Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.5.2021

V Česku přibylo v pondělí 1532 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 685 méně než před týdnem. O téměř 4000 stoupl proti minulému pondělí počet aplikovaných dávek vakcín proti nemoci covid-19, zdravotníci očkovali 73.998 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní klesl na 95 z předchozích 101. Právě hranici 100 případů ministerstvo zdravotnictví uvedlo jako zásadní při dalším zmírňování protiepidemických opatření.

Pražská burza ztrátou 0,5 procenta sestoupila z maxima za dobu epidemie

Pražská burza dnes oslabila z nejsilnějších hodnot od počátku epidemie koronaviru. Index PX klesl o 0,54 procenta na 1105,93 bodu. Víc než 2,5 procenta ubraly akcie dodavatele antivirových programů Avast. Dolů šly také cenné papíry energetické společnosti ČEZ, která zveřejnila čtvrtletní výsledky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně posílila k euru i dolaru.

DPP opraví ve vozovně Strašnice osvětlení, vytápění a podpěry kolejí

Pražský dopravní podnik (DPP) nechá v tramvajové vozovně ve Strašnicích opravit osvětlení, vytápění a podpěry kolejí prohlížecích kanálů pro odstavení a údržbu vozů. Náklady na opravu budou 179,89 milionu korun a práce provede firma Hochtief. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Vozovna Strašnice zahájila provoz v roce 1908. Kdy práce přesně začnou, v dokumentu není. DPP v současné době buduje novou vozovnu v Hloubětíně, tu původní musel demolovat.

Praha 3 vyhlásí další zakázku na rekonstrukci panelového domu

Radnice Prahy 3 vyhlásí veřejnou zakázkou s odhadovanou hodnotou 216 milionů korun s DPH na opravu panelového domu v Táboritské ulici. Rozhodli o tom radní městské části. Praha 3 postupně rekonstruuje panelové domy určené k privatizaci. V únoru vybrala v soutěži firmu Subterra, která za 182,6 milionu korun rekonstruuje panelový dům v Blahoslavově a Roháčově ulici.

Praha ustoupila od rozšíření části průmyslového polookruhu

Pražský magistrát ustoupil od plánu rozšíření části Průmyslového polookruhu v Malešicích o dva pruhy. Mluvčí města Vít Hofman dnes sdělil, že změny v plánu vychází z nové studie a stále se počítá s vybudováním tunelu mezi Poděbradskou a Kolbenovou. Kvůli úpravě magistrát stáhnul původní žádost u hodnocení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), kterou po dopracování projektu podá znovu. Průmyslový polookruh je čtyřpruhová silnice složená z ulic Kbelská a Průmyslová, která propojuje Letňany a Štěrboholy na východě metropole.

Lidé z Prahy 14 rozhodnou, jak radnice investuje pět milionů Kč

Obyvatelé Prahy 14 mohou v projektu Čtrnáctka podle vás rozhodnout o tom, jak radnice investuje pět milionů korun ze svého rozpočtu. Lidé mohou své nápady radnici zasílat od 1. června do 15. září. Následně z nich budou vybrány projekty, které městská část zaplatí. Tzv. participativním rozpočtování se ve čtrnácté městské části konalo poprvé v roce 2018. Stejný princip uplatňují také některé další pražské radnice.

Primátor Hřib vyzval stát, aby se zabýval očkováním nepojištěných cizinců

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby se zabývalo očkováním nepojištěných cizinců proti covidu-19. Očkovat se v současné době mohou jen lidé, kteří mají v Česku veřejné zdravotní pojištění. Z cizinců jsou to lidé s trvalým pobytem nebo zaměstnanci, výjimku mají také například jejich rodinní příslušníci nebo azylanti. Ostatní musí mít komerční zdravotní pojištění.

Lidé v pocitové mapě mohou sdělit připomínky k podobě Prahy

Pražané mohou ode dneška prostřednictvím pocitové mapy sdělit magistrátu či radnicím, kde se necítí bezpečně, jak se jim parkuje, kde chybí zeleň nebo jak by se měl proměnit veřejný prostor. Údaje letos na podzim město společně s radnicemi a dalšími organizacemi vyhodnotí a případné změny začne zavádět. Novinářům to dnes řekli pražský radní Adam Zábranský (Piráti), starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta) a Radka Švíková, která je manažerkou Národní sítě Zdravých měst, se kterou město na tvorbě mapy spolupracuje.

V Praze do léta přibude 25 mlžítek pro ochlazení v horkých dnech

V Praze letos přibude 25 takzvaných mlžítek, tedy rozprašovačů mlhy, které lidem v metropoli poslouží k osvěžení v horkých dnech. Mlžítka mají tvar brčka, které je spolu s nástavcem umístěno na hydrantový poklop. Loni PVK rozmístily po městě 21 mlžítek.

V pondělí v Praze přibylo nejméně nakažených ve všední den za 35 týdnů

V pondělí testy v Praze potvrdily 137 případů onemocnění covid-19, o 119 méně než před týdnem. Nižší počet nakažených ve všední den přibyl naposledy 7. září. Zdravotníci v metropoli za pondělí aplikovali 11.530 dávek očkování proti novému koronaviru. Byl to nejvyšší pondělní počet od začátku vakcinace. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pro návštěvníky se otevře Uměleckoprůmyslové muzeum a muzeum města Prahy

První návštěvníky svých výstav dnes přivítá Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Otevře svou hlavní budovu a také expozice Český kubismus v Domě u Černé Matky Boží a Galerii Josefa Sudka na Hradčanech. Do konce května nabízí zájemcům vstup do těchto objektů zdarma. Otevřou se také některé expozice Muzea hlavního města Prahy, jeho hlavní budovy na Florenci ale prochází rekonstrukcí.

K očkování proti covidu-19 se mohou registrovat lidé nad 45 let

K očkování proti covidu-19 se mohou přes web ministerstva zdravotnictví hlásit všichni lidé nad 45 let. V této věkové skupině žije v ČR více než 839.000 lidí. Aspoň jednu dávku očkování už má podle dat o očkování do neděle 131.700 z nich. Dříve než vrstevníci se mohou nechat očkovat například pacienti s vybranými nemocemi, zdravotníci, učitelé nebo pracovníci integrovaného záchranného systému.

Statistici dnes zveřejní data o dubnové inflaci, analytici čekají růst

Český statistický úřad dnes bude informovat o vývoji inflace v dubnu. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v dubnu stoupla na zhruba 2,7 procenta z březnových 2,3 procenta. Důvodem je především zdražení pohonných hmot umocněné nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Růst inflace čekají ekonomové i v květnu, kdy by se inflace i vlivem otevření obchodů mohla přiblížit ještě více k hranicí tří procent.

Češi mají do půlnoci poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář k sčítání lidu

Češi mají dnes poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu. Sčítání končí o půlnoci. Do té doby lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Je možné také ještě během dneška vyzvednout na kontaktních místech listinný sčítací formulář a odpovědní obálku a vyplněný formulář v obálce pak vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě Českého statistického úřadu (ČSÚ). K neděli statistici obdrželi přes 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu, z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440.000 listinných.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.5.2021