Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.5.2021

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 24.819 lidí, zhruba o 4000 více než před týdnem. V zemi připadá na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 101 případů covidu, o jeden méně než předchozí den. Údaj je klíčový pro rozvolňování protiepidemických opatření.

Pražská burza je nejsilnější od doby před začátkem epidemie covidu

Pražská burza se dnes dostala na nejsilnější úroveň od doby před začátkem epidemie nemoci covid-19. Index PX stoupl oproti předchozímu závěru o 0,18 procenta na 1111,92 bodu. Výše byl naposledy loni 6. února. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Posílila většina hlavních emisí burzy. Nahoru ji táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, Komerční banky a bankovní skupiny Erste.

Na Pražském hradě se večer rozhořelo skoro 30.000 svíček za oběti covidu

Na nádvořích Pražského hradu se dnes večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček – symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí.

Denní provoz pražského metra bude ode dneška prodloužen

Denní provoz pražského metra bude od dnešního večera prodloužen o asi hodinu. Poslední vlaky budou vyjíždět z konečných ve 23:00 až 23:05. Prodloužen je také provoz denních linek povrchové MHD. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách dopravního podniku (DPP). Veřejná doprava jezdí kvůli pandemii covidu-19 podle upravených řádů a omezeny byly některé spoje. Kvůli pandemii poklesl počet cestujících.

Praha koupila 9000 PCR testů pro dětí na víceletých gymnáziích

Pražský magistrát koupil 9000 PCR testů pro testování dětí na covid-19 v nižších ročnících víceletých gymnázií. Cena jednoho testu je 155 korun a pro město děti testuje společnost EUC laboratoře. Novinářům to dnes řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti). Představitelé města chtějí, aby děti byly testovány PCR testy, nikoliv těmi antigenními jako doposud. Magistrát rovněž usiluje o zrušení rotační výuky na školách. Město plánuje nakupovat další PCR testy.

S Ivanem Havlem se přišly do strašnického krematoria rozloučit desítky lidí

Desítky lidí včetně mnoha osobností veřejného života se dnes přišly do strašnického krematoria v Praze rozloučit s uznávaným vědcem Ivanem Havlem. Mladší bratr disidenta a někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla zemřel v neděli 25. dubna ve věku 82 let.

Praha 5 hledá nového nájemce přízemí Smíchovské tržnice

Radnice Prahy 5 hledá nového nájemce přízemí historické Smíchovské tržnice na náměstí 14. října, kde byl donedávna supermarket Tesco. V tržnici by se podle představ vedení radnice měly opět prodávat potraviny, mají tam být také restaurace v podobě food courtu. V prvním patře je pobočka Městské knihovny.

Praha znovu vypíše tendr na přístroje k měření emisí na silnicích

Pražský magistrát znovu vypíše tendr na přístroje, s jejichž pomocí chce na silnicích identifikovat vozidla s poškozeným nebo chybějícím filtrem pevných částic. Dnes o tom rozhodli radní. Město již zakázku jednou vypsalo, ale nepřihlásil se žádný uchazeč. Podle magistrátu to bylo kvůli pandemii covidu-19. Pořízení techniky by mělo vyjít zhruba na 40 milionů korun, polovinu by měl magistrát získat z evropských fondů.

Vedení Prahy schválilo klimatický plán, opozice jej kritizuje

Hlavní město by do roku 2030 mělo investovat 230 miliard korun do opatření snižujících emise oxidu uhličitého, pokud chce dostát svému závazku snížit uhlíkovou stopu metropole o 45 procent. Vyplývá to z klimatické strategie města, kterou schválili radní a budou o ní jednat zastupitelé na konci května. Dokument navrhuje 69 opatření, většinu potřebných peněz chce město získat z evropských fondů. Strategii kritizovaly opoziční ODS a ANO.

Praha vypíše výběrové řízení na ředitele symfonického orchestru

Pražský magistrát vypíše výběrové řízení na ředitele městem zřizovaného Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Řízení bude vypsáno do konce letošního května. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Zájemci se budou moci hlásit do 27. srpna letošního roku. FOK je příspěvkovou organizací hlavního města.

Bezpečnostní přeliv Hostivařské přehrady vyjde na 216 milionu Kč

Stavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady vyjde na zhruba 216,31 milionu korun. Práce mají začít letos v červnu a přeliv bude dokončen v prosinci 2022. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Při povodni přeliv umožní odpouštět větší množství vody, a snížit riziko protržení přehrady. Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013. Nachází se na potoku Botič a dokončena byla v roce 1963. Práce provede firma SMP CZ, která zvítězila v tendru.

Praha 3 vypsala architektonickou soutěž na podobu nové školky

Radnice Prahy 3 vypsala architektonickou soutěž na podobu nové školky, která má vzniknout místo stávající budovy v Jeseniově ulici. Nynější školka je ve špatném stavu a radnice ji plánuje zbourat. Podobně je to s domovem pro seniory v ulici Pod Lipami, který má být také zbourán a na jeho místě má vyrůst nový. Na jeho podobu radnice podle dřívějších informací také plánuje vypsat soutěž.

Lidé v pražských OC ráno vyrazili nejčastěji za obuví či opravou hodinek

Lidé hned ráno využili, že se po více než čtyřech měsících mohly otevřít všechny prodejny, a vyrazili do pražských obchodních center (OC). Sháněli zboží všeho druhu, nejvíce zákazníků zavítalo do prodejen obuvi. Obnovit provoz mohly také zbývající služby, lidé si tak ve větším počtu nesli hodinky na opravu. Fronty se tvořily jen výjimečně.

Praha rozdělí 9,7 milionu Kč mezi sbory dobrovolných hasičů

Pražský magistrát rozdělí mezi městské části 9,7 milionu korun na chod jednotek sborů dobrovolných hasičů. Peníze jsou určeny na pořízení či opravu vybavení jednotek. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. V Praze funguje více než 30 jednotek dobrovolných hasičů, které jsou zapojeny do integrovaného záchranného systému města. Jejich zřizovateli jsou vždy radnice městských částí.

Duben byl letos v Praze o poznání chladnější, než je zvykem

Letošní duben se v pražském Klementinu zařadil mezi třetinu nejchladnějších za posledních 247 let. Průměrná měsíční teplota 8,4 stupně Celsia byla o 2,4 stupně nižší, než je průměr z let 1981 až 2010, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.

Do Prahy přijelo v prvním čtvrtletí meziročně o 93 pct. turistů méně

Do ubytovacích zařízení v Praze přijelo v letošním prvním čtvrtletí 82.109 lidí. V meziročním srovnání to představuje propad o 92,9 procenta. V hotelech, penzionech a kempech ubylo hlavně zahraničních hostů, jejichž počet klesl o téměř 97 procent. Z Česka přijela do hlavního města necelá čtvrtina návštěvníků proti prvnímu čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Epidemie covidu v Praze nadále ustupuje, očkování proti koronaviru zrychlilo

Testy v neděli prokázaly v Praze 47 případů onemocnění covid-19, o třetinu méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od neděle 23. srpna, tedy za posledních 37 týdnů. Zdravotníci v hlavním městě v neděli aplikovali 6374 dávek vakcíny proti novému koronaviru, téměř 2,5násobek proti stejnému dni předchozího týdne. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Žáci druhých stupňů ZŠ se ode dneška začnou učit rotačně už v celém Česku

Základní školy v sedmi krajích dnes zahájí rotační výuku na druhém stupni. Kvůli epidemii nového koronaviru se starší žáci v těchto regionech dosud museli vzdělávat doma. Ve stejných sedmi krajích se dneškem také otvírají mateřské školy pro všechny děti. V celém Česku se navíc obnovuje i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

Ode dneška budou památky, muzea či galerie otevřeny už v celé ČR

Ode dneška se mohou otevřít v omezeném režimu památky, muzea či galerie i ve zbylých sedmi krajích v Česku, kde ještě nebyly přístupné veřejnosti. Před týdnem se otevřely již v Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a Praze. Dnes chce také ministerstvo kultury představit další plány rozvolňování opatření v kultuře.

Dnes bude poslední rozloučení s Ivanem Havlem

Lidé se dnes rozloučí s Ivanem Havlem, smuteční obřad začne ve 14:00 ve Velké obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích. Uznávaný vědec a mladší bratr někdejšího disidenta a pozdějšího československého a českého prezidenta Václava Havla zemřel v neděli 25. dubna. Bylo mu 82 let. Syn Ivana Havla, Prokop Havel, už dříve informoval, že s ohledem na protiepidemická opatření bude obřad přenášen na obrazovku ve venkovním prostranství před smuteční síní.

Radní projednají klimatický plán či stavbu přelivu v Hostivaři

Pražští radní dnes projednají klimatický plán do roku 2030. Podle něj město investuje 230 miliard Kč do opatření snižujících emise CO2. Radní mají na programu také vybudování bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě, pořízení přístroje na měření emisí aut nebo výběrové řízení na nového ředitele Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Projednají také dotace městským částem na provoz jednotek dobrovolných hasičů.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/bc/f1/89/3265829_1152256_Prg_17_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.5.2021