Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.5.2021

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září. V mezitýdenním srovnání je nárůst zhruba o 350 případů nižší, proti středě je to asi o padesátku méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet případů covidu na 100.000 obyvatel, zásadní ukazatel pro rozvolňování, dál klesá, k dnešku se snížil z 82 na 79.

Akcie na burze v týdnu posílily o 1,1 pct, index nejsilnější od ledna 2020

Akcie na pražské burze během týdne opět posílily a vylepšily své letošní maximum, když index PX stoupl o 1,1 procenta na 1121,8 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce přidaly opět akcie bankovní skupiny Erste, největší pokles naopak postihl akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie stouply o téměř procento.

Před izraelskou ambasádou protestovali příznivci Palestiny i Izraele

Před izraelskou ambasádou v Praze se na protestním shromáždění sešly desítky lidí s palestinskými vlajkami. V jejich těsné blízkosti se shromáždili příznivci Izraele. Obě skupiny stály jen několik metrů od sebe. Nejprve je oddělovaly dvě řady pořádkových policistů, později na místo dorazili i policejní těžkooděnci. Konflikty mezi oběma tábory zůstaly ve slovní rovině, podporovatelé Izraele nakonec po hodině a půl odešli.

Pražský hrad vyvěsil na podporu Izraele jeho vlajku, nahradila vlajku EU

Pražský hrad vyvěsil na podporu Izraele na prvním hradním nádvoří vedle české vlajky izraelskou vlajku. Nahradil jí vlajku Evropské unie, která dosud na Hradě vlála. O výměně, kterou Kancelář prezidenta republiky živě vysílala na své facebookové stránce, rozhodl prezident Miloš Zeman, uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman již tento týden Izrael podpořil telegramem. Na Blízkém východě se v posledních dnech rozhořely boje mezi Palestinci a Židy, který si vyžádal již desítky obětí. Násilí eskalovalo nejvíce od roku 2014.

Praha kvůli varování meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

Praha připravuje nová zařízení pro lidi bez domova

Hlavní město letos plánuje spustit provoz další lodi pro lidi bez domova Janus, změnit nevyužívanou část domova pro seniory na Zahradním Městě v pobytové centrum Armády spásy pro starší a nemocné a vybudovat menší azylový dům pro ženy bez přístřeší. Město podle informací magistrátu v poslední době otevřelo tři menší zařízení a chce služby pro bezdomovce decentralizovat. Velké centrum U Bulhara dlouhodobě kritizuje Praha 1.

V Praze přibylo poprvé od srpna v pracovní den méně než 100 nakažených

Ve čtvrtek přibylo v Praze 98 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od loňského srpna se tak v pracovní den nárůst nakažených dostal v hlavním městě pod stovku. V mezitýdenním srovnání je to pokles zhruba o 80 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci aplikovali v pátek v metropoli 12.525 dávek vakcíny, přibližně o tisíc méně než předchozí dva rekordní dny.

Na pražské Kampě dnes zahájí výstavu Rudé století mapující 100 let existence KSČ

Sto let existence Komunistické strany Československa (KSČ) mapuje výstava Rudé století, která dnes začne v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa v Praze. Připravily ji Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století a návštěvníky provede přelomovými okamžiky strany, která byla založená roku 1921, v roce 1948 převzala moc a další čtyři desetiletí určovala osudy všech občanů Československa.

Vláda by se dnes měla zabývat cestováním nebo podmínkami otevření zahrádek

Pravidly pro cestování do sousedních zemí v době koronavirové pandemie nebo podmínkami otevření restauračních zahrádek by se na dnešním zasedání měla zabývat vláda. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek avizoval, že od soboty si bude Česká republika uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.5.2021