Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.5.2021

V pátek testy potvrdily v Česku 1050 případů onemocnění covid-19, nejmíň ve všední den od poloviny září. V pátek zdravotníci aplikovali 79.328 dávek vakcíny, v mezitýdenním srovnání o 4900 méně. Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 1,65 milionu lidí. Zemřelo 29.886 z nich. Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března. V přepočtu na 100.000 obyvatel připadá v Česku 74 nových případů nákazy za posledních sedm dní. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,77 na 0,73. Je to jeho nejnižší hodnota za poslední skoro čtyři týdny. Nejvýrazněji se epidemie v poslední době šíří na Opavsku a Českokrumlovsku. Na 100.000 obyvatel v těchto okresech připadá 165, respektive 153 nově nakažených za týden.

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí dnes navzdory koronavirové epidemii v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. Řada účastníků i přihlížejících neměla ani při nedostatečných rozestupech v centru města nasazené roušky. Zájemci mohli slavnosti sledovat také on-line.

V pražském klubu slavilo 160 lidí, akci ukončila policie

Policie v noci na dnešek zasahovala u oslavy v klubu na střeše jednoho z obchodních domů v centru Prahy, které se účastnilo zhruba 160 lidí. Policisté zjistili totožnost návštěvníků, převážně cizinců, a případ předají do správního řízení kvůli podezření z porušování protiepidemických pravidel. Provozovateli podniku hrozí pokuta až třímilionová pokuta. Jeden člověk byl zadržen kvůli neuposlechnutí výzvy policistů.

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 mil. Kč

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Lidé v Praze vyrazili na nákupy, kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili.

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Vakcinace proti covidu v Praze v pátek zpomalila

V Praze odhalily testy v pátek 112 nových případů onemocnění covid-19. Bylo to o 12 více než ve čtvrtek, ale o 71 méně než v poslední pracovní den předchozího týdne. Zdravotníci v hlavním městě za pátek aplikovali 11.148 dávek vakcíny proti novému koronaviru, nejméně za posledních osm pracovních dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Petřínská hvězdárna v Praze se opět otevře veřejnosti

Hvězdárna na pražském Petříně se dnes opět otevře veřejnosti. Lidé budou moci znovu pozorovat denní a noční oblohu s odborným výkladem i navštívit expozici hvězdárny. Již v pátek se otevřela další pražská hvězdárna v Ďáblicích a od 4. června budou moci lidé navštívit i Planetárium Praha v Královské oboře. Hvězdárna to oznámila v tiskové zprávě. Hvězdárny a planetária byly uzavřeny podobně jako muzea a památky kvůli epidemii nemoci covid-19.

Laserový paprsek propojí Petřín se sídlem Akademie věd, připomene den světla

Laserový paprsek bude dnes a v neděli večer svítit z pražského Petřína na sídlo Akademie věd (AV) na Národní třídě. Instalace bude symbolickou oslavou Mezinárodního dne světla připadajícího na 16. května. Současně připomene důležitost laseru a vědy vůbec v současném světě. Akci připravilo laserové centrum ELI Beamlines a Akademie věd ČR ve spolupráci s festivalem světla Signal. Laserový paprsek spojí vltavské břehy hlavního města po oba víkendové dny vždy od 20:00 do půlnoci.

Svatojánské slavnosti připomenou 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého

Výročí 300 let od blahořečení svatého Jana Nepomuckého dnes v Praze připomenou Svatojánské slavnosti Navalis. Slavnosti zahájí v 17:30 mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Následovat bude procesí na Karlově mostě a zvonění z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. Kvůli omezením proti epidemii covidu-19 se ale neuskuteční původně plánovaná regata veslic ani otužilecké plavání.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.5.2021