Zóny placeného stání (ZPS) začnou od 1. července platit i v části Prahy 10 na jih od vlakového koridoru, tedy na Bohdalci, v Záběhlicích a na Zahradním Městě…

Jedná se o poslední fázi rozšíření, po které budou zóny pokrývat celé území městské části. Obyvatelé oblasti si budou od pondělí moci vyřídit parkovací oprávnění na výdejně v úřadu městské části nebo přes internet. Loni začaly platit ve Vršovicích, Strašnicích, Malešicích a části Vinohrad.

„Část vozidel se po zavedení zón ve Vršovicích, Strašnicích a Malešicích přesunula právě do jižní části desítky, kde se tím pádem dočasně zhoršila parkovací situace. Zavedení poslední zóny přinese velkou úlevu i obyvatelům v této lokalitě,“ uvedl místostarosta Prahy 10 Martin Sekal (ODS).

Zóny Praha 10 zavádí postupně. Ve Vršovicích a části Vinohrad, která spadá pod Prahu 10, byl systém ZPS spuštěn loni 24. srpna, ve Strašnicích 5. října a v Malešicích 30. listopadu. Radnice zóny zavádí s odůvodněním, že Praha 10 je obklopena městskými částmi, kde už fungují, a parkující auta se přesouvají na její území.

První regulace parkování začala v 80. letech v Praze 1. Takzvané modré zóny byly poprvé zavedeny v roce 1996 v části Prahy 1. Nyní jsou do systému ZPS zapojeny Praha 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Parkovací karta pro rezidenty, tedy lidi s trvalým pobytem v dané oblasti, stojí 1200 korun ročně za první a 7000 korun za druhé auto. Na parkovném vybere magistrát ročně více než půl miliardy korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 10, ČR, 13.5.2021

Informace:

https://praha10.cz/

Psali jsme zde: