní vadí nejvíc?

Nejvíc mě trápí, že se místo zásadních problémů města často věnujeme podružnostem. Místo, abychom řešili bytovou krizi, kolabující dopravu, chybějící okruhy nebo současný útlum podnikání, dlouze diskutujeme o lavičkách na nábřeží nebo parkovacích stáních u ruské ambasády. Výsledkem špatné prioritizace je, že Praha velmi strádá. 

Ondřej Prokop na zastupitelstvu ZHMP

Za co byste naopak koaliční vedení města pochválil?

Důvodů k pochvale současného vedení nacházím bohužel velmi málo. Přesto si některých jejích členů velmi vážím a myslím si, že se snaží dělat dobrou práci. Jedním z nich je Petr Hlaváček. V lecčem se neshodneme, vnímám ho ale jako velkého odborníka, který k rozvoji Prahy přistupuje skutečně koncepčně. Stejně tak si cením Honzy Chabra, který má snahu dávat do pořádku majetek. Díky němu se daří například narovnávat 30 let neřešené majetkové spory mezi městem a rodinami restituentů. Jako rozumného a spravedlivého hodnotím také Pavla Vyhnánka, který řídí pražské finance. Snaží se k nim přistupovat objektivně, věcně a bez politikaření, a to je třeba opravdu ocenit.

Co v současné době považujete za nejdůležitější pro město?

Praha se musí především vypořádat s bytovou krizí. Dnes už na bydlení v Praze nedosáhne ani střední třída. Lidé proto odchází bydlet do středních Čech, čímž se dále umocňuje problém chybějící dopravní infrastruktury. Od sáhodlouhých diskusí, studií a strategií musíme přejít k činům a zahájit opravdu intenzivní výstavbu. Bývalá primátorka Adriana Krnáčová předala svému nástupci Zdeňku Hřibovi kompletně připravené projekty na výstavbu více než 1000 městských bytů včetně technické dokumentace, stavebního povolení i financí. Stačilo podepsat smlouvy a mohlo se začít stavět. A výsledek více než dva roky po volbách? Rekonstrukce Hotelu Opatov na Praze 11 uvízla na mrtvém bodě, výstavba v Počernicích stagnuje a na Černém Mostě koalice teprve nedávno vypsala výběrové řízení na zhruba 60 z přibližně 500 připravených bytů.  

Co za důležité považujete z dlouhodobého hlediska pro město?

Pro stabilní rozvoj metropole je především potřebná určitá kontinuita, dlouhodobá koncepce, na které by panovala nejširší shoda a podle které bychom tak mohli postupovat bez ohledu na momentální rozložení politických sil. První vlaštovkou v tomto ohledu snad může být založení Pražské developerské společnosti a plánovaná výstavba bytů. V oblasti dopravy, sportu a dalších se prozatím analogické řešení bohužel nerýsuje. 

Ondřej Prokop na zastupitelstvu ZHMP

Jaké radní byste za jejich činnost pochválil a jaké pokáral?

Kromě těch, které jsem už jmenoval, mohu za některé dílčí kroky pochválit také Adama Scheinherra. Je znát, že ho problematika zajímá, a to se projevuje i na jeho vzrůstajících kompetencích. Líbí se, jak tlačí kupředu výstavbu linky D pražského metra nebo některé jeho změny v Dopravním podniku. Skóre mu bohužel kazí nekoncepční přešlapy, jako zavření kusu nábřeží a postavení židliček a stolů 10 cm od projíždějících tramvají. Nejméně spokojen jsem s výsledky primátora Hřiba, který absolutně nezvládá ani svoje vlastní gesce, například IT. To na magistrátu skutečně není v dobré kondici. Místo, aby se primátor věnoval svým povinnostem, angažuje se v zahraniční politice nebo si přivlastňuje zásluhy kolegů.

Myslíte, že by se měl magistrát starat o zahraniční politiku státu?

Nemyslím si, že mu to přísluší. Jeho snahu řešit zábor části Stromovky ruskou ambasádou právě v okamžiku, kdy je otázka česko-ruských vztahů mediálně zajímavá, navíc považuji za populismus a nevhodnou snahu o zviditelnění. 

Jako opoziční strana často kooperujete s druhou opoziční stranou ODS, dokážete si představit v budoucnu i koaliční spolupráci při vedení města?

To je dost složitá otázka. Spolupráce na opoziční bázi, kdy společně kritizujeme chyby koalice, je zcela něco jiného, než společně pro město něco tvořit. V ODS jsou dnes velmi schopní a chytří lidé, se kterými si spolupráci umím představit. V mnoha názorech se nicméně rozcházíme, a rozhodně by tak záleželo na případném koaličním vyjednávání a míře shody na programových prioritách.

Jste i místostarostou na Praze 11, co je tam pro vás stěžejní?

Přebral jsem své gesce na Praze 11 po poměrně divokém a nestabilním období. Aktivisté, kteří se dostali do vedení městské části, rozvrátili úřad a naše akciové společnosti. Zbavili se odborníků a jmenovali lidi bez dostatečných zkušeností. V půlce období byli sice odvolání, ale problémy v řízení městské části přetrvaly. Pro mě je tedy stěžejní dokončit proces personálního posílení klíčových odborů, restrukturalizace našich akciových společností a opětovné nastavení standardního chodu našeho úřadu. Po dvou letech bych řekl, že máme téměř hotovo. V dalších letech se už tedy budeme moci více věnovat přípravě nových projektů, jako je první projekt dostupného družstevního bydlení, venkovní koupaliště, které dodnes Jižní Město nemá, nebo výstavba tolik potřebných parkovacích domů.

Ondřej Prokop na zastupitelstvu Praha 11

Co máte na městě Praze rád?

Já se v Praze narodil a žiju v ní celý život, stejně jako mí předkové. Miluju Prahu a chci ji svým dětem a vůbec následující generaci předat v ještě lepší kondici, aby tu chtěli žít i oni. To je můj motor, proč jsem vstoupil do komunální politiky. Kdybych měl jmenovat to, co mám asi úplně nejradši, pak tedy pohled z nábřeží kousek od Karlových lázní směrem přes Karlův most na Hradčany. Přiznám se, že jsem z té krásy vždycky trochu naměkko.

Děkujeme, za rozhovor…

Autor: Redakce, Praha, ČR, 9.5.2021

Informace:

https://www.ondrejprokop.cz/

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/seznam_zastupitelu/index.html?