Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.5.2021

Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily 1126 případů nákazy, byl to nejnižší pondělní přírůstek od půlky loňského září. Tempo očkování ale proti minulému týdnu zpomalilo. Zdravotníci v pondělí podali 74.290 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3000 méně než před týdnem. Do pondělního večera zdravotníci podali přes 4,217 milionu dávek, plně očkováno je 1,112 milionu lidí. Za posledních sedm dní připadá v Česku 67 nově odhalených případů covidu v přepočtu na 100.000 obyvatel, což je o čtyři méně než v pondělí. Z krajů je nad stovkou v tomto přepočtu už pouze Zlínský kraj se 102 případy. Moravskoslezský kraj dnes klesl pod stovku na 96. Z okresů je na tom nyní nejhůře Českokrumlovsko, kde připadá 147 nových případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů. Na opačném konci žebříčku v tomto přepočtu je Chebsko s pěti a Trutnovsko s šesti případy. Ze čtyř okresů Zlínského kraje jsou nad stovkou Uherskohradišťsko a Vsetínsko.

Pražská burza dnes uzavřela nejvýš od léta 2011

Pražská burza je nejsilnější za posledních téměř deset let. Index PX dnes uzavřel na 1143,3 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná hodnota od 3. srpna 2011. Vzhůru mu pomohly především akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Zastupitelé Prahy 1 nejednali o bytu, který privatizoval Arenberger

Zastupitelé Prahy 1 dnes neprojednali opoziční témata týkající se bytu privatizovaného ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) v roce 2018, pronájmu garáží v Opletalově ulici nebo projektů plánovaných radnicí na Starém Městě. Koalice TOP 09, STAN, ODS a ANO dnes svojí těsnou většinou body zastupitelů opozičních Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených vyřadila z programu jednání, případně hlasovala proti jejich zařazení.

Pražské letiště bude využívat nový geografický informační systém

Pražské letiště bude využívat nový geografický informační systém od společnosti Esri. Systém bude používat ke správě polohových dat, která jsou klíčová pro fungování letištního areálu. O správné nasazení systému se postará společnost Unicorn Systems, která zvítězila ve výběrovém řízení. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Náklady a podmínky využívání nového systému letiště na dotaz nezveřejnilo s tím, že jde o obchodní tajemství.

Centrum v bývalých kasárnách v pražském Karlíně zatím neskončí

Na dvoře a v menší budově státem vlastněných kasáren v pražském Karlíně alespoň prozatím zůstane současné společenské a kulturní centrum. Jak na dotaz sdělila mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová, nový provozovatel, kterého úřad loni vybral, nepodepsal nájemní smlouvu a další výběrové řízení úřad nevypsal.

Zastupitelé Prahy 1 neprojednají témata navržená opozicí

Zastupitelé Prahy 1 dnes neprojednají opoziční témata týkající se bytu privatizovaného ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) v roce 2018, pronájmu garáží v Opletalově ulici nebo projektů plánovaných radnicí na Starém Městě. Koalice TOP 09, STAN, ODS a ANO dnes svoji těsnou většinou body zastupitelů opozičních Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených vyřadila z programu jednání, případně hlasovala proti jejich zařazení.

Pražská policie zadržela recidivistu, je obviněný z trestných činů v 8 případech

Policie v minulém týdnu zadržela nebezpečného recidivistu, který od začátku letošního roku páchal v Praze trestnou činnost. Devětatřicetiletý zadržený podle policie hrozil například dvěma mužům, že jim prostřelí kolena a ukradl jim peníze, ve třech případech ujížděl policistům na motorce, ačkoliv má do roku 2026 zákaz řízení, a při prohlídkách u něj byla vždy nalezena střelná zbraň a drogy. Muž je obviněný z trestných činů v osmi případech, je ve vazbě, hrozí mu až osmiletý trest vězení.

Praha 1 opět požaduje zákaz prodeje alkoholu v obchodech po 22:00

Radnice Prahy 1 vyzvala magistrát, aby vyhláškou zakázal prodej alkoholu ve večerkách po 22:00. Do zákazu by nebyla zahrnutá konzumace alkoholu v pohostinských zařízeních, ale měl by za cíl omezit pití alkoholu přímo v ulicích. Podobnou snahu měla radnice už v minulosti, ale bez úspěchu.

Výstaviště Praha představilo prostor pro hybridní akce Expolab

Výstaviště Praha v Bubenči dnes představilo v Průmyslovém paláci prostor pro tzv. hybridní eventy Expolab. V prostoru budou moci být pořádány akce, kterých se část lidí může zúčastnit po internetu. Bude možné tam také pořádat videomapping, živé přenosy, veletrhy nebo výstavy a koncerty. Novinářům to dnes řekli předseda představenstva Výstaviště Tomáš Hübl a Jindřich Trapl z firmy Xlab. Výstaviště Praha je akciovou společností vlastněnou městem. Na Epolabu spolupracovalo Výstaviště s Xlabem a T-servisem.

Neusser přichází jako zástupce sportu, který chce odpolitizovat

Nový předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser nepřichází jako zástupce malých ani velkých sportů, ale celého sportu a zejména dětského. Na dnešním setkání s médii poté, co v pondělí v roli šéfa NSA nahradil Milana Hniličku, uvedl, že chce prostředí odpolitizovat a přijít s vizí pro sport do budoucna, kterou nyní postrádá.

Piráti a STAN jdou do voleb se sloganem Vraťme zemi budoucnost

Se sloganem Vraťme zemi budoucnost míří koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) do podzimních sněmovních voleb. Podle pirátského předsedy Ivana Bartoše Česko trápí pokračující klientelismus, chaos v řízení státu nebo jeho neschopnost vyrovnat se s krizovými situacemi. Šéf STAN Vít Rakušan považuje za důležité vrátit zemi správný kurz a postarat se o to, aby všichni lidé měli perspektivní budoucnost. Piráti a STAN program, nové logo či heslo kampaně představili dnes v Praze na Alšově nábřeží.

Praha splatila první ze dvou pětimilardových dluhopisů EIB

Pražský magistrát splatil první ze dvou pětimiliardových dluhopisů Evropské investiční bance (EIB), který má splatnost v letošním roce po deseti letech od vydání. Vypůjčené peníze město použilo pro vybudování jihozápadní části městského okruhu a modernizaci souprav metra. EIB drží ještě jeden dluhopis emitovaný Prahou ve stejné výši, ten má splatnost v roce 2023.

Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání, Vučić dostal Řád bílého lva

Prezident Miloš Zeman dnes udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před společným jednáním na Pražském hradě. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučić mu ho udělil již loni, dnes mu ho předal.

Vysoká voda zaplavila u opravovaného Staroměstského jezu v Praze jímku

Zvýšená hladina Vltavy zaplavila o víkendu v Praze u opravovaného Staroměstského jezu stavební jímku. Práce na opravě se tak mírně zpozdí, dělníci se na stavbu nejspíš vrátí až v příštím týdnu. S podobnými incidenty se počítá, neměly by tak vzniknout žádné vícenáklady.

Skupině PRE loni meziročně klesl čistý zisk o desetinu, výnosy stagnovaly

Skupině PRE (Pražská energetika), která patří mezi největší dodavatele elektřiny v Česku, klesl loni meziročně čistý zisk o desetinu na 2,5 miliardy korun. Celkové výnosy stagnovaly na 21,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Skupina podle ní loni dodala svým zákazníkům 5,62 terawatthodiny elektřiny a 561 gigawatthodin zemního plynu. U elektřiny to bylo meziročně o 5,4 procenta méně, u plynu naopak o pětinu více.

Česká filharmonie chce zpřístupnit střešní terasu Rudolfina

Česká filharmonie má záměr otevřít střešní terasu svého sídla v pražském Rudolfinu veřejnosti. Pomoci financovat jí tento projekt má sponzor. Ministerstvo kultury, které je zřizovatelem České filharmonie, na dotaz uvedlo, že se na financování projektu nepodílí.

V Praze v pondělí přibylo 120 případů covidu, mírně méně než před týdnem

V Praze v pondělí přibylo 120 potvrzených případů nemoci covid-19, v porovnání s minulým pondělím je nárůst o 18 případů nižší. V mezitýdenním srovnání bylo ale i méně lidí naočkováno. Zdravotníci v pondělí aplikovali 11.630 dávek vakcíny proti covidu, o týden dřív dali zhruba o 670 více injekcí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Ode dneška sportovci či klienti kadeřnictví nemusí mít respirátory

Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda.

Koalice Pirátů a STAN zahájí volební kampaň, představí program i logo

Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN), které poslední volební průzkumy přisuzují první místo v říjnových sněmovních volbách, dnes v Praze zahájí svou volební kampaň. Koalice u Rudolfina představí hlavní heslo kampaně, nové koaliční logo, ale také společný program.

Prezident Miloš Zeman dnes přijme srbského prezidenta Aleksandara Vučiče

Prezident Miloš Zeman dnes přijme srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Hlava srbského státu bude na Pražském hradě přijata s vojenskými poctami, následovat bude bilaterální jednání obou prezidentů a státní oběd. Součástí přijetí na Hradě bude předání státních vyznamenání Vučičovi i Zemanovi. Odpoledne se Vučić setká s předsedy obou komor Parlamentu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.5.2021