Dnes si představíme Horní Počernice na východním okraji Prahy, které vznikly spojením hned několika vsí…

Rozlehlá obec s nádechem venkova vás překvapí svou přátelskou tváří. Snoubí se zde historie i současnost několika oblastí a na jednom místě tak můžete navštívit hned několik zámečků, kaplí, pomníků i rybníků.  

Střípky bohaté historie

Počernice, které dnes dělíme na Horní a Dolní, mají společnou historii. V historických pramenech se rozdělují až kolem 16. stol. Nejstarší území Horních Počernic jsou tzv. Chvaly. Zde je doloženo osídlení člověkem už v pravěku. Chvaly jsou také jako první připomínány v písemné listině, a to v 11. stol. V roce 1428 je ve Chvalech doložena gotická středověká tvrz, která byla později přestavěna na renesanční zámek. Původní tvrz vám dnes připomenou už jen zbytky příkopu. Na konci 17. stol. získal zámek barokní podobu. 

První písemná zmínka o Počernicích pochází z roku 1322 a v letech 1357-1850 byla převážně statkem koleje pražské univerzity. V roce 1928 byly k Horním Počernicích připojeny Čertousy a ve 40. letech 20. stol. dále Chvaly a Svépravice s Xaverovem. Součástí obce jsou i Babice, po kterých ovšem dnes zbyl už jen stín. Zanikly totiž v průběhu třicetileté války. V roce 1974 se Horní Počernice připojily k Praze a staly se součástí Prahy 9. Od roku 2001 jsou samosprávnou městskou částí s názvem Praha 20.

Pokud bychom se chtěli ponořit hlouběji do historie, museli bychom rozebrat každou část obce zvlášť. A to už by bylo na samostatnou kapitolu. 

Zámek sem a zámek tam…

Horní Počernice jsou opravdu rozsáhlou obcí a nabízí celou řadu zajímavostí. Dominantou obce je Chvalský zámek, dnes kulturní a společenské centrum. Mohutná budova s červenou střechou vás okouzlí už z dálky. Konají se zde výstavy a malebné prostory si můžete dokonce pronajmout. Součástí zámku je kostel sv. Ludmily, který harmonicky doplňuje zámeckou budovu.  Kostel je se zámkem stavebně propojený a stojí na místě bývalé kaple sv. Anny. Nedaleko zámku narazíte na nevelikou vodní plochu, chvalský rybník. Rybníků v blízkém okolí najdete hned několik: Biologický a Xaverovský doslova vybízí k odpočinku a relaxu.

Bývalá náves Horních Počernic se dnes jmenuje Křovinovo náměstí. I když se v současné době nedaleko tyčí panelové domy, svůj původní ráz si náměstíčko zachovalo. Centrem náměstí je rybník Křoviňák, který je obehnaný zachovanými branami kdysi výstavných statků. Harmonický celek tvoří moc hezkou podívanou. Pokochat se můžete bývalou tvrzí, na jejímž místě dnes stojí zámeček. Nejstarší dochovaný pozůstatek původní zástavby bývalé vesnické návsi je pak kaple sv. Václava. 

Pokud se z náměstíčka vydáte směrem na Zeleneč, narazíte ještě na jeden zámek, a sice zámek Čertousy. Zchátralou budovu polyká okolní příroda a vyvolá tak ve vás pocit tajemna, možná lítosti. Opakem tohoto zchátralého zámečku je pak moderní budova místního hotelu, která se zrcadlí v hladině Podsychrovského rybníka.  

Na svém putování Horními Počernicemi narazíte ještě na několik kaplí, křížů i pomníků.  

Silný dotek přírody

Nejvýraznějším přírodním prvkem je Xaverovský háj – ráj Horních Počernic. Xaverov byl ve 20. stol. známý velkou drůbežárnou a chovem koní. Dodnes zde můžete navštívit hřebčín, kde si v jezdecké škole prohlédnete svět z koňského hřbetu. Vesnický ráz Xaverova podtrhuje právě přírodní památka Xaverovský háj, která vám doslova učaruje. Háj je součástí parku Klánovice-Čihadla, který je největším přírodním parkem na území Prahy. Několik turistických tras vás seznámí se širokým okolím, příjemná procházka ve stínu stromů odplaví všechny vaše starosti a rybníky s něžnými názvy Eliška a Barborka vás zase zchladí v parném létě. 

Jak vidíte, Horní Počernice určitě za návštěvu stojí. Jen zapřemýšlejte: už jste někdy viděli tolik zámečků a rybníků na jednom jediném místě? 

Autor: Redakce, Praha, ČR, 9.5.2021

Zdroj:

Psali jsme: