Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 13.5.2021

Ve středu testy v Česku prokázaly 1261 nových případů nemoci covid-19, to je o asi 600 méně než ve stejný den minulého týdne. Očkováno bylo 81.833 lidí, o bezmála 2500 víc než minulou středu a o zhruba 1500 víc ve srovnání s úterým. Počet případů covidu na 100.000 obyvatel, pro vládu nyní zásadní ukazatel pro rozvolňování, dál klesá. K dnešku se snížil v celé zemi z 88 na 82, rozdíly mezi kraji jsou ale dál značné. I další statistiky z posledních týdnů ukazují, že epidemie v Česku zvolna ustupuje.

Pražská burza opět změnila směr, index PX klesl o 0,44 procenta

Pražská burza dnes opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,44 procenta na 1105,41 bodu. Více než dvě procenta ztratily akcie softwarové firmy Avast, které se dnes poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu. Dolů šly také cenné papíry energetické společnosti ČEZ a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru i dolaru.

Spolek po Hřibově kritice zrušil přelet gripenů nad Karlovým mostem

Plánovaný přelet vojenských letounů nad Karlovým mostem, který se měl konat v sobotu večer při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého, nakonec nebude. Organizátoři plán zrušili po kritice primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), i když jeho argumenty nepovažují za opodstatněné.

V sobotu nad Karlovým mostem přeletí gripeny, Hřib je proti

V sobotu večer přeletí při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého nad Karlovým mostem v Praze pět vojenských proudových letadel typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca. Informoval o tom dnes pražský magistrát, kterému průlet z důvodu zvýšené hladiny hluku oznámila Armáda ČR. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s průletem nesouhlasí, a dopisem organizátory vyzval, aby jej zrušili.

Pražští hasiči od středy cvičí použití výkonných čerpadel

Pražští profesionální a dobrovolní hasiči od středy u Vltavy v Komořanech trénují použití dvou vysoce výkonných čerpadel, z nichž jedno se používá k odčerpávání lagun při povodních a druhé k vedení vody na velké vzdálenosti například k lesním požárům. Cvičení potrvá do pátku. Jak řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka, povědomí o fungování strojů musí mít všichni hasiči, aby je mohli případně v krizových situacích obsluhovat.

V souvislosti s protivládní demonstrací potrestaly soudy šest lidí

V souvislosti s loňskou protivládní demonstrací na pražském Staroměstském náměstí potrestaly soudy pravomocně šest lidí. Uložily jim podmíněné tresty od devíti do 20 měsíců. Informaci Radiožurnálu potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. V některých případech soudy potrestaly pachatele navíc i peněžitými tresty, jednomu obžalovanému soud zakázal pobyt na území Prahy. Celkem bylo kvůli demonstraci obžalováno 11 lidí, v jednom dalším případě policie podala návrh na podání obžaloby.

Praha 10 začne v červnu stavět novou školku, vybrala firmu

Novou školku v Bajkalské ulici v Praze 10 postaví pro městskou část sdružení firem Geosan a Vistoria za 128,5 milionu korun. S odkazem na rozhodnutí radních městské části to sdělil mluvčí radnice Jan Hamrník. Nová budova vznikne na místě původní školky, která je ve špatném stavu a bude zbourána. Práce mají začít v červnu a odhad dokončení je za 20 měsíců.

Pražská záchytka se letos rozšířila, již je na třetím místě

Pražská protialkoholní záchytná stanice, která je nejstarší v zemi i zřejmě na světě, se letos v únoru po zhruba roční rekonstrukci otevřela se zvýšenou kapacitou. Přibylo pět lůžek, kterých je nyní 25. Zařízení provozuje Městská poliklinika Praha, podle jejího ředitele Davida Doležila je nyní zájem o stanici o něco nižší kvůli pandemii covidu-19. Záchytka se od svého založení v roce 1951 u Apolináře dvakrát stěhovala. Nejprve do areálu Na Míčánkách vinohradské nemocnice a následně v roce 2004 do stávajících prostor v Nemocnici Na Bulovce.

V Praze ve středu naočkováno opět přes 12.000 lidí, nových případů covidu méně

Zdravotníci v Praze aplikovali ve středu opět přes 12.000 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19, ministerstvo jich eviduje 12.281. Je to čtvrtý nejvyšší počet očkovaných za jeden od začátku vakcinace. Rekordních 12.965 dávek rozdali zdravotnici v úterý. Laboratoře v Praze odhalily ve středu 141 nových případů nákazy koronavirem, v mezitýdenním srovnání o 19 méně, oproti úterý je nárůst nižší zhruba desítku případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Bankovní asociace dnes zveřejní nové odhady vývoje ekonomiky

Česká bankovní asociace (ČBA) dnes zveřejní aktualizované odhady vývoje české ekonomiky. V únorové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok o 4,6 procenta. Loni česká ekonomika klesla o 5,6 procenta.

ČR má podle indexu jednu z nejmenších regulací spotřeby potravin a tabáku

Regulace potravin, alkoholických nápojů, tabákových výrobků a elektronických cigaret je v České republice jedna z nejnižších. Lépe než ČR je na tom Německo. Naopak nejvíce spotřebitele omezují Norsko, Litva a Finsko. Vyplývá to z aktuálního vydání Indexu pečovatelského státu (Nanny State Index). který dnes vydal londýnský think-tank Institute of Economic Affairs (IEA).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.5.2021