Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.5.2021

V neděli testy v ČR potvrdily 257 případů covidu, což je nejmenší nedělní přírůstek od konce letních prázdnin. Za sobotu bylo případů 598. Za posledních sedm dní připadá v Česku 71 nově odhalených případů covidu v přepočtu na 100.000 obyvatel. Oproti neděli je to pokles o dva případy. Vláda rozhodla, že od 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Ve stejný den budou moci spustit plnou výuku i střední školy, teoretickou výuku budou moci obnovit i vysoké školy.

Pražská burza dnes dál rostla, PX vylepšil maximum od loňského ledna

Pražská burza dál posílila, dnes index PX stoupl o 0,78 procenta na 1130,52 bodu, vylepšil tak maximum od loňského ledna. Dařilo se většině titulů. Téměř procento a půl přidaly akcie technologické firmy Avast a telekomunikační společnosti O2, zhruba procento pak bankovní emise. Jedinou ztrátovou emisí byla likérka Stock. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Nejsilnější úrovně od konce loňského ledna dosáhl index PX v pátek, kdy vzrostl o 1,48 procenta.

Křižíkova fontána ožila při zkoušce představení s názvem Magická fontána

Za zvuků hudby skladatele Juraje Kličky dnes při zkoušce představení Magická fontána ožila Křižíkova fontána na pražském Výstavišti. Představení zaměřené na 19. století a příběh Františka Křižíka využívá efekty vody, světla a ohně. Premiéra se uskuteční 8. července, následovat bude šest repríz. Tvůrci představení z producentské společnosti Pyroterra dnes poprvé zkoušeli efekty se zapnutou fontánou.

Většina pražských nemocnic dnes umožnila návštěvy

Většina pražských nemocnic ode dneška v reakci na uvolnění opatření proti covidu-19 umožnila návštěvy pacientů za podmínek stanovených ministerstvem zdravotnictví. Výjimkou je Fakultní Thomayerova nemocnice v Krči (FTN), kde po celý tento týden návštěvy umožněny nebudou. V IKEM jsou povoleny jen pro vybrané pacienty a v Nemocnici Na Františku budou od úterka.

Do plného provozu se vrátí všechny ZŠ a SŠ. S teorií začnou i VŠ

Od 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Ve stejný den budou moci spustit plnou výuku i střední školy. O rozvolnění dnes rozhodla vláda, informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Žáci škol, které používají antigenní testy, je budou muset absolvovat jednou za týden. Přesnější PCR testy na covid jsou povinné jednou za dva týdny.

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Praha dá 200 mil. Kč na vzdělání, dalších 350 mil. plánuje

Pražský magistrát dá 200 milionů korun na projekt zlepšující výuku na školách. Z 95 procent půjdou z evropského operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, zbylých pět procent pak půjde z městského rozpočtu. Dnes to schválila městská rada. Radní Vít Šimral (Piráti) řekl, že v nejbližších týdnech by měli radní schvalovat dalších 350 milionů korun určených na inovace ve vzdělávání. Oba projekty budou trvat dva roky, dodal.

Praha prodlouží pronájmy hotelů pro lidi bez domova o další rok

Pražský magistrát prodlouží do konce června příštího roku pronájem čtyř hotelových zařízení, která začal loni v době vypuknutí pandemie koronaviru využívat pro ubytování lidí bez domova. Dnes o tom rozhodli radní. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) vyjde pronájem do konce roku na 16,5 milionu korun a pro následný půlrok to bude obdobné. Město bude s bezdomovci, kterých je podle Zábranského v zařízeních nyní ubytováno 174, nadále pracovat a snažit se jim pomoci vrátit se do běžného života.

Praha odpustí restauratérům v červnu a červenci nájem za zahrádky

Magistrát odpustí restauratérům provozujícím předzahrádky na komunikacích patřících Praze v červnu a červenci nájemné. Radní by tento krok měli schválit v příštím týdnu. Pokud budou mít zahrádku na pozemku ve správě městské části, bude rozhodnutí o slevě či odpuštění nájmu od 1. června na té které radnici. Město bude řešit rovněž výše nájmů u podnikatelů sídlících v nebytových prostorách patřících městu. U nich bude rozhodovat individuálně.

Praha zaplatí více za rekonstrukci Václavského náměstí

Praha zaplatí firmě Hochtief o 23 milionů korun více za rekonstrukci spodní části Václavského náměstí, která se v důsledku změn v původním projektu prodražila. Kromě toho město také připravuje stavbu tramvajových kolejí na náměstí, která by měla stát dalších 85 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Na Mariánském náměstí je ode dneška možné podstoupit jen PCR test

Odběrové místo na testy na covid-19 na pražském Mariánském náměstí ode dneška nabízí pouze PCR testy ze slin. Antigenní testy tak už zájemci o testování na Mariánském náměstí v nabídce odběrového místa nenajdou. Počet denně provedených PCR testů na odběrovém místě v Praze 1 se tím zdvojnásobí, jak uvedla radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě). Odběrové místo otevřel pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem v polovině dubna.

Zahrádky pražských restaurací jsou zatím poloprázdné

Zahrádky pražských restaurací, byly většinou poloprázdné nebo téměř prázdné. Pokud bylo obsazeno více stolů, tak v naprosté většině jedním až dvěma lidmi z povolených čtyř. Důvodem bylo podle několika obsluhujících hlavně chladné počasí. Obsluha pak věřila, že se situace v pozdějších hodinách zlepší.

Pražská fitness náporu nečelí, limit 10 lidí na sportoviště mají za nesmyslný

Pražská fitness centra dnes zatím velkému náporu nečelí, lidé sice od rána přicházejí, ale provoz je velmi mírný. Klientům nejvíce vadí nemožnost využít sprchy, negativní dopad na návštěvnost má ale i povinnost nasazených respirátorů při cvičení. Limit deseti lidí na sportovišti mají provozovatelé za nesmyslný. Některá sportoviště dlouho zvažovala, zda za těchto podmínek provoz vůbec zahájit. Někde proto uzavření pokračuje.

Do pražské zoo dnes dopoledne dorazilo několik stovek lidí

Do pražské zoo dnes dopoledne dorazilo několik stovek lidí. Areál byl poklidný. Zhruba sto lidí pak k poledni zavítalo do nedaleké botanické zahrady, návštěvnost je zatím nízká.Zoologické a botanické zahrady či arboreta mohou ode dneška naplnit kapacitu venkovních prostor na polovinu, dosud směly na 20 procent. Vnitřní expozice zůstávají kvůli protiepidemickým opatřením uzavřeny, zprovozněny jsou naopak zahrádky u občerstvení a restaurací.

Praha se připojí k výzvě postavit vysokorychlostní trať do Liberce

Pražský magistrát se připojí k iniciativě, která plánuje vyzvat český stát k vybudování vysokorychlostní železniční trati propojující Prahu, Mladou Boleslav, Liberec a německý Zhořelec (Görlitz). Pražští radní dnes schválili návrh společného memoranda mezi kraji a samosprávami v Česku, Německu a Polsku. Ještě o něm budou hlasovat zastupitelé. Memorandum navrhuje spolupráci při přípravě trati a při snaze o její zařazení do hlavní transevropské dopravní sítě TEN-T.

Praha dá na projekty týkající se životního prostředí 40 milionů Kč

Žadatelé o městské dotace si letos na projekty, které se týkají životního prostředí, společně rozdělí 40 milionů korun, což je stejně jako v loňském roce. Pražský magistrát tentokrát podpoří 179 projektů od 110 žadatelů. Peníze půjdou na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Nejvíc projektů, které město finančně podpoří, se týká ekologické výchovy. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Účastník potyčky na Palackého náměstí obviněn z pokusu o vraždu

Z pokusu vraždy a z těžkého ublížení na zdraví obvinili kriminalisté devětatřicetiletého účastníka víkendové rvačky na Palackého náměstí v Praze. Při potyčce byli zraněni tři lidé. Detektivové žádají, aby byl obviněný muž vzat do vazby. Pražská policie o tom dnes informovala na twitteru.

Předseda Národní sportovní agentury Hnilička rezignoval

Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Dopoledne o tom informoval premiéra Andreje Babiše. Informaci potvrdil mluvčí NSA Jakub Večerka s tím, že důvody předseda objasní novinářům po poledni. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy se navzdory vládním opatřením proti koronaviru zúčastnil oslavy v Teplicích. Server Seznam Zprávy také upozornil, že agentura pro schvalování dotací angažovala externí firmu. V agentuře proto byla kontrola ministerstva financí, která zjistila i další nedostatky.

Praha nechá udělat analýzu povodňových rizik podél Rokytky

Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu povodňových rizik podél říčky Rokytky na území hlavního města. Materiál by měl být hotov nejpozději do poloviny března 2023 a vyjde na maximálně 5,22 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Město nyní vypíše zakázku, v které najde dodavatele dokumentu. Při poslední velké povodni v roce 2013 nadělaly potíže hlavně menší toky, zejména právě Rokytka a společně s ní také Botič a Šárecký potok.

Pražané mohou od 12:00 na náplavky, hladina Vltavy klesla

Pražané se mohou od dnešních 12:00 opět projít po náplavkách, které byly uzavřeny v pátek večer kvůli zvýšené hladině Vltavy. Otevírají se také protipovodňová vrata na Čertovce. Vedení města bude situaci nadále sledovat a v případě zvýšení hladiny budou omezení opět zavedena. Na dnešní schůzce se na tom dohodli členové povodňové komise hlavního města.

V ZŠ Hanspaulka bude návrat k normálu pozvolný, nejdřív bez známek

Žáci všech tříd se dnes ráno po týdnech distanční a rotační výuky opět sešli v Základní škole Hanspaulka v Praze 6. Vrátili se k běžné výuce ve škole. Podle ředitelky Marie Pojerové bude ale návrat k normálu pozvolný, děti se například asi dva týdny nebudou známkovat. Na rozdíl od dřívějška budou mít při výuce dál roušky a budou se pravidelně testovat na covid-19. Do konce školního roku bude testování ve škole asi už jen třikrát, protože tento týden přejde na přesnější PCR testování.

V Praze přibylo v neděli nejméně případů covidu od začátku loňského srpna

V Praze v neděli přibylo 30 potvrzených případů nemoci covid-19, o 21 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní přírůstek od počátku loňského srpna. Epidemie koronaviru v hlavním městě tak dál zpomaluje, v přepočtu na 100.000 obyvatel je nyní 56 nových případů nákazy za posledních sedm dní, to je o dva méně než předchozí den. V mezitýdenním srovnání ale v neděli ubylo naočkovaných proti covidu. V neděli zdravotníci aplikovali 4839 dávek vakcíny, o týden dřív jich dali přibližně o 1600 více. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Na 1. stupni ZŠ končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací

Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se dnes vrací k normální výuce ve školách. Končí jim rotační výuka, kdy se týden učili z domova a týden ve škole. Jen ve škole se budou už učit také studenti druhého stupně ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií v polovině krajů s lepší epidemickou situací. Díky rozvolnění dalších opatření proti šíření koronaviru se ode dneška za podmínek, které stanovila vláda, otevřou restaurační zahrádky, obnoví provoz fitness center či posiloven a mohou se konat venkovní kulturní akce.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/8a/ef/5a/3268816_1153491_Prg_18_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.5.2021