Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.5.2021

Testy v sobotu potvrdily 596 nových případů nákazy covidem-19 v Česku. Byl to nejnižší nárůst za první víkendový den od 5. září. Oproti stejnému dni předchozího týdne přibylo o 128 případů méně. Vakcíny proti novému koronaviru bylo v sobotu naočkováno 31.405 dávek, což je dosavadní sobotní rekord. O týden dříve zdravotníci aplikovali o 655 dávek méně. Od začátku vakcinace koncem prosince bylo v Česku podáno přes 4,1 milionu dávek. Plně naočkovaných je 1,103.909 lidí. První případ nákazy novým typem koronaviru se v Česku potvrdil na začátku loňského března. Od té doby se jím prokazatelně infikovalo více než 1,65 milionů lidí. Zemřelo 29.901 z nich.

Deštěm vzedmuté řeky o víkendu větší škody v Česku nenapáchaly

Na prvním povodňovém stupni je od páteční noci i Vltava v pražské Chuchli. Pražský magistrát proto nechal v pátek preventivně zavřít protipovodňová vrata na Kampě a zakázal vstup na náplavky. Od sobotního rána je kvůli vysoké hladině Vltavy přerušený provoz všech pražských přívozů.

Pražské náplavky, zavřené kvůli vysoké hladině, se zřejmě otevřou už v pondělí

Pokud dnes v noci klesne hladina Vltavy v hlavním městě pod první povodňový stupeň a ustálí se, mohly by se v pondělí znovu otevřít pražské náplavky. Magistrát je nechal uzavřít v pátek večer kvůli vysoké hladině řeky. V pondělí by se rovněž mohly otevřít protipovodňová vrata preventivně chránící Kampu. Na dnešní schůzce se na tom dohodli členové povodňové komise hlavního města, informoval mluvčí magistrátu.

Sbírku pražského Leteckého Muzea Točná rozšíří stíhací letoun Hawker Hurricane

Sbírku pražského Leteckého Muzea Točná rozšíří stíhací letoun Hawker Hurricane, na kterém za druhé světové války létali českoslovenští piloti. Letoun bude mít zbarvení československého leteckého esa generála Karla Kuttelwashera tak, aby připomněl odkaz československých pilotů, kteří pomohli rozhodnout bitvu o Anglii v roce 1940. Po rekonstrukci v Belgii by měl letoun přeletět na konci května do Prahy. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo muzeum.

Epidemie v Praze dál zpomaluje, v sobotu ale klesl i počet očkování

V Praze za sobotu přibylo 74 potvrzených případů onemocnění covid-19, o dvě desítky méně než ve stejný den před týdnem. Je to nejnižší nárůst za první víkendový den od 29. srpna, tedy za posledních osm a půl měsíce. Zdravotníci v hlavním městě v sobotu aplikovali 5041 dávek očkování proti novému koronaviru. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles o více než čtvrtinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Studie: Bytů k dlouhodobému nájmu bylo v Praze na konci března nejvíc za pět let

Počet bytů k dlouhodobému pronájmu na pražském trhu na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o čtvrtinu na 15.400. To je nejvíce za posledních pět let. Průměrná cena nájmů meziročně klesla o 9,6 procenta na 303 korun za metr čtvereční bez poplatků. Nejvíce bytů je v nabídce v Praze 5, nejdražší je Praha 1.

Kempy a hotely v Praze mají na léto minimum rezervací,chybějí zahraniční turisté

Kempy a hotely v Praze evidují na letní měsíce zatím minimum rezervací. Chybějí jim zahraniční turisté. Podle některých provozovatelů kempů je letos situace ještě horší než loni. Státní agentura CzechTourism s organizací hlavního města Prague City Tourism na pomoc turistickému ruchu v Praze chystá od června do poloviny srpna společnou zahraniční kampaň.

Výsledkem noční rvačky v Praze jsou tři pobodaní, muž s nožem ujížděl tramvají

Tři zraněné si vyžádala noční rvačka na pražském Palackého náměstí. Na twitteru to uvedla policie. Jeden z aktérů potyčky se neúspěšně pokusil ujet tramvají, ale policisté jej zadrželi i s nožem, který u sebe měl. Policisté museli při zadržení použít donucovací prostředky a hrozbu namířenou střelnou zbraní.

Některé budovy v ČR se dnes večer rozsvítí červeně na připomínku obětí AIDS

Některé budovy v Praze, Brně, Olomouci, Zlíně, Děčíně, Ústí nad Labem, Chrudimi a Plzni se dnes ve 20:00 rozsvítí červeně na připomínku obětí nemoci AIDS. Akce Světlo pro AIDS má podle zástupců pořádající České společnosti AIDS pomoc zároveň upozornit na problém stigmatizace HIV pozitivních a rostoucí počet případů HIV. Připomínka se třetí květnovou neděli koná po celém světě.

K očkování proti covidu-19 se mohou registrovat lidé starší 40 let

K očkování proti covidu-19 se mohou od půlnoci hlásit všichni lidé starší 40 let. V této věkové skupině jich v ČR žije více než 923.000. Dosud jim mohli zdravotníci vakcínu podat jen v případě, že pracovali ve školství, zdravotnictví, sociálních službách nebo kritické infrastruktuře nebo měli nějakou z chronických nemocí. Dokončené očkování má v tomto věku už téměř 59.000 z nich.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.5.2021