Minulý týden jsme prozkoumali Horní Počernice, proto bychom se v dnešním článku rádi zaměřili na jejich sestru: Dolní Počernice…

Jak už víte, Počernice vznikly spojením hned několika obcí, které mají své jedinečné kouzlo. Dolní Počernice, usazené ve zvlněné krajině, nabízí celou řadu zajímavých míst k navštívení. Ať už se sem vydáte za historií, objevovat krásy přírody nebo se jen tak toulat místními uličkami, určitě nepřijdete zkrátka. Vždyť tady prý kdysi přenocovala i samotná Marie Terezie a obec se stala kulisou romantického příběhu J. Svátka „Pražský kat“ „Pamětí kata Mydláře“.

Pravěké osídlení u rybníka

Horní a Dolní Počernice jsou navzájem spjaty už od nepaměti. V historických pramenech se rozdělují až kolem 16. stol. Nejstarší stopy osídlení byly v Dolních Počernicích objeveny u Velkého Počernického rybníka, a to již z období pravěku. Ve 12. stol. získal Počernice jako odměnu za své služby jeden z knížecích družiníků, jehož snědá pleť a vlasy daly Počernicím jméno – ves lidí „Počerného“. První písemná zmínka o obci pochází ovšem až z roku 1322. Ve 14. stol. byla založena tvrz, která byla postupem času přestavěna na renesanční zámek. Na rozvoj obce měla velký vliv císařská cesta vedoucí do Vídně. Právě při ní vznikla tzv. „nová obec“. V průběhu 19. stol. byl postaven nový mlýn a ve 20. a 30. letech zažily Dolní Počernice velký rozkvět: výstavba vilek a rodinných domků sem přivedla spoustu lidí a obec se začala rozšiřovat. Dolní Počernice se k Praze připojily v roce 1974 a dnes patří do obvodu Prahy 9.

Dva zámky, mlýn i pivovar

Historické centrum obce se dochovalo dodnes. Náves lemována starými usedlostmi vás vtáhne do období našich předků. Přímo v centru se můžete po stopách minulosti vydat i v místním muzeu, které vám odkryje, jak se tu kdysi žilo. V centru narazíte také na nejstarší stavbu Dolních Počernic, a sice kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející z 11. století. V blízkém sousedství malebného kostela stojí Starý i Nový zámek. Areál zámku dnes slouží jako dětský domov. Nedaleký zámecký park je jako dělaný pro nenáročné procházky. Travnaté louky, mohutné stromy a klidná hladina Velkého Počernického rybníka vás ukolébají a zapomenete na všechny starosti a stereotyp. Při svých toulkách zámeckým parkem narazíte na několik sportovních ploch, dětských hřišť i památných stromů. Park má jednu raritu: místní kočičí hrádek vás zaujme na první pohled. Kamenná pevnost ve tvaru kočičí hlavy je ideálním místem pro děti.

Pod hrází Počernického rybníka se tyčí bývalý počernický mlýn postavený v anglické novogotice. Dnes se zde můžete dobře najíst. Překrásně opravená budova dnes slouží jako restaurace. Pokud jste milovníkem zlatavého moku, navštivte počernický pivovar. V Počernicích se pivo vaří už několik století a pivovar si můžete po dohodě prohlédnout. Obec se také může pochlubit pradávným hostincem. Na místě bývalého zájezdního hostince z 16. stol. dnes stojí Hostinec Barborka, kde prý přenocovala samotná Marie Terezie.

Kouzlo počernických rybníků

Dolní Počernice jsou královnou rybníků. Ať už vyrazíte k Martiňáku, na Pískovnu či k Velkému Počernickému rybníku, čekají vás příjemné zážitky. Místní dominanta, Velký Počernický rybník, je největším rybníkem na území Prahy. Je domovem vodního ptactva a ohraničený vzrostlým rákosím. V horkých letních dnech vás jeho voda skvěle osvěží a při pohledu na jeho klidnou hladinu si budete připadat jako v pohádce. Přírodní rezervace V Pískovně vás okouzlí svou divokostí, na okraji pak můžete navštívit Geologickou zahradu. V zahradě se seznámíte s horninami, některé z nich vás zavedou na hluboké mořské dno, jiné zase do nitra sopky. Nedaleko zahrady pak určitě zavítejte na nejmenší pražskou rozhlednu. Pokud se vyšplháte na dřevěný triangl, na jehož vrchol vede celkem 7 schodů, naskytne se vám pohled na rezervaci V Pískovně, nivu řeky Rokytky, rekreační park U Čeňku, přírodní památku Xaverovský háj nebo na siluetu sídliště Černý most. Vyvýšenina, na které se nachází geologická zahrada i rozhledna, je rekultivovanou skládkou.

Xaverovský Háj, který jsme vám představili už minulý týden, se rozprostírá na území Horních i Dolních Počernic. Háj je součástí parku Klánovice-Čihadla, který je největším přírodním parkem na území Prahy. Několik turistických tras vás seznámí se širokým okolím, příjemná procházka ve stínu stromů odplaví všechny vaše starosti a rybníky s něžnými názvy Eliška a Barborka vás zase zchladí v parném létě.

Projít si také můžete naučnou stezka protínající celou obec. Stezka vám Dolní Počernice ukáže v celé jejich kráse. Dozvíte se něco málo o historii i o místních pamětihodnostech.

Dolní Počernice jsou místem mnoha zážitků. Neváhejte proto a vydejte se je pořádně prozkoumat.


Autor: Redakce, Praha, ČR, 16.5.2021

Zdroj:

https://praha-dolnipocernice.cz/

Psali jsme: